Polskie cementownie narażone na nieuczciwą konkurencję

Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan
Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan

Gwałtownie rośnie do naszego kraju import cementu spoza Unii Europejskiej przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości eksportu polskich firm. Branża cementowa coraz bardziej boryka się, na rynkach polskim i zagranicznym, z nieuczciwą konkurencją. Przez co słabnie pozycja naszych cementowni – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan
Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan

Ogłoszone przez władze białoruskie w lutym 2016r. plany skokowego wzrostu exportu cementu z Białorusi do Europy w tym do Polski skutkować będą ograniczeniem produkcji polskich producentów cementu oraz ryzykiem utraty miejsc pracy w polskiej branży cementowej.

– Firmy białoruskie zwiększają skokowo sprzedaż cementu do Polski. Jednocześnie Białoruś blokuje administracyjnie dostęp do swojego rynku. Administracyjne ograniczenia wprowadzono też w eksporcie cementu do Rosji, gdzie od marca 2016 r., wymaga się nowych krajowych certyfikatów, których nie wydaje się firmom importującym cement z Polski – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Tabela Bialorus import i eksport cementu
Źródło: Stowarzyszenie Producentów Cementu

Producenci cementu zza wschodniej granicy są dodatkowo uprzywilejowani, gdyż nie ponoszą kosztów związanych z emisją CO2, które obciążają polskich producentów cementu. Skutkuje to brakiem równych szans w konkurowaniu pomiędzy producentami cementu z Polski a producentami cementu z Białorusi oraz Rosji.

W roku 2014 Polska ogółem wyeksportowała 476,9 tys. ton cementu, w tym 135 tys. ton (28%) – do Rosji. W roku 2015 eksport cementu do Rosji zmniejszył się o 52% – do 65 tys. ton.

Faktycznie władze rosyjskie poprzez nowy system kontroli jakości cementu oraz nieformalne zakazy wydawania certyfikatów na importowany do Rosji cement od 7 marca:

  • doprowadziły do nagłej utraty kontrahentów i znacznych ilości cementu przez producentów z Polski i innych krajów UE, eksportujących cement do Rosji;
  • podkopały całkowicie zaufanie rynku rosyjskiego do stabilności źródeł cementu z importu;
  • wzmocniły lokalnych rosyjskich producentów cementu w tym firmę Eurocement, która kontroluje Sojuzcement (organizację branżową przemysłu cementowego w Rosji). Sojuzcement wydaje akredytacje dla firm wydających nowe certyfikaty jakościowe na cement, które wykonują instrukcje Sojuzcement, pod groźbą utraty akredytacji.

Zdaniem Lewiatana, od wejścia w życie nowych wymagań certyfikacyjnych w Rosji tj. od 7 marca 2016 do 6 maja 2016, nowe certyfikaty na cement w liczbie 278 otrzymało 51 producentów z Rosji oraz 3 producentów z Białorusi. Pozostali zagraniczni producenci oraz importerzy zagranicznego cementu nie dostali żadnego certyfikatu, pomimo wielu prób ich uzyskania. Świadczy to o celowej dyskryminacji producentów z UE, w tym z Polski.

Andrzej Ptak Stowarzyszenie Producentów Cementu
Andrzej Ptak, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Ożarów S.A., Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu

Jak oszacował Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenie Producentów Cementu w 2016 roku branża cementowa wyprodukuje około 16 mln ton cementu, czyli o 4% więcej niż w 2015 roku (15,4 mln ton). Zdolności produkcyjne branży cementowej w Polsce sięgają 22 mln ton.

Polskie cementownie, dzięki znaczącym inwestycjom należą do najbardziej konkurencyjnych w Europie. Wydatki na inwestycje w przemyśle cementowym w Polsce wynoszą ok. 10 mld złotych. Niestety na skutek zaistniałej sytuacji nastąpiło znaczące pogorszenie pozycji konkurencyjnej polskiego cementu oraz powstało wysokie ryzyko pogorszenia poziomu życia dziesiątek tysięcy gospodarstw domowych oraz całych społeczności lokalnych.

Konfederacja Lewiatan