Witold Orłowski: Deficyt niebezpieczny dla funduszy europejskich

0

Bilion złotych długu publicznego nie musi oznaczać przekroczenia granic bezpieczeństwa finansowego. Sama liczba brzmi przerażająco, lecz w relacji do PKB polski dług publiczny nie jest zatrważająco wysoki. Ma to raczej symboliczny wymiar.

– Bardziej niebezpieczną sprawą jest możliwy wzrost deficytu – powiedział agencji eNewsroom.pl Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC – Wydaje się, że rząd już zaplanował deficyt na przyszły rok na samej granicy poziomu 3%, akceptowanego przez Unię Europejską. Pytanie, jak duży deficyt będą miały samorządy, ponieważ one również wliczają się do 3% wymaganych przez UE.

Odnoszę wrażenie, że plany rządu są hurraoptymistyczne – przy niekontrolowanej sytuacji możemy przekroczyć owe 3%. A to już rodzi problemy, gdyż wobec kraju przekraczającego tę wartość wszczyna się tzw. procedurę nadmiernego deficytu.Rozpoczyna ją dyskusja, następnie przedstawiany jest plan oszczędnościowy i dopiero gdyby to nie przyniosło efektów, można sięgnąć po ostrzejsze sankcje– np. zmniejszenie funduszy europejskich dla Polski. Widmo kar dla Polski w postaci odcięcia od części funduszy unijnych jest więc bardzo odległą perspektywą. Stwarza jednak pewne niebezpieczeństwo systematycznego przyrostu długu, co może prowadzić do poważnych konsekwencji – ocenił Orłowski.

Czytaj również:  Quo Vadis Digital Europe - MCI na Davos o przyszłości inwestycji w spółki technologiczne