Agencja S&P podniosła prognozy wzrostu PKB dla Polski

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Agencja S&P podniosła prognozy wzrostu PKB dla Polski na lata 2019-2020. Wybory w Dolnej Saksonii sukcesem SPD, pytanie jaka koalicja powstanie. Kolejne napięcia z Kurdami w roli głównej.

Dalszy wzrost prognoz dla Polski

Agencja ratingowa S&P wyraźnie podnosi szacunki dla polskiej gospodarki. Dopiero dwa tygodnie temu wzrosły prognozy na lata 2017-2018. Dzisiaj podniesiono perspektywy wzrostu na lata 2019 i 2020. Jeżeli okażą się one prawdziwe do w latach 2017-2020 Polska będzie się rozwijać kolejno o 4,2%, 3,8%, 3,5% i 3,0%. Korzystnie wypada także prognoza niższego od oczekiwań deficytu budżetowego. Na uwagę zasługuje możliwy wzrost inflacji do 3,5% w 2019 roku. Przeciwdziałać może temu jednak podwyżka stóp procentowych. Rynkom walutowym taka perspektywa z pewnością się podoba. Dlaczego zatem nie ma reakcji? Dane trafiły na specyficzny moment. W ostatnich dniach złoty wyraźnie się umacniał w związku z czym wielu inwestorów już zakupiło złotego i bardziej myślą teraz o realizacji zysków.

Wybory w Niemczech

W weekend odbyły się wybory do chyba najważniejszego landu u naszego zachodniego sąsiada. Dolną Saksonię najprawdopodobniej utrzymają socjaldemokraci z SPD, drugie miejsce osiągnęła koalicja CDU-CSU Angeli Merkel. Na uwagę zasługuje bardzo słaby wynik sił skrajnych. Otrzymały one około dwukrotnie mniejsze poparcie niż w wyborach do bundestagu. W rezultacie skrajna lewica nie przekroczyła progu wyborczego a prawicowa Alternatywa Dla Niemiec ledwo przekroczyła 5%. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na problemy koalicyjne. SPD ma tylko jedną opcję na dwupartyjną koalicję i jest to CDU-CSU, z którym jest m obecnie nie po drodze.

Napięcia w okolicach kurdystanu

Irackie siły odzyskują kontrolę nad polami roponośnymi w prowincji Kirkuk. Jest to politycznie bardzo ważny region, gdyż to tam zamieszkuje większość mniejszości Kurdyjskiej w Iraku. Wbrew oczekiwaniom części analityków wszystko odbywa się znacznie spokojniej. Jest to bardzo newralgiczny punkt w tym regionie. Z jednej strony Kurdowie, co jakiś czas przekazują informacje o swoich roszczeniach uzyskania niepodległości, co podnosi ciśnienie również w Turcji. Z drugiej są to tereny roponośne, co pcha ceny ropy w górę.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl