Dane makroekonomiczne w przyszłym tygodniu – FOMC

0

W przyszłym tygodniu obędzie się bez fajerwerków. W pierwszy dzień sesji w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych jest dzień wolny, czyli zmienność będzie poniżej średniej. Pierwsze dane napłyną do nas dopiero 10-tego października, poznamy niemiecki oraz brytyjski bilans handlowy. Z kolei najciekawszym dniem tygodnia powinna być środa. Zostaną opublikowane dane w Australii, a co ważniejsze o godzinie 20:00 poznamy protokół z posiedzenia FOMC, który z pewnością przełoży się na zmienność rynkową. W czwartek będziemy mieli przerwę. Piątkowej nocy poznamy raport z Australii o stabilności finansowej. Tego samego dnia poznamy dane z Państwa Środka (kluczowe dla notowań surowców) oraz koszyk danych z amerykańskiej gospodarki.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

USD – protokół z posiedzenia FOMC oraz inflacja

Protokół publikowany jest 2 tygodnie po każdym spotkaniu FOMC (Federal Open Market Committee). Publikacja odbędzie się 11 października o godzinie 20.00. W tym momencie rynek może zareagować nerwowo, ponieważ protokół może dostarczyć wielu cennych wskazówek co do dalszych planów Komitetu.

Dwa dni później poznamy amerykańską inflację, która przez kilka ostatnich miesięcy jest kluczem do dalszych podwyżek stóp procentowych. Warto przypomnieć, że władze monetarne od 2009 roku walczą z deflacją lub też zbyt małym wzrostem cen, dlatego dana publikacja makroekonomiczna wpływa na rynek. Prognoza inflacji R/R za miesiąc wrzesień ma wynieść 2.2 proc (Bloomberg)., co jest o 0.3 proc. wyższej niż w sierpniu.

inflacja CPI

Źródło: Bloomberg

Powyższa grafika przedstawia prognozowaną wartość amerykańskiego CPI (linia fioletowa) na tle faktycznych odczytów. Jak widać prognozy są niemalże doskonałe, ale czasami odbiegają od opublikowanej wartości. Jeżeli opublikowana wartość będzie poniżej prognozy, to dolar amerykański powinien zostać wyprzedany.

EURUSD – instrument do obserwacji

Po intensywnych spadkach wyprzedaż EUR na rzecz USD została przyhamowana, kurs wpadł w kilkudniową konsolidację. Czy trend będzie kontynuowany? Na to pytanie odpowie nam spread 10 letnich niemieckich i amerykańskich obligacji.

Czytaj również:  Jakie wnioski inwestycyjne należy wyciągnąć z ostatnich wyborów parlamentarnych w Europie?

Spread niemieckich i amerykańskich 10-letnich obligacji

Spread niemieckich i amerykańskich 10-letnich obligacji

Źródło: Bloomberg

Grafika przedstawia kurs EURUSD (linia biała) na tle spreadu niemieckich i amerykańskich obligacji. Atrakcyjność oprocentowania niemieckich obligacji zmniejsza się w stosunku do USA, co wskazuje na dalszą wyprzedaż kursu walutowego EURUSD.

Spoglądając na wykres dzienny notowań EURUSD mamy przestrzeń do dalszej wyprzedaży. Pierwszym targetem dla sprzedających powinna być strefa popytu 1.65, po czym kurs dalej powinien obsuwać się w okolicę kolejnej strefy 1.15. Jeżeli strona kupująca zechce przetestować siłę niedźwiedzi, to powinni zatrzymać się na silnym oporze 1.825-1.880.

Notowania EURUSD, interwał dzienny

Notowania EURUSD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych