Wolne 12-go niekorzystne dla złotego

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

12 listopada złoty był w odwrocie względem większości głównych walut. NBP aktualizowało prognozy dla Polski. Inflacja przyspieszy. Ropa naftowa znów spada.

Wolne niekorzystne dla złotego

Poniedziałek przez brak inwestorów z Polski, którzy w sporej części mieli wolne złoty był w odwrocie. Euro podrożało o 1,5 grosza, mocniej w górę szedł za to frank, który podrożał o 3 grosze. Powodem tej różnicy był ruch na parze EURCHF. Inwestorzy w obawie o relacje Włochy-Komisja Europejska przenoszą środki w bezpieczniejsze kierunki. To właśnie dlatego względem euro zyskiwał frank uważany zwyczajowo za bezpieczną przystań na trudne czasy.

NBP podnosi prognozy inflacji

Według nowych prognozy inflacja ma wynieść w 2019 roku 3,2%. Pomimo tego, że to istotnie wyższy poziom niż obecnie to w dalszym ciągu jest to w zakresie celu inflacyjnego. Wynosi on obecnie 2,5% z tolerancją +/-1%. Gdyby poziom ten został przekroczony można by się spodziewać, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie reagować podnosząc stopy procentowe. Tak długo jak jednak inflacja nie przekracza celu a Unia Europejska nie podniesie stóp procentowych u siebie RPP również nie reaguje. Gdyby jednak reagowała to należałoby się spodziewać umocnienia waluty w reakcji na wzrost stóp procentowych.

Ropa nadal w dół

Ostatnie posiedzenie OPEC nie przyniosło ważnych decyzji. Wielu analityków spodziewało się, że dojdzie wtedy do deklaracji o zmniejszeniu wydobycia. Nic takiego jednak nie miało miejsca. Obserwatorzy wskazują jednak, że pewną okazją na wzrosty są ryzyka w związku z napięciami na linii USA-Iran. Teheran zapowiada, że użyje marynarki do obrony swoich tankowców. Powodem jest dążenie USA do zablokowania dostępu dla irańskich tankowców do portów przeładunkowych (grożąc sankcjami) oraz do kanałów. Próby sił na takim poziomie nie działają uspokajająco na rynki.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – bilans płatniczy,
  • 20:00 – USA – budżet federalny.
Czytaj również:  Rynek nietypowych domen urósł w Polsce o 181% w 2019 roku

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl