PKP Energetyka podpisała pierwszą umowę na sprzedaż gazu z Przedsiębiorstwem Energetycznym w Siedlcach Sp. z o.o.

ceo (3)

Kontrakt zakłada zakup przez PEC Siedlce ok. 50 mln m3 gazu i poszerza dotychczasową współpracę spółek na zasadach synergii.

– Dzięki dobrej ofercie, w krótkim czasie od wejścia na rynek gazu udało nam się pozyskać znaczącego klienta. Wypracowaliśmy nowoczesny model współpracy oparty na kilku płaszczyznach biznesowych, dzięki czemu kontrakt z PEC Siedlce jest korzystny dla obu stron. Tak duży kontrakt pozwala nam mocnym akcentem zaznaczyć swoje wejście na liberalizujący się rynek błękitnego paliwa w Polsce – powiedział członek zarządu PKP Energetyka, Wojciech Szwankowski.

Dzięki umowie, gaz sprzedawany przez PKP Energetyka będzie przetwarzany w elektrociepłowni gazowej PEC na ciepło i energię elektryczną. Energia zostanie następnie odsprzedana PKP Energetyce, którą spółka będzie dystrybuować na korzystnych warunkach do swoich klientów końcowych. Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach dodatkowo korzysta również z usług elektroenergetycznych PKP Energetyka. Taki model współpracy pozwala uzyskać efekt synergii bardzo korzystny dla obu spółek.

– W latach 2010-2012 sprzedaliśmy spółce PKP Energetyka 239 GWh energii elektrycznej. Teraz wznawiamy współpracę, jednocześnie poszerzając jej zakres. Zakupiony gaz pozwoli nam rozwinąć działalność i zwiększyć efektywność produkcji energii elektrycznej i ciepła. Przy wyborze oferty kierowaliśmy się elastycznym podejściem wobec naszych potrzeb oraz konkurencyjnymi warunkami. Nie bez znaczenia były również bardzo dobre relacje wypracowane podczas wcześniejszej współpracy – oznajmił Prezes Zarządu PEC, Krzysztof Figat.

Gaz od PKP Energetyka zostanie wykorzystany do produkcji ciepła i energii elektrycznej przez największą inwestycję Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach – rozbudowaną elektrociepłownię gazową. W efekcie PEC Siedlce znajdzie się w szeregu znaczących producentów energii elektrycznej w kraju. Jej uruchomienie wpłynie również na poprawę czystości powietrza w regionie, ponieważ w procesie wytwarzania ciepła ilość wykorzystywanego dotychczas węgla zostanie znacznie ograniczona.