CFA czy MBA – co lepiej wpłynie na Twoją karierę w finansach?

Prof. Manfred Frühwirth

Osoby rozważające karierę w finansach często stają przed wyborem: ukończenie MBA Finance czy zdobycie certyfikatu CFA (Chartered Financial Analyst). Obie możliwości mają swoje zalety, ale warto zastanowić się dłużej nad tym, która z nich zapewni większe szanse na wspięcie się po szczeblach kariery w obszarze finansów. Profesor Manfred Frühwirth, Academic Director Professional MBA Finance, wraz z dwójką swoich obecnych studentów – Alexandrem Ovchinnikovem, prezesem ALM w Raiffeisen Banku oraz Ivaylo Penevem, członkiem zarządu w ELANA Fund Management, rozmawiają o plusach i minusach obu ścieżek oraz przedstawiają swoje motywacje do zrealizowania zarówno CFA, jak i MBA. Wywiad może pomóc zdecydować, która ze ścieżek jest właściwa dla Ciebie.Prof. Manfred Frühwirth

  1. Wielu ekspertów rekomenduje ukończenie CFA na początku kariery, ponieważ MBA jest skierowane do profesjonalistów z dużym doświadczeniem. Podzielacie ich opinię?

Prof. Frühwirth: Zdecydowanie. Większość szkół wymaga 4 lub 5-letniego doświadczenia od kandydatów aplikujących na program MBA. Na ukończenie CFA zwykle decydują się osoby będące na wczesnym etapie kariery lub coraz częściej studenci kierunków finansowych.

  1. Jakie są główne różnice pomiędzy tymi dwoma programami?

Penev: Skupienie się na umiejętnościach miękkich oraz na innych obszarach niezwiązanych z finansami daje szersze spojrzenie na biznes i umożliwia poznanie go z zupełnie innej perspektywy niż liczby, bilanse i zestawienia. CFA to dobry wybór, aby szybko rozwinąć się w dziedzinie finansów, jednak zdobycie kolejnych stopni w karierze wymaga całościowej edukacji biznesowej. MBA ułatwia zbudowanie sieci kontaktów oraz zrozumienie różnych aspektów biznesu. Nowe perspektywy pokazane przez innych studentów i profesorów mają duży wpływ na podejmowane później decyzje.

  1. CFA skupia się na samodzielnej nauce, MBA z kolei głównie polega na pracy w grupach. Co to oznacza dla studentów?

Prof. Frühwirth: Zaletą programu MBA jest to, że zdobyta wiedza przydaje się nie tylko w świecie finansów, ale też w innych branżach. Studenci spoza finansowego środowiska wnoszą do zajęć świeże spojrzenie. Dzięki temu wszyscy uczą się od siebie oraz szlifują umiejętności zarządzania i komunikowania się. Dodatkowo podczas ćwiczeń w grupie czy wspólnym przygotowywaniu projektów studenci lepiej się poznają oraz budują szeroką sieć kontaktów.

Penev: Podstawowe moduły biznesowe na Finance MBA pomogły mi zobaczyć potencjalne słabości naszego modelu biznesowego i zainspirowały do wdrożenia nowych rozwiązań. Wymiana doświadczeń z grupą mądrych ludzi była bardzo pouczająca. Obecnie rozważam założenie biznesu razem z kolegą, którego poznałem na zajęciach.

Ovchinnikov: Uważam, że kontynuowanie nauki jest bardzo ważne, aby pozostać na czasie. Kiedy zapisałem się na program MBA miałem dwa cele: pogłębienie moich umiejętności zarządzania oraz czerpanie pomysłów ze spotkań z ludźmi z różnych branż. Obydwa cele osiągnąłem.

  1. Jeśli mieliby Panowie podsumować różnice między CFA a Finance MBA w 30 sekund, jak by ona brzmiała?

Prof. Frühwirth: MBA pozwala na elastyczność w karierze, ponieważ lepiej przygotowuje do odnalezienia się w różnych środowiskach pracy. CFA będzie dobrym wyborem dla kogoś, kto chce skupić się na świecie inwestycji, zapewni potrzebną wiedzę z zakresu analiz inwestycyjnych, strategii oraz alokacji aktywów.

Ovchinnikov: Zarówno CFA jak i MBA wymagają ciężkiej pracy, poświęcenia oraz dużych umiejętności. Obydwa programy z pewnością pomogą wyróżnić się na tle innych kandydatów na rynku pracy. Jednak różnią się od siebie – CFA zapewnia kwalifikacje dla osób specjalizujących się w rynku inwestycji, natomiast MBA sprawdza się lepiej w przypadku stanowisk menadżerskich, niekoniecznie w sektorze finansowym.

Penev: Mnie osobiście CFA pomogło na samym początku kariery. MBA było kolejnym krokiem w moim rozwoju, kiedy zdobywałem wyższe stanowiska menadżerskie w swojej firmie. Obydwa znalazły się w moim CV. Program CFA dostarczył mi wiedzy na temat finansów, natomiast MBA nauczyło mnie szerzej patrzeć na to, jak zarządza się biznesem i zasobami, a także pomogło zauważać i tworzyć nowe możliwości.