Czy PLN wróci do łask inwestorów?

Czy-PLN-wróci-do-łask-inwestorów.png

Ostatni kwartał nie był zbyt udany dla polskich inwestorów. WIG 20 nie zachwycił, tak samo jak polska waluta. Dlatego dzisiaj zastanowimy się, czy polski złoty powróci do łask inwestorów i od czego to zależy. Na samym początku spójrzmy na wykres PLN-a.

Notowania USDPLN, interwał tygodniowy

Notowania USDPLN, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Pierwszy impuls wzrostowy na notowaniach USDPLN przypadł na połowę kwietnia, trwał przez 7 tygodni. Został zakończony minimalną korektą. Po dwóch tygodniach po raz kolejny zobaczyliśmy impuls wzrostowy, aczkolwiek był bardzo słaby. Ostatnie Pin Bary mogą sugerować na możliwe odwrócenie ostatniego ruchu.

Scenariusz ten sugerowany jest także przez oscylator stochastyczny, który wskazuje na mocną negatywną dywergencję. Przy takim scenariuszu celem sprzedających jest poziom w okolicy 3.52 zł. Natomiast czy jest to scenariusz możliwy? W odpowiedzi na to pytanie warto spojrzeć na indeks WIG 20.

WIG 20, interwał dzienny

WIG 20, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Na chwile obecną polski indeks WIG 20 w dalszym ciągu znajduje się w trendzie spadkowym. Ostatni ruch wzrostowy możemy uznać jedynie za korektę. Dopiero pokonanie oporu 2130-2180 będzie oznaczało zmianę trendu. Warto również zauważyć, że w tym samym miejscu przebiega linia trendu spadkowego, co może przeszkodzić kupującym w wypchnięciu indeksu WIG 20 na wyższe poziomy.

Ponadto dopiero przebicie 200-okresowej średniej kroczącej od dołu mogłoby świadczyć o zmianie długoterminowego trendu na wzrostowy.

Zatem mamy trzy możliwe scenariusze zachowania pary walutowej USDPLN.

Scenariusze 1: WIG 20 wybije opór oraz linię trendu spadkowego. W takim przypadku celem dla sprzedających na USDPLN byłby poziom w okolicy 3.52 zł.

Scenariusz 2: WIG 20 wraca do trendu spadkowego i przebija ostatnie minima z okolicy 2053 punktów. Jest to scenariusz bardziej pesymistyczny. Przy dalszym odpływie kapitału z polskiej giełdy USDPLN poszybowałby w górę w okolicę 3.81 zł. Kolejnym celem byłby poziom psychologiczny w okolicy 4.00 zł.

Scenariusz 3: WIG 20 znalazł się w konsolidacji. W tym przypadku z dużym prawdopodobieństwem USDPLN również znalazłby się w konsolidacji.

Poniżej została przedstawiona grafika indeksu WIG 20 na tle pary walutowej PLNUSD (odwrócony kurs USDPLN).

bloomberg

Źródło: Bloomberg

Jak widać WIG 20 (kolor żółty) często wyprzedzał umocnienie bądź też osłabienie polskiej waluty. Z tego względu warto obserwować zarówno indeks jak i parę walutową USDPLN.

Dział Analiz Admiral Markets