Do czego Polacy używają Internetu?

Do czego Polacy używają internetu

Do czego Polacy używają internetuWedług raportu firmy doradczej Deloitte z internetu w Polsce korzysta przeszło 26 milionów Polaków. Można zatem powiedzieć, że większość z nas ma z nim do czynienia. Dla części Polaków internet jest narzędziem pracy, a dla innych narzędziem rozrywki. Sprawdźmy, jak korzystamy z internetu i do czego używamy globalnej sieci.

Polacy w internecie – czego używamy do łączenia się z siecią?

Internet w Polsce zdecydowanie przyśpieszył, a wszystko dzięki światłowodom, które pozwoliły uzyskać dostęp do szybkiej sieci. Np. mieszkańcy Warszawy, którzy zdecydują się na internet światłowodowy w UPC, już teraz mogą korzystać z internetu z prędkością do 1 GB/s! W mniejszych miastach jeszcze nie ma takiej możliwości, ale wszystko jest kwestią czasu. Popularność światłowodów rośnie, ale generalnie Polacy korzystają nie tylko z internetu stacjonarnie, ale również mobilnie. Informacje o tym, na jaki dostęp do sieci stawiamy, znajdziemy w raporcie przygotowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Są to dane z badania przeprowadzonego w listopadzie 2017 roku. Jego wyniki są następujące:

  • 70,2 proc. Polaków ma dostęp do internetu stacjonarnego,
  • 25,5 proc. korzysta z internetu mobilnego,
  • 49,8 proc. ma dostęp do internetu mobilnego w telefonie.

Dużo ciekawych informacji na temat tego, jak Polacy korzystają z sieci, dostarcza nam raport GUS, który również dotyczy 2017 roku. Dowiadujemy się z niego m.in., jak wyglądamy pod względem dostępu do sieci na tle Europy. W 2017 roku dostęp do internetu miało 82 proc. gospodarstw domowych w Polsce, z czego 78 proc. – dostęp szerokopasmowy. Średnia europejska wynosi odpowiednio 87 i 85 proc., zatem jeszcze nam trochę do niej brakuje.

Do czego Polacy używają internetu?

Z kolejnych stron raportu GUS możemy się dowiedzieć m.in. tego, do czego Polacy używali internetu w omawianym okresie. Niektóre pozycje mogą być trochę zaskakujące:

  • 60,3 proc. – używało sieci do czytania lub pobierania gazet i czasopism,
  • 59,8 proc. – korzystało z poczty elektronicznej,
  • 48 proc. – używało serwisów społecznościowych,
  • 45 proc. – szukało porad zdrowotnych,
  • 39,8 proc. – korzystało z usług swojego banku,
  • 22,6 proc. – używało serwisów turystycznych,
  • 22,3 proc. – umieszczało w sieci własną twórczość.

Wśród innych popularnych zastosowań internetu znalazły się m.in. korzystanie z serwisów urzędowych, pobieranie programów, granie w gry online i szukanie pracy.

Ile czasu Polacy spędzają w sieci?

Polacy spędzają w sieci coraz więcej czasu, a ile dokładnie, możemy się dowiedzieć z badania Gemius/PBI. Dane pochodzą z lutego 2018 roku. Średnio Polacy spędzali dziennie w sieci 2 godziny i 6 minut – jeśli pomnożymy to przez liczbę dni w roku, to okaże się, że przeciętnie miesiąc rocznie spędzamy w internecie. W badaniu tym wskazane zostało dokładnie, ile czasu spędzają w sieci mieszkańcy poszczególnych województw. Pomiędzy nimi nie ma szczególnie dużej różnicy. Najmniej czasu w sieci spędzali mieszkańcy woj. opolskiego – 1 godz. 51 min, a najwięcej mieszkańcy mazowieckiego – 2 godz. 21 min, czyli różnica wynosi dokładnie 30 minut dziennie. Jeśli chodzi o podział na płeć, to dominują panowie. Nieznacznie więcej panie korzystały z sieci w województwach pomorskim i mazowieckim – to jedyne takie przypadki, jak wynika z badania. Kolejną sprawdzoną kwestią były urządzenia, z jakich korzystali badani. W przypadku wszystkich województw powtarza się ten sam schemat – korzystamy z sieci zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Dokładnie przyznało to – w zależności od województwa – od ponad 55 do blisko 70 proc. badanych.

Internet jeszcze popularniejszy

W kolejnych latach Polacy będą korzystać z jeszcze szybszego internetu, zmieni się też zapewne liczba korzystających z sieci. Rozwój internetu jest nieunikniony i będzie on wkraczał w nasze życie w coraz większej liczbie dziedzin.