Negatywna reakcja rynków po posiedzeniu Rezerwy Federalnej

System Rezerwy Federalnej – FED

Inflacja CPI w Polsce wyniosła w maju 4,7% r/r, czyli o 0,1 p. p. niżej niż wskazywał tzw. szybki szacunek GUS, a także konsensus rynkowy. W ujęciu m/m wskaźnik CPI wzrósł o 0,3% m/m, po wzroście o 0,8% m/m w kwietniu. NBP potwierdził również inflację bazową w maju na poziomie 4% r/r.

W środę miała miejsce kolejna strukturalna operacja skupu obligacji przeprowadzona przez NBP. Zakończyła się ona wznowieniem zakupów papierów skarbowych, wobec czego nie sprawdziły się przewidywania o zakończeniu programu skupu po poprzedniej aukcji, na której nie dokonano żadnej transakcji na tych papierach. Należy jednak zauważyć, że wartość odkupu papierów przez NBP była znacznie mniejsza niż jeszcze 2 miesiące temu.

Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami nie dokonała zmian polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych pozostawiając główną stopę procentową na poziomie 0,00-0,25% oraz utrzymała dotychczasową skalę skupu aktywów na rynkach finansowych. Poruszenie na rynku wywołały jednak bardziej jastrzębie niż dotychczas komunikaty związane z perspektywami polityki monetarnej. Fed w swoich planach dotyczących polityki monetarnej zaznaczył bowiem, że podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić wcześniej niż tego wcześniej oczekiwano, tj. co najmniej jedna podwyżka o 0,25 pkt proc. w 2023 r., podczas gdy jeszcze w marcu oczekiwano utrzymania stóp na niezmienionych poziomach do końca 2023 r. Innym istotnym elementem komunikacji Fedu jest informacja jego przewodniczącego, J. Powella, o rozpoczęciu dyskusji w gronie bankierów centralnych o zmniejszeniu programu skupu aktywów.

Informacje ze strony Fedu uderzyły w notowania złota oraz srebra. Wynikało to głównie z rosnącej po tych komunikatach siły dolara, z którym cena złota wykazuje ujemną korelację. Krótkoterminowo ceny metali szlachetnych otrzymały więc impuls do spadków, złoto zakończyło środową sesję 6,72% na minusie, a srebro -4,76%. Mimo takiej jednorazowej obniżki, nie zmieniają się jednak długoterminowe perspektywy dla notowań złota oraz srebra, a stopy procentowe nadal są znacznie (wielokrotnie) niższe niż odczyt inflacji. Po posiedzeniu Fedu znaczne spadki zanotowały również amerykańskie i europejskie indeksy giełdowe.

W najbliższym tygodniu przekonamy się, czy nadszedł już czas podwyżek stóp procentowych w naszym regionie. We wtorek na Węgrzech zostanie podjęta decyzja dotycząca stóp procentowych. Ze względu na jastrzębią retorykę węgierskiego banku centralnego prognozuje się podwyżkę z 0,6% do 0,85%. Kolejnego dnia decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta w Czechach. Konsensus rynkowy przewiduje również podwyżki stóp procentowych.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.