Mocna przecena na ropie

0

Czwartek przyniósł całkowitą odmianę na rynkach walutowych. Dolar amerykański znajdował się pod presją. Podobnie jak i rynek ropy. Niewielki wzrosty odnotowano na parkietach giełdowych w USA.

Indeks SP500 zakończył wczorajszy dzień z zyskiem 0.6%, po bardzo nerwowej sesji. Dużo klarowniej przedstawiała się sytuacja na rynkach walutowych. Euro przez cały dzień umacniało się do dolara, aby zakończyć dzień 0.87% wyżej niż w środę. Największe zmiany odnotowano jednak na rynku surowców. Ceny ropy traciły na koniec dnia ponad 4%. Wszystko wskazuje na to, że OPEC utrzyma ograniczenia wydobycia ropy na drugą połowę roku. Nie dojdzie jednak do pogłębienia cięć, co rynki odebrały negatywnie. Cena ropy BRENT znalazła się poniżej psychologicznej bariery $50.

Dane makroekonomiczne jakie docierały wczoraj na rynek miały na tyle zróżnicowane wyniki, iż nie sposób wyciągnąć z nich jednoznacznego obrazu sytuacji. Indeks PMI dla strefy euro wypadł nieco lepiej od prognoz. Lepiej wypadły też dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w ostatnim tygodniu zarejestrowano 238 000 wniosków o zasiłki, czyli miej niż spodziewali się analitycy. Dziś poznamy dużo ważniejsze dane, o ilości nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Oczekiwany jest wzrost o 185 000.

usoil05052017r

Wczorajsze spadki na rynku ropy wyraźnie zmieniły układ na wykresach. Zejście poniżej 48$(dla WTI) oznacza wyłamanie się poniżej linii trendu wzrostowego. Co prawda nadal jesteśmy w dużym kanale wzrostowym, jednak prawdziwe wsparcie dopiero na wysokości 42$. Oporem będą okolice 48$-50$.

Sylwester Majewski

Sylwester Majewski
www.forex-desk.net

Czytaj również:  4,6% wzrostu PKB w Polsce. Stopy wciąż w miejscu