Komentarz walutowy 24.04.2017 – kurs euro, funta, dolara, franka

“Frankowicze” zdecydowanie trzymali kciuki za Macrona. Strach o rozpad strefy euro minął

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Złoty sporo zyskuje po pozytywnych informacjach z Francji. Najwięcej w relacji do polskiej waluty tracą frank, dolar i funt. Nadal nierozwiązany konflikt w Korei może łatwo popsuć nastroje na rynkach. Skomplikowana sytuacja na EUR/USD będzie determinować ruchy na USD/PLN. Złoty odrabia straty do funta po wcześniejszej fali umocnienia brytyjskiej waluty w związku z ogłoszeniem wcześniejszych wyborów. Ulga dla kredytobiorców frankowych, CHF/PLN poniżej ostatniego minimum.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 12.03.2017-24.04.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2090 3,9250 3,8900 4,8600
Maksimum 4,3470 4,0450 4,0960 5,1090

Kurs euro EUR/PLN

Kurs euro EUR/PLN wykresPoczątkowo przed wyborami we Francji złoty dość mocno tracił do euro. Na rynkach było widać sporą nerwowość, która uderzyła rykoszetem w waluty krajów wschodzących. Złotówka bez problemu łamała kolejne opory w postaci zniesień Fibo. Wynik wyborów jednak diametralnie odwrócił sytuację. Na rynkach zapanowała niespotykana euforia, mimo że był to wynik tylko pierwszej tury. Z tym, że druga tura wydaje się przesądzona i prawdopodobnie zwycięży w niej Macron. Z pewnością uspokoi to rynki, gdyż temat wyjścia Francji ze strefy euro kompletnie stanie się nieaktualny. Klimat na rynkach sprzyja w tym momencie złotemu i niewykluczone, że kurs zbliży się do ostatniego minimum w okolicach 4,21. Ale póki co linia trendu wzrostowego po ostatnich minimach jest nadal aktualna. Dopiero sforsowanie tego wsparcia może wywindować kurs nieco niżej. Pamiętać jednak również o obecnych cały czas ryzykach politycznych, choćby Korei, której temat nie został rozwiązany. W takim otoczeniu łatwo o szybką zmianę nastrojów. A poza tym po tak mocnym ruchu korekta jest nawet mile widziana.

Kurs franka CHF/PLN

Kurs franka CHF/PLN wykresDużo silniej niż na EUR/PLN udzieliła się euforia na rynkach parze złotego z frankiem. Przed samymi wyborami kurs testował opór na 4,00. W poniedziałkowy poranek byliśmy już ponad 8 groszy niżej. Waluta szwajcarska uznawana jest za bezpieczną więc jeżeli czynnik ryzyka w postaci wyborów we Francji i rozpadu strefy euro zniknął, inwestorzy skierowali swoje środki w kierunku innych bardziej dochodowych aktywów. Stąd frank szwajcarski tracił na szerokim rynku. EUR/CHF wzrósł ponad 1,08, a więc na dawno niewidziane poziomy. W efekcie również CHF/PLN przebił ostatnie minimum. Wydaje się jednak, że bez jakiejś korekty kurs będzie miał trudno o dalszy marsz w dół. Niemniej jednak gdyby tak się stało silnym wsparciem powinno być 3,90. W środę wypada kolejne Święto w Korei Północnej, i może to być kolejna okazja do zaprezentowania nowej próby rakietowej. Taki wzrost napięcia politycznego może zatrzymać dalsze umocnienie złotego.

Kurs dolara USD

usd kurs dolaraRównież spore ruchy w ostatnich dniach mają miejsce na USD/PLN. Są one w silnym związku z ruchami na EUR/USD. Ostatnie ruchy na południe na głównej parze spowodowały, że USD/PLN testował psychologiczną granicę 4,00. Po opublikowaniu wyników pierwszej tury wyborów z Francji bardzo mocno zyskała euro. Dzięki temu EUR/USD pukał do granicy 1,09. Miało to od razu przełożenie na USD/PLN i kurs ruszył ostro na południe. Obecnie testujemy ostatnie minimum czyli okolice 3,90. Dalszy ruch może być jednak trudny, raz, że to solidne wsparcie a dwa w czwartek mamy posiedzenie EBC, które niekoniecznie musi wesprzeć walutę europejską. A tym samym EUR/USD może wrócić w okolice 1,07. Złoty w tym momencie kilka groszy straci w relacji do dolara. Ale tu znów sprawa nie jest taka oczywista, inwestorzy mogą nie być skłonni do zawierania pozycji długich w dolarze, pamiętając o niewyjaśnionej kwestii podwyższenia limitu zadłużenia dla USA. Pierwszy termin upływa pod koniec tygodnia.

Kurs funta GBP/PLN

Kurs funta GBP/PLN wykresSilny optymizm na rynkach przełożył się również na spory ruch w dół na GBP/PLN. Można powiedzieć, że technicznie zadziałał opór w postaci ostatniego maksimum w okolicach 5,11. Ale w tym momencie zadziałały fundamenty i pozytywny dla rynków finansowych wynik pierwszej tury wyborów we Francji. Tym samym złotemu udało się odrobić sporą część strat. Funt zyskiwał ostatnio na fali zaskakującej informacji premier May o ogłoszeniu wcześniejszych wyborów. Obecnie testujemy psychologiczną wartość 5,00. Pokonanie tego poziomu zaprowadzi kurs kilka groszy niżej do kolejnego wsparcia w postaci zniesienia Fibo. Pamiętać trzeba, że obecny poziom to dość silne wsparcie, bo biegnie tutaj linia trendu wzrostowego. W takich sytuacjach możliwe jest również korekcyjne odbicie.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl