Indeks PMI dla Polski negatywnie zaskoczył rynki. Problemy Włoch

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Jedna z trzech największych agencji ratingowych świata obniża perspektywę kredytową Włoch. Indeks PMI dla Polski niespodziewanie negatywnie zaskoczył rynki.

Spada perspektywa ratingu Włoch

Agencja ratingowa Fitch obniżyła perspektywę kredytową Włoch. Jest to jedna z trzech największych takich organizacji na świecie. Rynki zareagowały na razie dość spokojnie, gdyż była to obniżka perspektywy a nie ratingu. W obecnej sytuacji jednak można się na kolejnym przeglądzie spodziewać obniżki ratingu. Co spowodowało, że agencja patrzy nieprzychylnie na Włochy? Po pierwsze dług publiczny do PKB wynosi 132% i jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie, w Europie ustępuje jedynie Grecji. Po drugie nowa koalicja wcale nie daje gwarancji, że nie zwiększy zadłużenia. Co więcej mówi się o zwiększeniu świadczeń socjalnych. Już teraz rating Włoch wg. agencji Fitch jest o dwa poziomy niższy niż Polski. Ważniejsze jest jednak to, że jeżeli spadnie o jeszcze dwa poziomy straci kategorię inwestycyjną. Gdyby do tego doszło można spodziewać się spadków euro a co za tym idzie złotego. Najwięcej w takim scenariuszu powinien tracić do franka szwajcarskiego.

Perspektywy polskiej gospodarki słabną

Indeks PMI dla przemysłu jest najniższy od niemal dwóch lat. Jest to wskaźnik wyznaczany na podstawie badań ankietowych pokazujący poziom optymizmu wśród menedżerów odpowiedzialnych za zamówienia. Im mniej optymistycznie patrzą w przyszłość tym niższy odczyt. Wynik 51,4 punktu jest na szczęście powyżej kluczowej granicy 50 punktów. To ona rozdziela większość odpowiedzi pozytywnych od negatywnych dzieląc tym samym oczekiwania rozwoju od recesji. Złotówka nie reagowała na te dane, ale należy zwrócić, że polska waluta jest po kilku dniach istotnych spadków. Dane dla Unii Europejskiej okazały się z kolei dokładnie zgodne z oczekiwaniami.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych ważne dane z Europy podawane były rano, z kolei w USA i Kanadzie mamy dzisiaj święto pracy będące dniem wolnym w obydwóch państwach.

Czytaj również:  „Cyfrowa Rebelia Biznesu” - poranne rozmowy podczas „Śniadania z Inspiracją” na GPW

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl