Czy kryptowaluty zastąpią walutę papierową?

bitcoin kryptowaluty

Życie lubi zaskakiwać, jeszcze kilkadziesiąt lat temu głównym środkiem płatniczym były metale szlachetne. Z kolei od kilkunastu lat najbardziej popularną formą płatności była waluta papierowa. Natomiast od 10 lat mamy do czynienia z rosnąca popularnością pieniądza bezgotówkowego oraz elektronicznego.

Jak widać świat nie lubi stać w miejscu, dlatego niektórzy sądzą, że następnym legalnym środkiem płatniczym będą kryptowaluty. Czy jest to możliwe? Na to pytanie odpowiemy na najbliższym webinarze „Kryptowaluty od A do Z”, które odbędzie się 25 września o godzinie 17.00. Natomiast teraz tylko przybliżymy ich temat.

Czym są kryptowaluty?

Jest to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania umownych jednostek. Definicja nie jest zbyt przyjemna i jednoznaczna. Niemniej jednak warto zapamiętać, że każda z dostępnych kryptowalut nie jest dostępna w formie fizycznej. Ich forma wyrażona jest jedynie w postaci cyfrowego kodu, który przechowywany jest na twardym dysku komputera (lub też innych formach, o których opowiemy na najbliższym spotkaniu).

Popularność kryptowalut

Historia kryptowalut jest dosyć krótka. Pierwsza waluta tego typu o nazwie Bitcoin powstała w listopadzie 2008 roku. Do końca nie wiadomo kto stoi za jej wdrożeniem. Bitcoin do tej pory posiada największy udział w rynku, który rozrósł się do ogromnych rozmiarów.

W 2013 roku, czyli niespełna 5 lat po stworzeniu Bitcoina na rynku było 8 innych kryptowalut o łącznej kapitalizacji 1,5 miliarda USD. Razem z rosnącą popularnością na rynku pojawiały się inne rodzaje walut cyfrowych. W 2017 roku na rynku było 392 różnych kryptowalut (o kapitalizacji przewyższającej 1 milion USD) o łącznej kapitalizacji 177 miliardów USD.

Popularność kryptowalut

Źródło: Visualcapitalist.com

Kryptowaluty – ale po co?

Najważniejszą zaletą kryptowalut jest ich wygoda oraz niskie koszty transakcyjne. Na wstępie warto zauważyć, że transakcję za pomocą wirtualnych monet odbywają się bez pośrednika. Przy tradycyjnej wymianie międzynarodowej największym kosztem jest przewalutowanie. Ponadto sam przelew nie jest dokonywany natychmiastowo. W przypadku Bitcoina sprawa ma się inaczej, przewalutowania nie ma a sama płatność przechodzi błyskawicznie. Odległość przestaje mieć znaczenie.

W przeciwieństwie do walut emitowanych przez bank centralny niektóre kryptowaluty mają automatyczną ochronę przed inflacją. Dla przykładu, maksymalna ilość Bitcoinów w obiegu wynosi 21 milionów (dojście do tej bariery zajmie jeszcze kilka lat).

Ostatnią zaletą jest zachowanie anonimowości podczas transakcji. Wszyscy z nas pamiętamy aferę masowej inwigilacji społeczeństwa przez Stany Zjednoczone. W precedensie uczestniczyły największe spółki takie jak Microsoft, Google, Yahoo!, Facebook czy też Apple Inc. – wszyscy najwięksi gracze na rynku amerykańskim. Od tamtego czasu wiele się nie zmieniło. Nasza działalność online jest dobrze widoczna. Z tego powodu „anonimowość” stała się jedną z największych zalet kryptowalut. Niemniej jednak nie brakuje sceptyków, którzy zastanawiają się czy jest jeszcze możliwa.

Zagrożenia

Wraz z rosnącą popularnością wirtualnych monet powstała dużo stron edukacyjnych, które namawiają na spekulację. Za każdym razem starają się zachwalać Bitcoina oraz pozostałe waluty bez pokazywania wad.

Pierwszą wadą jest brak stabilności. Brak kontroli ze strony państwa nie gwarantuje wartości waluty. Wszystko to sprawia, że sam kurs kryptowalut jest narażony na spekulacje. Kolejnym problemem jest anonimowość (także zaletą), waluty mogą być wykorzystywany w nielegalnych transakcjach.

Ostatnim zagrożeniem jest bańka spekulacyjna. Rozwój rynku kryptowalut przypomina bańkę internetową z 1995-2000 roku, w trakcie której spółki internetowe powstały jak grzyby po deszczu. W ramach przypomnienia, pierwsza waluta powstała w 2008 roku, w 2013 o kapitalizacji przekraczającej 1 milion USD posiadało 8 kryptowalut, teraz jest ich ponad 392. Wzrost niesamowity. Jak to wszystko się skończy? Na to pytanie oraz pozostałe odpowiemy na najbliższym spotkaniu „Kryptowaluty od A do Z” już 25 września o godzinie 17.00.

Podczas szkolenia nasz ekspert:

  • omówi aspekty technologii blockchain, na której bazują kryptowaluty,
  • przedstawi historię kryptowalut oraz ich podstawowe cechy i specyfikacje,
  • odniesie się do wyceny Bitcoina,
  • omówi zagrożenia, jakie niosą kryptowaluty i co o tym sądzą rządy,
  • odpowie na pytanie, czy kryptowaluty to bańka spekulacyjna czy też potencjał na inwestycje.