Rynek nieruchomości perspektywy na 2018 r.

Budowa: Innowacje technologiczne w branży dźwigowej
Andrzej Tokaj
Andrzej Tokaj z kancelarii Magnusson Tokaj i Partnerzy

Porównując do sytuacji sprzed 10 lat, rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju. Jego dynamika stabilizuje się na poziomie kilkuprocentowego corocznego wzrostu. Czy Polska pozostaje w dalszym ciągu atrakcyjna z punktu widzenia inwestorów, oferując korzystny zwrot z inwestycji przy ograniczonym ryzyku?

Wzrostowa tendencja na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce z dużym prawdopodobieństwem utrzyma się. W trakcie realizacji są liczne inwestycje handlowe, biurowe i logistyczne. Budowy widoczne są w Warszawie, ale także w Krakowie, Wrocławiu i innych ośrodkach miejskich.

„Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce ma przed sobą dalsze perspektywy rozwoju. Wciąż jest on mniejszy niż w wielu rozwiniętych krajach europejskich. Dla przykładu wskaźnik powierzchni handlowej przypadającej na jednego mieszkańca sięga w Europie Zachodniej 500 m kw., natomiast w Polsce wynosi mniej niż 300 m kw.” – mówi Andrzej Tokaj z kancelarii Magnusson Tokaj i Partnerzy.

Na przestrzeni ostatnich 2-3 lat rynek biurowy coraz silniej rozwija się także poza Warszawą, szczególnie w ośrodkach miejskich z zapleczem akademickim. Międzynarodowe korporacje chętnie wprowadzają się do Polski i przenoszą tutaj swój back-office. „Zjawisko to świadczy o dobrej kondycji polskiego rynku. Analogiczny proces zagospodarowywania dużych miast ma miejsce już od dłuższego czasu w krajach Europy Zachodniej.” – ocenia Andrzej Tokaj.

Na rynku warszawskim w dalszym ciągu występuje duży popyt, jednak jest on zaspokajany przez wysoką podaż. W ubiegłym roku w stolicy oddano do użytku około 275 tysięcy m kw. powierzchni biurowej.

„Z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych, gruntów i wynagrodzeń we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych może pojawiać się presja na czynsze. Nie powinny one jednak wzrosnąć w sposób drastyczny.” – komentuje Andrzej Tokaj.

Ograniczenie handlu w niedzielę, choć niekorzystne z punktu widzenia centrów handlowych, wpłynie pozytywnie na rozwój segmentu magazynowego, będącego zapleczem e-commerce.

Ponad 90% nieruchomości komercyjnych w Polsce znajduje się w rękach zagranicznego kapitału. Inwestycje te są niezwykle kapitałochłonne. W Polsce w obecnym momencie nie ma wielu podmiotów dysponujących takimi kwotami. Ważne jest zatem, abyśmy pozostawali konkurencyjni w stosunku do innych krajów regionu CEE, takich jak rosnące w siłę Czechy czy Węgry.