Prawie połowa Polaków woli spędzać Wielkanoc owszem, z rodziną, ale… poza domem

ceo (3)

Jak przekonują wyniki badań społecznych, czas Wielkanocy Polacy coraz chętniej spędzają poza domem. Już prawie połowa z nas kilkudniowy odpoczynek z rodziną na łonie natury ceni sobie wyżej, niż święta zorganizowane, co prawda samodzielnie, ale kosztem wielu godzin spędzonych w kuchni, na zakupach czy sprzątaniu. Nic więc dziwnego, że w tym okresie popularne hotele notują ponadprzeciętne obłożenie.

Sondaż, o którym mowa, przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii Homo Homini na zlecenie Polskiego Radia, pokazuje pewien stały trend. Dziś Święta Wielkanocne to dla 45% z nas przede wszystkim okazja do spędzenia czasu z rodziną. Mianem przeżycia religijnego okres ten określa przy tym jedynie 41,5% Polaków.

Zatem to, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, dziś powoli staje się naszą codziennością. Wielkanoc to dla nas coraz częściej chwile odpoczynku i relaksu w gronie najbliższych, ale już niekoniecznie w domowym zaciszu.

Potwierdza to Łukasz Łabanowski, manager hotelu Golf Park Lipowy Most:

– Rzeczywiście zainteresowanie naszą ofertą znacznie nasila się właśnie w okolicy Wielkanocy. Obłożenie hotelu w tym czasie jest na ogół ponad dwukrotnie wyższe, niż w pozostałe weekendy. Odwiedzają nas przy tym nie pojedyncze osoby, ale całe, często wielopokoleniowe rodziny – wyjaśnia.

Stale rosnąca w tym okresie popularność usług hotelowych ma jednak pewne uzasadnienie. Wiele młodych, przeważnie na co dzień zapracowanych osób, mając do dyspozycji kilka wolnych dni, decyduje się bowiem spędzić je z bliskimi.

– Większość z nas marzy o tym, by móc więcej czasu poświęcać rodzinie, ale obowiązki służbowe często nam to uniemożliwiają. Nic więc dziwnego, że gdy tylko przychodzi czas krótkiego wypoczynku, zamiast czasochłonnej organizacji świąt wybieramy pogłębianie relacji rodzinnych – dodaje przedstawiciel Lipowego Mostu.

Warto sobie przy tym uświadomić, że Wielkanoc spędzana poza domem wcale nie oznacza zerwania z dotychczasową tradycją. Nie musimy się także obawiać, że święta spędzane w ten sposób nie będą się niczym różniły od zwykłego urlopu.

Oferta popularnych hoteli tworzona jest bowiem w taki sposób, by zapewnić nam poczucie wyjątkowości danych chwil, a jednocześnie zdjąć z naszych barków wiele obciążających obowiązków.

Przeważnie nie brakuje w niej zatem elementów, bez których nie wyobrażamy sobie świąt:

– Goście, którzy okres Wielkanocny spędzą w naszym ośrodku, wezmą udział m. in. w dwóch uroczystych obiadach i jednej świątecznej kolacji. Nie zabraknie przy tym także tradycyjnego święcenia potraw w hotelu czy atrakcji dla najmłodszych: malowania pisanek czy prezentów od zajączka – mówi manager hotelu Golf Park Lipowy Most.
Święta spędzane poza domem nie muszą być zatem domeną wyłącznie idących z duchem czasu singli z wielkich miast. Coraz chętniej na coś podobnego decyduje się wiele rodzin – znane tradycje przyjmując po prostu w nowoczesnej formie.