Jak budują Polacy?

0

Jeszcze kilka lat temu przy wszelkiego rodzaju inwestycjach liczył się głównie jak najkrótszy czas ich realizacji. Istotnym elementem była również niska cena, przy której jednak na drugi plan schodziła czasem jakość. Na szczęście, kierując się przykładem sąsiadów z Zachodu, coraz bardziej zależy nam na trwałości powstających inwestycji. Zaczynamy zwracać uwagę na pochodzenie materiałów oraz ich wpływ na środowisko.

Obecnie tańszym rozwiązaniem jest budowa własnego domu na terenach podmiejskich, niż zakup gotowego mieszkania w centrum miasta. Według jednego z raportów portalu Oferteo.pl, najpopularniejszym wśród Polaków typem jest dom parterowy o powierzchni od 120 do 150m2, z poddaszem użytkowym. Wykonywany jest zazwyczaj na podstawie gotowego projektu architektonicznego, co jest tańszym rozwiązaniem, niż projekt na zamówienie. Do postawienia budynku wykorzystywane są najczęściej bloczki betonu komórkowego lub cegła ceramiczna. Do pokrycia dachu używamy najczęściej dachówek ceramicznych lub blachodachówki.

Polacy mają coraz rozleglejszą wiedzę na tematy budowlane, a ich wybory są obecnie bardziej przemyślane. Pomaga w tym m.in. łatwa dostępność porównywarek cenowo – jakościowych, gdzie można sprawdzić wybrane produkty oraz dostęp do komentarzy zamieszczanych na forach branżowych. Czasem skorzystanie jedynie z wiedzy internetowej przyczynia się jednak do błędów i źle dobranych komponentów, dlatego najlepiej skorzystać z rad doradców w sklepach budowlanych lub na targach ogólnopolskich i regionalnych oraz w pismach branżowych – zauważa Marek Bednarczyk, Koordynator ds. Inwestycji SIG Sp. z o.o.

Rozpocząć należy oczywiście od fundamentów. Muszą być one odpowiednio dobrane do rodzaju podłoża oraz ostatecznej wagi obiektu. Bardzo pomocne może okazać się wykonanie badania geotechnicznego. Do tej pory najpopularniejszym wyborem były ławy i ściany fundamentowe, a od niedawna również płyta fundamentowa, która sprawdza się na niepewnych gruntach oraz w terenie o nierównym ukształtowaniu.

Czytaj również:  Pięć obszarów działalności, na które firmy w Polsce pobierają unijne dotacje

W przypadku ogrzewania nadal najpopularniejsze są materiały opałowe; głównie ekogroszek, najlepiej rodzimego pochodzenia. Jest to najbardziej wydajne i ekonomiczne rozwiązanie. Polacy niechętnie decydują się na ogrzewanie gazowe lub elektryczne, czy podłączenie do sieci miejskiej.

Polacy najczęściej decydują się na okna PVC, wykonane z plastiku. Swoje powodzenie zawdzięczają one niskiej cenie, w stosunku do wysokiej jakości. Dobrze wykonane i zamocowane, charakteryzują się wysoką szczelnością i izolacją porównywalną do drewnianych odpowiedników, a dzięki temu mogą posłużyć przez długie lata.

Dużym uznaniem cieszą się również sufity podwieszane, czyli konstrukcje wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, umocowanych na stelażu. Dobrze sprawdzają się one w łazienkach, przedpokojach oraz powierzchniach biurowych. Pozwalają nie tylko wyregulować proporcje pomieszczeń, ale również ładnie ozdobić wnętrze za pomocą odpowiedniego oświetlenia.