Zdaniem 58 proc. przedstawicieli polskich firm bezpieczeństwo IT ma największy wpływ na prowadzony przez nich biznes

0

Z raportu „Technologie w biznesie” opublikowanego przez Integrated Solutions (IS), integratora należącego do Orange Polska, wynika, że najbliższe lata przyniosą wzrost wydatków na systemy ochrony danych. Firmy są świadome ryzyka i chcą je minimalizować, ale nadal ignorują niektóre zagrożenia. Tylko 4 proc. zabezpiecza dane przetwarzane na smartfonach, tabletach czy laptopach, a jedynie 6 proc. kontroluje je za pomocą systemów do zarządzania urządzeniami mobilnymi.

Bezpieczeństwo to jeden z filarów strategii Orange Polska związanej z rozwojem oferty ICT. Kiedy 5 lat temu, w czerwcu ogłaszaliśmy debiut spółki Integrated Solutions, inwestycja w ochronę danych dla wielu firm była tożsama z zakupem oprogramowania antywirusowego lub firewall. Dziś, są to zaawansowane platformy, jak Malware Protection czy DDoS Protection, których zadaniem jest troska o środowisko IT na wielu płaszczyznach – od serwera, po sieć korporacyjną i urządzenia końcowe” – mówi Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska.

Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się na razie technologie internetu rzeczy oraz zaawansowana analityka. IoT (Internet of Things) wyróżniło 9 proc. ankietowanych, a analitykę 10 proc.

Nasze doświadczenie pokazuje, że polskie firmy podchodzą do inwestycji
w innowacje ostrożnie, wdrażając je etapami i adresując w ten sposób konkretne potrzeby. Nie oznacza to jednak, że takie technologie, jak IoT czy big data są polskim firmom zbędne. Wręcz przeciwnie, należy je postrzegać jako perspektywiczne, choć wdrożenia na większą skalę wymagają czasu” –
wyjaśnia Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.

Według danych IDC, w 2018 roku rynek IoT w Polsce osiągnie wartość 3,1 mld dolarów. Będzie wiązał się z transformacją przemysłu, administracji i gospodarstw domowych. Zdaniem Leszka Hołdy aktualne podejście przedsiębiorstw do IoT można porównać do tego, które towarzyszyło pięć lat temu technologii cloud computing.

W 2011 roku wprowadziliśmy pierwszą w Polsce usługę komunikacji zintegrowanej z chmury. Pierwszy klient, Grupa Danone, zaimplementowała UCaaS już po kilku miesiącach od debiutu rynkowego usługi. Dziś korzysta z niej kilkadziesiąt organizacji, a IS posiada aż sześć platform chmurowych: UCaaS, BaaS, CCaaS, DSaaS, Integrated Computing i SaaS. To pokazuje, że implementacja nowości ze świata ICT wymaga czasu, ale przynosi realne korzyści firmom” – dodaje Leszek Hołda.

Czytaj również:  TOP3 branże z najwyższymi pensjami

Zdaniem 40 proc. decydentów obecnie cloud computing najlepiej sprawdza się przy wdrożeniach rozwiązań data center. Na drugim miejscu znajdują się systemy komunikacyjne (37 proc.) oraz sieciowe (21 proc.).

Raport potwierdza, że obrana pięć lat temu strategia rozwoju spółki Integrated Solutions, oparta m.in. na usługach chmurowych i bezpieczeństwie, jest słuszna. Aktualnie z naszych usług ochrony przed atakami DDoS korzysta 26 najważniejszych instytucji finansowych w kraju, a przychód firmy powiększa się z roku na rok o ok. 40 proc.” – dodaje Leszek Hołda z IS.

Raport „Technologie w biznesie”: