Dobre informacje dla kredytobiorców. Dane z wysp

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Szwajcarski Narodowy Bank nie zmienił stóp procentowych. Im dłużej trwa ta sytuacja tym lepiej dla kredytobiorców walutowych. Pakiet dobrych danych z wysp – wczoraj inflacja dzisiaj sprzedaż detaliczna.

Szwajcarzy utrzymali stopy procentowe

Dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych. Szwajcarski Narodowy Bank nic nie zmienił w polityce stóp procentowych. Pozostają one zatem w rekordowo niskim przedziale -1,25% do -0,25%. Dlaczego jest to dobra wiadomość? Po pierwsze to od tych stóp procentowych liczą się odsetki od kredytów walutowych. W związku z tym im niższe stopy procentowe tym niższa rata kredytu. Drugą ważną rzeczą jest fakt, że wraz ze wzrostem sóp procentowych umacnia się waluta. Zatem gdyby doszło do podwyżek stóp kredytobiorcy nie tylko płaciliby wyższe raty, ale również drożej odkupywali pożyczone franki. Jak zareagowały na to rynki walutowe. Reakcja była bardzo słaba, gdyż większość analityków spodziewała się pozostawiania stóp procentowych w dotychczasowych przedziale.

Inflacja i sprzedaż w Wielkiej Brytanii

Zmiany cen to specyficzny wskaźnik. Jak ceny rosną za szybko to źle. Z drugiej strony jak nie rosną to również źle. Analitycy boją się niskiej inflacji, bo to oznacza często stagnacje w gospodarce. To właśnie dlatego wczorajsze dane z Wielkiej Brytanii spowodowały wzrosty na funcie. Ceny rosły co ucieszyło analityków obawiających się negatywnego wpływu Brexitu na gospodarkę. Wzrost był relatywnie krótkotrwały, ale na kilka godzin funt podrożał o około 2 grosze. Drugi ważny odczyt nadszedł z wysp dzisiaj. Sprzedaż detaliczna przyspieszyła mocniej niż spodziewali się analitycy. Rośnie ona o 3,3% a nie jak dotychczas oczekiwali analitycy o 2,3%. Dane te spowodowały kolejne umocnienie się funta. Inwestorzy coraz przychylniej patrzą na brytyjską walutę, która pomimo zamieszania z Brexitem idzie w górę.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl