Kurs dolara, euro, funta i franka – Analiza techniczna 06.08.2018

0
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy w Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Walutomat.pl

Zamówienia z przemysłu z Niemiec znacznie przeceniają euro. EUR/USD już blisko granicy 1,15. Trump po raz kolejny fetuje swoje zwycięstwo i nie zamierza ustępować ze swojej drogi ograniczenia handlu na świecie. PMI sieją zamęt w tej kwestii i pokazują, jak duże mogą być koszty takiego podejścia, a więc ogólnego spowolnienia na świecie. Funt niezmiennie ma pod górkę.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 28.06.2017-06.08.2018

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2530 3,6770 3,6453 4,7780
Maksimum 4,4000 3,8120 3,7920 4,9830

Kurs euro EUR/PLN

Kurs euro EUR/PLN - wykres

Początek tygodnia przynosi kontynuację scenariusza z końca ubiegłego tygodnia. Umacnia się więc dolar, a znacznie traci euro. Jeśli chodzi o EUR/PLN to drastycznych wzrostów nie widać, choć sytuacja nieco się pogorszyła, a złoty stracił kilka groszy. Nie jest to raczej odreagowanie techniczne, wynikające z ostatniej dość sporej fali umocnienia z rejonów 4,40 na 4,25. Sytuacja krajowej waluty kształtuje się w głównej mierze na bazie aktualnych sentymentów na rynkach światowych. A te znów nie są dobre. Mamy kolejny akt wojny handlowej. Tym razem Trump szczyci się swoimi sukcesami w tej kwestii. I widzi swoją znaczną przewagę nad Chinami. Najgorsze jest to, że oba kraje nie widzą ujemnych skutków tych zatargów. PMI pokazują pogarszanie się koniunktury gospodarczej niewidziane od 10 lat. I ten fakt coraz bardziej dociera do inwestorów, w efekcie wyprzedają oni aktywa krajów wschodzących. Stąd bardzo realny jest powrót EUR/PLN znów powyżej 4,30 i tym samym złamanie oporu w postaci górnego ograniczenia kanału.

Kurs franka CHF/PLN

Kurs franka CHF/PLN - wykresNa wykresie CHF/PLN widzimy wybicie z trójkąta górą stąd kilku groszowy ruch w górę. Wpływ na taki scenariusz miał znów pogarszający się klimat inwestycyjny na świecie. Jeśli tak się dzieje złotówka traci na wszystkich głównych parach. I CHF/PLN nie stanowi tu wyjątku. Nie można też nie zauważyć innego czynnika wzrostu wartości CHF. Po dzisiejszym fatalnym odczycie niemieckich zamówień w przemyśle doszło do solidnego osłabienia wspólnej waluty na szerokim rynku. Spowodowało to spory ruch w dół na parze EUR/CHF, który przekłada się niemal zawsze na wzrosty CHF/PLN. Nie można też wspomnieć o niepokojących doniesieniach z Włoch gdzie szef rządu powiedział, że nie zamierza spełniać kryteriów fiskalnych. Póki co to ogólniki ale jeśli okaże się, że Italia faktycznie nie zacznie zaciskać pasa to widmo bankructwa tego kraju może generować silne zwyżki franka szwajcarskiego. Wydaje się jednak, że temat ten póki zostanie zignorowany przez rynki. 

Czytaj również:  Słabszy wzrost na wyspach. Walka z inflacją nad Bosforem

Kurs dolara USD/PLN

Kurs dolara USD/PLN - wykres