Jeszcze w tym roku rząd planuje zastąpienie papierowych paragonów paragonami całkowicie elektronicznym

Ministerstwo Finansów niedawno udostępniło nową aplikację na smartfony, która ma być dodatkowo wykorzystywana do gromadzenia i sprawdzania elektronicznych paragonów. Mamy już e-recepty, będą e-paragony. Prawdopodobne, że już w tym roku.

Aplikacja e-Paragony ma obecnie służyć do manualnego wprowadzania przez konsumentów paragonów papierowych. Konsument może śledzić również swoje wydatki. Dodatkowo może też zgłaszać nieprawidłowości, np. wydanie paragonu sfałszowanego.

Rząd szykuje jednak rewolucję i planuje zastąpienie papierowych paragonów paragonami całkowicie elektronicznym.

– Obecne przepisy przewidują formę dokumentu elektronicznego dla paragonów wystawianych przez kasy online i kasy wirtualnej, rząd chce jednak pójść dalej i wprowadzić możliwość automatycznego dodawania paragonów do aplikacji e-Paragony – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Radosław Bulejak, Senior Associate, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. – Rozważane jest również rozwiązanie w postaci sms-a lub wiadomości mailowej.

Konsument nie otrzymywałby papierowych paragonów. Korzystanie z takiej formy byłoby jednak dobrowolne.

Niewątpliwie aplikacja e-paragony przyniesie wymierne korzyści. Po pierwsze, ryzyko zagubienia paragony zniknie. Po drugie, weryfikacja rejestracji sprzedaży na kasie będzie jeszcze dokładniejsza. Po trzecie, rozwiązanie to zwiększy ochronę środowiska.

– E-paragony mają przypominać e-recepty, gdzie pacjenci otrzymują jedynie informację sms-ową lub ewentualny wydruk – wyjaśnia R.Bulejak z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Rząd poinformował, że zmiany mogą wejść już w tym roku.