Polscy inwestorzy najlepsi w Europie

0

Polscy inwestorzy giełdowi coraz lepiej lokują środki. Na tle 18 krajów europejskich osiągnęli w styczniu 2017 najlepsze wyniki, ze średnią miesięczną stopą zwrotu na poziomie 2,06%. Wyróżnia ich wiek. Ponad 80% osób inwestujących na zagranicznych i polskich rynkach regulowanych ma mniej niż 45 lat. To najwyższy odsetek młodych inwestorów w Europie.

Tak wynika z analiz Degiro sporządzonych na początku lutego 2017 r. na bazie aktywności 150 tysięcy klientów brokera, w tym inwestorów polskich. Analizowani mieli dostęp do 60 światowych rynków, oferujących: akcje, obligacje, kontrakty terminowe oraz opcje[1].

Oprócz aktywności, wyróżnia nas coś jeszcze. Mało – w porównaniu z 18 innymi państwami europejskimi[2] – inwestujemy za granicą. Jesteśmy drudzy pod względem liczby transakcji na rynku lokalnym, bardziej zamknięci od nas są tylko Szwedzi, z 79% transakcji dokonywanymi na giełdzie w Sztokholmie.

Zdaniem Jarosława Dominiaka ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych powodem takiej sytuacji są w dużej mierze uwarunkowania historyczne: „Przez wiele lat mieliśmy do czynienia z bardzo aktywnym rynkiem, który plasował się ścisłej czołówce pod względem liczby IPO. Przez długi okres prozaiczną przyczyną mniejszej aktywności inwestorów indywidualnych na rynkach zagranicznych był koszt operowania na nich. Wielu z nich ogranicza też bariera językowa.” Dziś sytuacja się zmienia wraz z wchodzeniem na nasz rynek zagranicznych brokerów, np. Degiro, którzy oferują platformy w języku polskim i tani dostęp do światowych giełd.

Coś drgnęło

Aktywność zagraniczna polskich inwestorów powoli rośnie, nie tylko pod względem liczb absolutnych, ale i procentowo. Podczas gdy w 2015 roku lokowaliśmy poza Polską 19% środków, to w zeszłym roku wskaźnik ten wzrósł do 24%. Kontynuację tego trendu widzimy w styczniu br. Większość transakcji zagranicznych dokonywanych przez polskich inwestorów dotyczy rynków USA. Powód jest prosty – to tam zarejestrowane są największe światowe koncerny, jak Apple czy General Motors. Z drugiej strony dostęp do ich papierów jest dziś – za pośrednictwem brokerów online – bardzo tani, np. prowizja 0,75 USD za 50 akcji Google lub Coca Coli.

Czytaj również:  Dzięki sztucznej inteligencji sprzęt biurowy wykona wiele czynności automatycznie. Drukarki będzie można obsługiwać za pomocą głosu
Odsetek transakcji zagranicznych 2015 2016 Wzrost
Średnia dla klientów Degiro 47.35% 54.55% 15.21%
Polscy klienci Degiro 18.79% 23.61% 25.68%

 

W Polsce najpopularniejszymi papierami w 2015 i 2016 roku były akcje KGHM, JASTRZĘBKSA oraz ENERGA. Warto odnotować, że w styczniu br. ENERGA wypadła z pierwszej dziesiątki najczęściej kupowanych papierów. Jej miejsce zajęło PKP, plasując się z pierwszej trójce. Numerami 1 i 2 pozostały akcje KGHM i JASTRZĘBKSA.

Polska wraca do łask?

Zagraniczni inwestorzy coraz chętniej zwracają się w stronę Polski. O ile w 2015 r. niewielu dostrzegało nasz potencjał, o tyle w tym roku widać więcej transakcji ze strony krajów skandynawskich oraz Czech. „Można tłumaczyć to faktem, że kondycja dużych i silnych spółek notowanych na GPW jest skorelowana z cenami surowców. Ceny te poszły w górę po wyborach w USA, powodując ponowne zainteresowanie spółkami takimi jak np. JASTRZĘBSKA”– mówi Gert Holstege, dyrektor operacji na Europę Środkowo-Wschodnią Degiro.