21% na rynku pierwotnym i 14% na wtórnym. Tak podrożały mieszkania w całej Polsce

nieruchomości mieszkania

W styczniu 2022 roku analitycy Otodom zaobserwowali 21-procentowy wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym i niemal o 14% wyższe ceny na rynku wtórnym w porównaniu do stycznia 2021. Jeśli brać pod uwagę ujęcie miesięczne – mieszkania „z drugiej ręki” w styczniu br. zdrożały o blisko 2% wobec grudnia 2021. Natomiast ceny nieruchomości od deweloperów miesiąc do miesiąca zwyżkowały nawet o 4%.
Branża nieruchomości spodziewała się, że początek 2022 roku przyniesie większą stabilizację tempa wzrostu cen. Ogólnopolskie dane cen serwisu Otodom wskazują na to, że na rynku wtórnym jest całkiem spokojnie – średnia stawka ofertowa w grudniu 2021 utrzymywała się na poziomie 9 005 zł/mkw. i 9 183 zł/mkw. w styczniu 2022 roku. W przypadku nowych nieruchomości widzimy nieco większe wzrosty – z 9 224 zł/mkw. pod koniec 2021 do 9 624 złotych za jeden metr kwadratowy w styczniu bieżącego roku.

Wzrosty hamują

W stosunku do końcówki ubiegłego roku, na początku bieżącego cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego wzrosła w Gdyni o ponad 4%. Jednak w pozostałych miastach nie odnotowano tak dużych skoków – jedynie 0,96% we Wrocławiu, 0,78% w Poznaniu, 0,22% w Warszawie i 0,1% w Gdańsku. Z kolei w Krakowie ceny zatrzymały się na tym samym poziomie – wynika z danych Otodom za okres grudzień 2021 – styczeń 2022.

To wyhamowanie wzrostów po tym, jak średnie ceny zwiększały się systematycznie przez cały ubiegły rok. W ujęciu rocznym ceny mieszkań od deweloperów wzrosły w każdym z 6 zaprezentowanych miast, z czego największą dynamikę zaliczyła Gdynia, gdzie stawka za jeden metr kwadratowy zwiększyła się o 35,3%. W styczniu ub.r. koszt wyniósł 9 256 zł/mkw., natomiast w tym samym czasie roku bieżącego było to już 12 524 zł/mkw.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w 6 największych polskich miastach na rynku pierwotnym w serwisie Otodom: styczeń 2021 – styczeń 2022:

ceny domów
Dane Otodom: aktualne ceny ofertowe mieszkań i domów, ceny najmu i zwrot z inwestycji w 40 największych miastach, https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane-otodom/dane-otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow

Scenariusz dla rynku wtórnego

W ostatnim miesiącu 2021 ceny lokali mieszkalnych na rynku wtórnym rosły nieco szybciej w przeciwieństwie do nowych nieruchomości. Największą zmianę w styczniu 2022 wobec grudnia 2021 analitycy zauważyli w Poznaniu – blisko 2,3%, oraz we Wrocławiu – 2%. W Gdańsku stawki miesiąc do miesiąca rosły w tempie 1,91%, w Krakowie 1,15%, 0,95% w Warszawie oraz 0,34% w Gdyni.

W perspektywie rocznej przyrosty na rynku nieruchomości z drugiej ręki są większe niż w przypadku rynku pierwotnego. Na pierwsze miejsce znowu wybiła się Gdynia, gdzie jeszcze w styczniu minionego roku zainteresowani musieli zapłacić 9 528 zł/mkw., a w styczniu 2022 nawet 11 352 zł za metr kwadratowy nieruchomości.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w 6 największych polskich miastach na rynku wtórnym w serwisie Otodom: styczeń 2021 – styczeń 2022:

ceny domów w polsce
Dane Otodom: aktualne ceny ofertowe mieszkań i domów, ceny najmu i zwrot z inwestycji w 40 największych miastach, https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane-otodom/dane-otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow

Czy trend związany z tempem wzrostu ma szansę się odwrócić?

Jednym ze sposobów ograniczania wzrostów jest aktywna polityka władz samorządowych. Na przykładzie Poznania czy Łodzi można zauważyć, że uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i sprawne wydawanie pozwoleń na budowę idzie w parze ze stosunkowo niewielkim wzrostem cen mieszkań i ich szeroką dostępnością dla kupujących.

– Wzrost cen w 2022 roku jest jednak nieunikniony. Głównie ze względu na ograniczoną dostępność atrakcyjnych gruntów, wyższe koszty związane z zakupem działek oraz budowy i przygotowania nieruchomości dla klienta. Bardzo duże znaczenie ma też wzrost kosztów materiałów budowlanych. Prawdopodobne jest jednak, że w tym roku nie doświadczymy tak dużej niestabilności, jak w minionym i wzrosty nie będą tak znaczne – uważa Jarosław Krawczyk, ekspert Otodom.