BGŻ BNP Paribas: Ceny mieszkań pójdą w górę

BGZ BNP PRARIBAS Bank Centrala

W 2018 r. ceny mieszkań wzrosną o kilka procent, a sprzedaż na rynku pierwotnym nieco spadnie. Program „Mieszkanie +” nie wpłynie istotnie na cały rynek, natomiast branża deweloperska zmierzy się z rosnącymi kosztami materiałów, zatrudnienia i ziemi – wynika z raportu „Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w 2018 r.”, przygotowanego przez ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas.

– W 2018 r. na rynku mieszkaniowym powinniśmy obserwować dalsze kilku procentowe wzrosty cen mieszkań, szczególnie tych z inwestycji nowo wprowadzanych do sprzedaży. Przy czym, w I półroczu mogą one być wyższe względem II połowy 2018 r. – mówi Monika Orłowska, analityk sektorowy w  Banku BGŻ BNP Paribas.

Bank nie spodziewa się, aby nowe programy rządowe istotnie wpłynęły na relację podaży i popytu na rynku mieszkaniowym.

– Pierwsze projekty z programu „Mieszkanie +” będą zlokalizowane poza dużymi miastami, stąd nie będą aż tak silnie wpływać na cały rynek – tłumaczy Monika Orłowska z Banku BGŻ BNP Paribas.

Eksperci Banku oceniają, że w 2018 r. problemem dla branży deweloperskiej będą rosnące koszty materiałów budowlanych i zatrudnienia oraz coraz wyższe ceny ziemi pod budowę nowych inwestycji.

– Nowelizacja ustawy dot. obrotu ziemią rolną z 2016 r. praktycznie zamknęła w dużych miastach możliwość zakupów ziemi rolnej przez deweloperów – dodaje Monika Orłowska.

Bank BGŻ BNP Paribas oczekuje stabilizacji sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym na poziomie nieco niższym od rekordowego 2017 r.

Ekonomiści Banku są zdania, że osiągniecie wyższej sprzedaży mieszkań w 2018 r. do ubiegłorocznej historycznie najwyższej, na rynku pierwotnym, jest się mało prawdopodobne, ale zainteresowanie tym rynkiem nie powinno drastycznie spaść, a popyt powinien się ustabilizować na poziomie zbliżonym, lub nieco niższym do tego z 2017 r.

– W strukturze nabywców istotny (55proc.-60proc.) pozostanie udział nabywców gotówkowych i zakupów inwestycyjnych. Rosnąć powinna liczba kredytobiorców spłacających w całości kredyt z dofinansowaniem z programu RnS. Część z tych gospodarstw domowych może być zainteresowana zakupem nowej – większej nieruchomości – mówi Monika Orłowska.

Z analizy planów deweloperów na kolejne lata wynika, że w 2018 r. notowane będą kolejne rekordy w podaży nowych mieszkań.

 Niemniej utrzymywanie dobrej kondycji branży kolejny rok z rzędu, przy jej wysokiej cykliczności, skłania ponownie do pytań o wzrost prawdopodobieństwa przeinwestowania – zastrzega Monika Orłowska z Banku BGŻ BNP Paribas.