Kurs euro do dolara nieco zyskał podczas spokojnej wtorkowej sesji

0

Kurs pary EUR/USD wczoraj wyhamował dotychczasowy trend spadkowy, kończąc dzień na lekkim plusie. Zmiana mogła zostać spowodowana przez inwestorów zamykających długie pozycje na dolarze amerykańskim przed dzisiejszym świętem niepodległości USA.

Wczorajsze dane ekonomiczne dla strefy euro były dość mieszane. Inflacja mierzona wskaźnikiem PPI (zmian cen dóbr produkcyjnych) podskoczyła z 1,9% w ujęciu rocznym w kwietniu do 3% miesiąc później. Zawiodła natomiast sprzedaż detaliczna. W maju dane liczbowe nie uległy zmianie, a miesiąc wcześniej doszło do spadku o 0,1% w ujęciu miesięcznym. W tym samym miesiącu dynamika zamówień na dobra trwałe w Stanach Zjednoczonych była nieco lepsza niż zakładano, co jednak nie przełożyło się na umocnienie dolara.

We wtorek jedną najlepiej radzących sobie walut była korona szwedzka. Kurs pary EUR/SEK spadł o ponad 1%, do czego przyczynił się optymizm szwedzkiego banku centralnego, który to okazywał podczas wczorajszego spotkania.

Niektóre waluty emerging markets, w tym złoty, doświadczyły wczoraj lekkiej poprawy, wspierane przez wyhamowanie aprecjacji dolara. Same ruchy kursów były jednak niejednorodne. Wczoraj umocnieniem zakończył dzień m.in. juan chiński, który w ostatnich dniach był jedną z najchętniej wyprzedawanych walut. W momencie, gdy kurs pary USD/CNY przekroczył psychologiczną barierę 6,70, Ludowy Bank Chin ogłosił, że z uwagą obserwuje rozwój sytuacji na rynkach finansowych, oraz że będzie się starał utrzymać kurs juana na stabilnym poziomie. Według doniesień Reutersa, kilka dużych banków znajdujących się we własności państwa dokonywało operacji na rynku międzybankowym, co miało wesprzeć chińską walutę.

Funt brytyjski skorzystał z chwilowego osłabienia dolara, dzięki czemu wczorajszy dzień w relacji do głównych walut zakończył na poziomie podobnym do tego z początku tygodnia. Indeks aktywności biznesowej PMI dla budownictwa dość zaskakująco podskoczył w górę, wzrastając w czerwcu do wartości 53,1 z 52,5 w poprzednim miesiącu. Jest to tym samym najwyższy poziom wskaźnika od 7 miesięcy. Dzisiejsze dane dla najważniejszego sektora – usług – również przyniosły pozytywne zaskoczenie, wspierając funta. Indeks wzrósł z poziomu 54 do 55,1 w czerwcu, obrazując wzrost aktywności w sektorze.

Czytaj również:  Opóźnienia w Nord Stream 2 – czy dojdzie do zablokowania projektu?

W środku dzisiejszego dnia warto będzie zwrócić uwagę na dzisiejszą wypowiedź członkini Banku Anglii, Victorii Saporty (12:55). Należy pamiętać, że w drugiej połowie dnia sesja na rynkach finansowych może być dość ograniczona, z uwagi na obchodzone dziś w Stanach Zjednoczonych święto niepodległości.

Autor: Roman Ziruk, Ebury