Polacy szturmują biura kredytowe. W dwa tygodnie lipca więcej zapytań niż w całym 2022 r.

firma szef praca pracownik umowa

Rynek kredytów hipotecznych ponownie jest rozgrzany do czerwoności, a wszystko za sprawą rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Skalę zainteresowania kredytami można zaobserwować między innymi w liczbie zapytań o doradców kredytowych. Jak wynika z analizy platformy Oferteo.pl już od marca br. zauważono znaczący wzrost zainteresowania usługami w kategorii „kredyt hipoteczny”, natomiast po dwóch tygodniach lipca zapytań  było więcej niż w całym 2022 r.  

Rządowy program wsparcia „Bezpieczny Kredyt 2%” spowodował lawinowy wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi. Z danych Oferteo.pl wynika, że jeszcze przed wejściem w życie programu, rosło zainteresowanie kredytem na zakup własnego mieszkania lub domu.Zainteresowanie usługami doradców kredytowych w 2023 r.

nad programem Bezpieczny Kredyt 2%. Pierwszy znaczący skok zainteresowania zaobserwowaliśmy w marcu, kiedy rząd pracował nad założeniami programu. Kolejny nastąpił w czerwcu, kiedy wiadomo było, kiedy program wejdzie w życie. Cześć klientów nie czekała do ostatniej chwili i już wcześniej interesowała się usługami pośrednictwa kredytowego – ocenia Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo S.A.

Prawdziwy boom nastąpił jednak wraz z początkiem lipca. W pierwszej połowie tego miesiąca liczba zapytań w kategorii „kredyt hipoteczny” platformie Oferteo była ponad trzykrotnie wyższa niż na początku 2021 roku, czyli w okresie, kiedy niskie stopy procentowe jeszcze napędzały sprzedaż mieszkań.Dynamika zainteresowania usługami doradców kredytowych 2021-2023

Jak wynika z danych platformy Oferteo, zainteresowanie usługami związanymi z kredytami hipotecznymi zaczęło spadać w połowie 2021 roku, wraz z pierwszymi podwyżkami stóp procentowych. Wzrosty zaobserwowano pod koniec 2022 roku. W kwietniu ilość osób, które poszukiwały finansowania na zakup własnego domu lub mieszkania była już odpowiednio o 22% wyższa niż w tym samym okresie 2021 r. oraz o 145% wyższa niż w 2022 r. W kolejnych miesiącach skala zakładanych zapytań na platformie systematycznie wzrastała, by rekordowy szczyt osiągnąć w lipcu. W pierwszych dwóch tygodniach tego miesiąca liczba osób pytających o usługi związane z kredytem była prawie trzy razy większa niż w czerwcu br. Mało tego, skala zapytań o usługi dla kategorii „kredyt hipoteczny” w ciągu pierwszych 14 dni lipca przewyższyła cały 2022 r.