Nomagic pozyskuje 8 mln euro od EBI na rozwój zrobotyzowanych rozwiązań magazynowych opartych na sztucznej inteligencji

Nomagic od lewej Kacper Nowicki, Marek Cygan, Tristan D'Orgeval
Nomagic od lewej Kacper Nowicki, Marek Cygan, Tristan D'Orgeval

Nomagic, firma rozwijająca i wdrażająca zrobotyzowane rozwiązania do kompletacji zamówień w magazynach oparte o sztuczną inteligencję, zapewniła sobie 8 mln euro nowego finansowania. Stało się to dzięki podpisaniu umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na finansowanie typu R&D (Research & Development loan). Nowa inwestycja to potwierdzenie rosnącej pozycji rynkowej spółki oraz jej osiągnięć na polu badań i rozwoju AI w obszarze tworzenia rozwiązań magazynowych działających w modelu 99,9%, czyli niemal bez przerwy.

– Umowa z EBI to nie tylko wyraz wiary w nasze prorozwojowe projekty, które zamierzamy zrealizować. To przede wszystkim docenienie naszej dotychczasowej drogi, jaką przeszliśmy od założenia firmy, bowiem tego typu finansowanie trafia wyłącznie do firm z silnym, udokumentowanym popytem rynkowym i mogących pochwalić się wsparciem renomowanych inwestorów. Dzięki niemu będziemy mogli dalej skutecznie konkurować z amerykańskimi firmami – podkreśla Kacper Nowicki, współzałożyciel Nomagic.

– Wspieranie innowacji leży u podstaw strategicznych priorytetów Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Z przyjemnością informujemy o zapewnieniu niezbędnego kapitału dla Nomagic w ramach programu InvestEU. Nasze zaangażowanie finansowe ma na celu wsparcie Nomagic w rozwoju rozwiązań automatyzacji dla sektora magazynowego – zaznacza prof. Teresa Czerwińska, wiceprezydent EBI.

Duży zastrzyk kapitału z przeznaczeniem na badania i rozwój pojawia się w kluczowym momencie dla Nomagic. Polski startup przyspiesza z  komercjalizacją i zdobywa kolejnych chętnych na swoje rozwiązania, szczególnie na flagowe produkty czyli justInduct for Pocket Sorters i justPick for AutoStore. Niedawno ogłoszone partnerstwa z wiodącymi zewnętrznymi firmami logistycznymi (tzw. 3PL), takimi jak Fiege i Arvato, ugruntowały pozycję Nomagic jako lidera w branży zrobotyzowanej obsługi przedmiotów w centrach logistycznych.

Pozyskany od EBI kapitał zostanie przeznaczony na przyspieszenie strategicznych projektów w zakresie badań i rozwoju systemów AI w Nomagic. Znaczna część funduszy zostanie przeznaczona więc na udoskonalenie już i tak wyróżniających się w branży rozwiązań w zakresie zrobotyzowanej kompletacji zamówień, w szczególności technologii React.AI.

React.AI, dzięki opartym na analizie wideo zaawansowanym funkcjom wykrywania anomalii, identyfikuje nawet rzadkie błędy w kompletacji zamówień w magazynie, takich jak podniesienie i spakowanie dwóch przedmiotów np. wówczas gdy przedmioty są sklejone lub niezamknięte pudełka otwierają się podczas działań robotów. Po zidentyfikowaniu problemu React.AI automatycznie reaguje i koryguje te błędy, dzięki czemu operacje są kontynuowane bez konieczności ludzkiej interwencji na miejscu. Nowe fundusze od EBI pozwolą Nomagic wdrożyć tę technologię we wszystkich swoich robotach i umożliwić procesowi kompletacji z ich udziałem wielogodzinną autonomię na nocnych oraz weekendowych zmianach, gdy w magazynach nie ma żadnych operatorów.

– Nomagic zbudował światowej klasy, zwinny zespół ekspertów i praktyków AI, dążący do opracowania rozwiązań o efektywności na poziomie 99,9%. Taki standard zapewniają naszym klientom najlepszą obsługę i pewny zwrot z inwestycji. Oznacza to budowanie platformy i funkcji, które co prawda nie są widoczne gołym okiem podczas obserwowania pracy naszych robotów, ale są niezbędne do zapewnienia klientowi największej wartości biznesowej. Doskonałą próbką naszych możliwości w zakresie wykorzystania AI jest technologia Nomagic React.AI, którą dzięki nowemu finansowaniu wdrożymy we wszystkich naszych robotach produkcyjnych –  podkreśla Marek Cygan, współzałożyciel i Chief AI Officer Nomagic i od niedawna również członek zespołu doradczego ds. AI w Ministerstwie Cyfryzacji.

Aktualnie roboty Nomagic są obecne w kilkunastu centrach logistycznych na świecie m.in. w Niemczech, Szwajcarii i Norwegii. Z właśnie ogłoszonym finansowaniem spółka zebrała 38 mln USD kapitału od inwestorów w USA i Europie.

Dane Research and Markets i Mordor, pokazują, że wartość globalnego rynku automatyki magazynowej do 2025 r. wyniesie 31 mld USD, natomiast rynek robotów do kompletacji zamówień rośnie w tempie 62,5% i do 2026 r. osiągnie wartość 2,9 mld USD.