Zapowiedź podwyżki podatków w USA

usa stany zjednoczone

W ostatnim tygodniu Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział podwyżki podatków dla najbogatszych nawet do 39,6 proc. dla najwyższej stawki podatkowej, a także podatek od dochodów kapitałowych, a konkretnie od zysków powyżej 1 mln dolarów rocznie. Rynki akcji zareagowały spadkiem, natomiast już w kolejnym dniu spadek ten został odrobiony. Co prawda zapowiadane podwyżki podatków nie są dobre dla rynków finansowych, natomiast były one już wcześniej zapowiadanie przez Prezydenta Joe Bidena, więc nie są one zaskoczeniem, poza tym jest to dopiero propozycja, którą musi jeszcze zatwierdzić Senat. Możliwe, że Bidenowi nie uda się przekonać potrzebnej większości i proponowane podwyżki podatków nie będą miały miejsca lub podwyżki będą mniej drastyczne.

Na rynkach wciąż panuje optymizm – S&P500 ponownie ustanowił nowy szczyt, rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji zanotowały kolejny spadkowy tydzień, natomiast zmienność ich notowań już znacznie obniżyła się, a dolar tracił do większości walut. Spływające dane gospodarcze pozytywnie zaskakują analityków, co świadczy o coraz lepszej sytuacji gospodarczej na świecie. Dla przykładu marcowa produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła 18,9% r/r, co oczywiście wynika z niskiej bazy, natomiast odczyt i tak jest znacząco powyżej oczekiwań, ponadto jest to jeden z najwyższych odczytów w historii.

W ostatnim tygodniu odbyły się posiedzenia banków centralnych Kanady oraz strefy euro. Kanadyjscy bankierzy zaskoczyli rynek będąc stosunkowo jastrzębi. Natomiast EBC niezmiennie prowadzi gołębią politykę monetarną, co nie powinno się zmienić w kolejnych miesiącach. W działaniach niektórych banków centralnych na świecie, chociażby kanadyjskim, widać pewne ruchy w stronę podwyżek stóp procentowych, natomiast główne banki centralne tzn. FED I EBC jeszcze pozostają bardzo gołębie. Moment, w którym największe banki centralne dokonają zmiany w swojej polityce monetarnej może mieć negatywny wpływ na chociażby rynki akcji i surowców, więc warto śledzić ich ruchy. NBP najprawdopodobniej będzie podążał za EBC, więc na razie nie ma co spodziewać się zmian stóp procentowych w naszym kraju.

W środę czeka nas posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, najprawdopodobniej stopy procentowe pozostaną bez zmian, natomiast wypowiedzi Powella mogą być kluczowe dla rynków. Ewidentnie widać presję inflacyjną na świecie, natomiast bankierzy najprawdopodobniej pozwolą na chwilowy wzrost inflacji, aby obniżyć realną wartość zadłużenia publicznego. W czwartek zapadnie decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie walutowych kredytów hipotecznych. Stanowisko TSUE może być znaczące dla polskich banków.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.