Kolejny etap likwidacji MSP

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Znacznie słabsze od oczekiwań dane na temat rynku usług w USA. Dobre dane z Brytyjskiego przemysłu nie pomogły funtowi. Słabszy odczyt z niemieckiej gospodarki. Na dniach poznamy plany przekształcenia MSP.

Wiadomością dnia był wczorajszy raport ISM dla usług w USA. Był on wyraźnie niższy od oczekiwań. Analitycy spodziewali się 55pkt, a odczyt wyniósł zaledwie 51,4pkt. Jest to wynik w dalszym ciągu powyżej 50pkt symbolicznie rozgraniczający rozwój od recesji w przypadku usług, ale różnica 3,6 punktu w tym parametrze to sporo. Najlepszym dowodem była reakcja rynków walutowych. Euro podskoczyło o jednego centa względem dolara. Efektem tego ruchu było umocnienie złotego względem dolara o 4 grosze ponieważ nasza waluta jest znacznie silniej powiązana z euro niż z dolarem.

Słabsze dane nadeszły dzisiaj rano z gospodarki niemieckiej. Produkcja przemysłowa spadła o 1,5% w ujęciu miesięcznym i o 1,2% w skali roku. Są to dane gorsze od oczekiwań analityków, którzy przewidywali stagnację w okolicach 0%. Reakcją było oczywiście osłabienie się euro wobec dolara, ale nie tak silne by przykryć wczorajszy ruch w drugą stronę.

Lepiej wypadły z kolei  dane z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa rośnie w skali roku o 2,1% wobec oczekiwanych 1,9%. Reakcja rynków jest doskonałym dowodem na rozbieżności analityków i inwestorów. Dane są obiektywnie korzystne, jednak funt spada. Prawdopodobnie po ostatnich wzrostach apetyty inwestorów były znacznie wyższe i wykorzystują te dane by realizować zyski z pozycji na wzrost wartości funta.

Dzisiaj kończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Teoretycznie zostanie opublikowana decyzja w sprawie stóp procentowych. Analitycy są zgodni, że w obecnej sytuacji na rynku nie należy spodziewać się jakichkolwiek zmian. Nie chodzi tutaj tylko o piątkową decyzję Moody’s w sprawie ratingu, ale przede wszystkim o nadchodzące wybory w USA. To to wydarzenie może namieszać w światowej równowadze, zatem zmienianie czegoś już przed nim może spowodować rychłe odwracanie zmian.

Czytaj również:  Polskie REIT-y wciąż w martwym punkcie

Trwają pracę nad likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. Jego rolę ma zająć nowo stworzony w tym celu podmiot. Najprawdopodobniej będzie to holding w formie spółki akcyjnej. Rynki w napięciu czekają na detale tego projektu, gdyż w skład trafią takie spółki jak chociażby Orlen, PZU czy KGHM.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 15:15 – Wielka Brytania -publiczne wystąpienie Marka Carneya,
  • 16:00 – Kanada – decyzja w sprawie stóp procentowych.
  • 20:00 – USA – tzw. “beżowa księga” – raport FED na temat gospodarki.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl