Draghi pozostaje optymistyczny w kwestii inflacji – komentarz po spotkaniu EBC

Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

Wspólna europejska waluta doświadczyła wyprzedaży w następstwie konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego, pomimo faktu, iż prezes EBC nie zmienił istotnie tonu w kwestii perspektyw gospodarek strefy euro w porównaniu ze spotkaniem we wrześniu.

Pomimo notowanych ostatnio, niskich poziomów inflacji bazowej, która nadal pozostaje niższa od oczekiwań i wyraźnie niższa od celu inflacyjnego banku centralnego, decydenci pozostają dość optymistyczni w kwestii perspektyw inflacji. W swoim komunikacie Bank zwrócił uwagę, iż pomimo tego, że inflacja bazowa pozostaje ograniczona, wewnętrzna presja cenowa w krajach wspólnego bloku rośnie. Draghi również stwierdził, że komitet decydujący o poziomie stóp procentowych „nie miał poczucia”, aby miał zacząć „wątpić we wzrost inflacji do celu inflacyjnego EBC”.

Inflacja w strefie euro (2013-2018)

inflacja euroŹródło: Thomson Reuters Datastream Data: 25/10/2018

Zgodnie z oczekiwaniami, EBC pozostaje przy swoim zobowiązaniu zakładającym zakończenie programu luzowania ilościowego na koniec roku, Draghi stwierdził, że podczas spotkania nie rozważano wydłużenia trwania programu skupu aktywów. Prezes EBC również zdaje się nie wyrażać większych obaw w związku z ostatnią serią słabszych odczytów o aktywności w gospodarkach strefy euro. Draghi powtórzył, że ryzyka dla perspektyw „w szerokim ujęciu są zbalansowane”, pomimo „widocznych” ryzyk związanych z globalnym protekcjonizmem i zmienności na rynkach wschodzących.

Ostatnia słabość indeksów aktywności została uznana za oznakę „pogorszenia momentum”, a nie jako mające się utrzymywać spowolnienie. Draghi również powiązał słabsze odczyty m.in. z idiosynkratycznymi czynnikami (charakterystycznymi dla poszczególnych gospodarek wspólnego bloku), które nie zostały uznane przez decydentów za na tyle znaczące, żeby wpłynąć na zmianę oczekiwań banku centralnego. Mario Draghi nie wyrażał również większych obaw w związku z sytuacją Włoch i wzrostem rentowności obligacji kraju, który owa sytuacja wywołała.

Optymistyczny ton Draghiego był nieco bardziej jastrzębi niż oczekiwała część rynku, zwłaszcza w następstwie publikacji wstępnych odczytów indeksów aktywności w sektorach przemysłu i usług strefy euro. Zbiorczy, ważony wskaźnik dla obu sektorów we wrześniu spadł bowiem do najniższego poziomu od 26 miesięcy.

Indeksy PMI w strefie euro (2013-2018)

Indeksy PMI w strefie euroŹródło: Thomson Reuters Datastream Data: 25/10/2018

Dzisiejsza komunikacja ze strony EBC sugeruje, że Bank pozostaje w pełni przekonany o nadchodzącym wzroście dynamiki cen w strefie euro i ma zamiar podnosić stopy procentowe w 2019 r, jeśli zgodnie z oczekiwaniami wzrost dynamiki cen się zmaterializuje.  Warto podkreślić, że powrót inflacji bazowej do celu inflacyjnego Banku jest najważniejszym i jedynym celem Europejskiego Banku Centralnego. Dopóki bank centralny nie będzie miał twardych dowodów świadczących o wzroście bazowej dynamiki cen, nie powinien zaczynać dyskusji w kwestii tego, kiedy rozpocząć podnoszenie stóp procentowych i w jakim tempie ma postępować proces normalizacji polityki pieniężnej.

Pozostajemy zdania, że kurs EUR/USD do końca 2019 r. powinien utrzymywać się w okolicy bieżących poziomów lub nieznacznie powyżej. Jednocześnie uznajemy, że przed zmianą naszych prognoz musielibyśmy dostrzec oznaki wzrostu bazowej dynamiki cen lub zmianę tonu EBC.

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska