Rafał Brzoska Foundation – wybrano 25 finalistów, którzy będą walczyć o stypendium

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rafał Brzoska i Omenaa Mensah – Prezes i Wiceprezeska „Rafał Brzoska Foundation”, spotkali się po raz pierwszy z całym zespołem Rady Programowej i Mentorskiej fundacji. Zaprezentowali gościom 25 finalistów Funduszu Stypendialnego, z których tylko wybrańcy dostaną stypendium.

W maju b.r., podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2022, Rafał Brzoska, przedsiębiorca i filantrop, zainaugurował działalność swojej fundacji. „Rafał Brzoska Foundation” ma wspierać młodych, zdolnych ludzi w ich drodze do sukcesu i rozwijaniu talentów. W ramach fundacji powstał Fundusz Stypendialny.

Właśnie skończył się drugi etap rekrutacji. Wyłonionych zostało 25 niezwykłych osób. Każda z nich oceniana była według tych samych kryteriów: zdolności i talentu, wizji i pomysłu na siebie, pozytywnego wpływu na otoczenie, sytuacji ekonomicznej lub rodzinnej i wieku – 13-25 lat.

W miesiąc spłynęło aż 1500 aplikacji (szczerze powiem liczyłem, że max będzie 100!) – zapewnia Rafał Brzoska – Wybraliśmy 25 wybitnych finalistów, którzy teraz będą przesłuchiwani przez ekspertów i członków Kapituły Fundacji. Najlepsi otrzymają stypendia! Ogłoszenie wyników na koniec miesiąca! Kiedy widzę, jak świetnych ekspertów zgromadziliśmy z moją żoną przy tym projekcie, jestem spokojny o przyszłość naszych finalistów. Są w dobrych rękach! 

Myślę, że inicjatywa Fundacji to nowy wymiar filantropii w Polsce, która ma szansę edukować cały polski biznes. Bardzo się cieszę, że mogę wspierać tę inicjatywę. – dodaje Aleksandra Przegalińska, filozofka, futurolożka, doktorka nauk humanistycznych i doktorka habilitowana nauk społecznych; członkini Rady Programowej Fundacji Rafała Brzoski.

8 września w Villi Intrata w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rad i Kapituł, gdzie Omenaa Mensah i Rafał Brzoska opowiedzieli o finalistach funduszu stypendialnego.

Podoba mi się nie tylko koncepcja tego przedsięwzięcia, w którym szukamy naprawdę zdolnych i naprawdę nieuprzywilejowanych młodych ludzi, którym na różne sposoby podajemy rękę, ale też atmosfera w jakiej to się wszystko odbywa i grupa ludzi którą fundacja Rafała Brzoski zaprosiła do współpracy. Wszystkim tym osobom coś się w życiu bardzo udało głównie dzięki ciężkiej pracy w służbie innych. To jest bardzo dobre grono „role models” od których Ci młodzi mogą się uczyć. Jak dobrze, że wśród kategorii znalazła się zarówno medycyna, innowacje jak i sztuka. Niedługo tylko nasza kreatywność będzie nas odróżniać oś nowych technologii – warto stawiać na jej rozwój. – mówi Jowita Michalska, Prezeska Digital University, członki Rady Mentorskiej Rafał Brzoska Foundation.

Chciałabym zaznaczyć, że ci młodzi ludzie są naprawdę wyjątkowi. Bardzo uzdolnieni, już z dużymi osiągnięciami. Ale także młodzież, która ciągle mierzy się z przeciwnościami losu i potrzebują mentoringu, narzędzi, pomocy w zrobieniu pierwszego kroku – dodaje Wiceprezeska Omenaa Mensah. – Rozmawiając z ekspertami bardzo ich prosiłam o wzięcie pod uwagę nie tylko osiągnięcia kandydatów, ale ich osobowość, emocje, sytuację rodzinną.

Teraz eksperci będą wybierać spośród kandydatów, którzy uplasowali się w pięciu kategoriach: sztuka, medycyna, innowacje i przedsiębiorczość. Ogłoszenie laureatów pod koniec września.

Jednak to nie wszystko. Omenaa Mensah i Rafał Brzoska stworzyli dodatkowy Fundusz – Serce. Powstał z myślą o kandydatach, którzy nie spełniają wszystkich reguł  konkursu, jednak chwycili małżeństwo za serce innymi cechami, umijętnościami czy swoją historią. W tym roku pomogą 3 osobom, w tym nastolatkowi z Ghany, który marzy o studiach medycznych.

Wśród członków Rady Programowej Rafał Brzoska Foundation są:

  1. Aleksandra Przegalińska – polska filozofka, futurolożka, doktorka nauk humanistycznych i doktorka habilitowana nauk społecznych, publicystka. Profesorka Akademii Leona Koźmińskiego, od 2020 roku prorektorka ds. współpracy z zagranicą. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji, współpracuje z Uniwersytetem Harvarda.
  2. prof. dr hab. Jerzy Hausner – przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, Profesor, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, laureat nagród: Kisiela, Władysława Grabskiego i Edwarda Lipińskiego, doktor honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
  3. Karol Wójcicki – popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, podróżnik i fotograf. Twórca największego w Polsce astronomicznego bloga, portalu i fanpage’a „Z głową w gwiazdach”.
  4. Karol Palczak – malarz. Urodził się w 1987 roku w Przemyślu. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po ukończeniu studiów wrócił do rodzinnej miejscowości – Krzywczy na Podkarpaciu, gdzie tworzy i mieszka.
  5. Dariusz Żuk – współtwórca ekosystemu startupów i przedsiębiorczości w Polsce. Zakładał między innymi Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), które wykreowały ponad 16000 startupów, Fundusz AIP Seed, który na najwcześniejszym etapie rozwoju zainwestował w ponad 120 startupów czy sieć Business Link – lidera coworkingowego w tej części Europy.
  6. Mariusz Dziubek – dyrektor i dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej. Aranżer, kompozytor, producent muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Gdańsku oraz Bydgoszczy. Doktor sztuk muzycznych.

W gronie Rady Mentorskiej Rafał Brzoska Foundation znaleźli się:

  1. Olga Brzezińska – Prezeska Fundacji Miasto Literatury, Dyrektorka Programowa Leadership Academy for Poland, wykładowczyni akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Akademii Teatralnej w Warszawie. Menadżerka kultury, pomysłodawczyni, współtwórczyni i organizatorka wydarzeń artystycznych, publicystka.
  2. Jowita Michalska – Prezeska Digital University, organizacji zajmującej się rozwojem kompetencji przyszłości i współpracującej z czołowymi amerykańskimi uczelniami, takimi jak MIT, Harvard Business School czy Stanford. Jest też polską ambasadorką Singularity University, najważniejszego edukacyjnego think-tanku z Doliny Krzemowej.
  3. Maciej Kawecki – doktor, dziennikarz, popularyzator wiedzy technologicznej, Ambasador Cyfrowej UE, prezes Instytutu Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
  4. Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy i fizyk, doktor nauk fizycznych, popularyzator nauki. Założyciel Fundacji „Nauka, to lubię”.
  5. Piotr Psyllos – elektronik, programista, innowator i przedsiębiorca. W ramach działalności naukowo-wynalazczo-biznesowej zajmuje się wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym m.in. zastosowaniami sztucznej inteligencji, robotami, wirtualnymi asystentami, human–computer interaction i ochroną zdrowia.
  6. Przemek Staroń – psycholog, wykładowca, edukator, autor książek, Nauczyciel Roku 2018, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.
  7. Natalia Hatalska – CEO, założycielka, Head of Foresight Infuture – instytutu badań nad przyszłością. Financial Times umieścił ją na liście New Europe 100 – listy 100 osób z Europy Środkowo-Wschodniej, które zmieniają społeczeństwo, politykę i biznes, prezentując nowe podejście do dominujących problemów.
  8. Marek Metrycki – wieloletni Partner Zarządzający Deloitte w Polsce oraz członek ExCo Deloitte Central Europe. Aktywnie angażuje się w inicjatywy społeczne i non profit oraz działa na rzecz zmian w systemie edukacji i jego unowocześnienia.
  9. Iwona Chmura-Rutkowska – pedagożka i socjolożka. Pracuje na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka badań i książek na temat edukacyjnych i społecznych mechanizmów oraz konsekwencji stereotypów, nierówności społecznych oraz przemocy motywowanej uprzedzeniami. Członkini Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Współzałożycielka Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM.
  10. Magdalena Jabłońska – Prezeska Zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej. Jest ekspertką w zakresie metod i strategii otwartych innowacji. Pełni rolę sędziego i mentorki w wydarzeniach startupowych i programach akceleracyjnych. Jej misją jest zapewnienie podstaw do rozwoju innowacji, innowacyjnej kultury i przedsiębiorczego sposobu myślenia oraz budowanie pomostów między Startupami a korporacjami, z korzyścią dla obu stron.
  11. Maciej Kawulski – polski przedsiębiorca i reżyser filmowy. Współzałożyciel polskiej federacji Sztuk Walki, organizacji promującej walki MMA.

Kapituły:

  1. Medycyna
  • dr Tomasz Rożek
  • Jowita Michalska
  • dr hab. Krzysztof Kałwak
  • Dr Adrian Szkudlarek
  • Iwona Ługowska
  1. Innowacje
  • Jerzy Hausner -przewodniczący
  • Piotr Psyllos
  • Magdalena Jabłońska
  • Iwona Chmura – Rutkowska
  1. Nauka
  • Aleksandra Przegalińska
  • Karol Wójcicki
  • dr Maciej Kawecki
  • dr Tomasz Rożek
  • Przemek Staroń
  • Iwona Chmura-Rutkowska
  • Marcin Chrząszcz
  1. Sztuka
  • Mariusz Dziubek
  • Karol Palczak
  • Olga Brzezińska
  • Przemek Staroń
  • Iwona Buchner
  • Rafał Kamecki
  • Tomasz Górnicki
  1. Przedsiębiorczość
  • Dariusz Żuk
  • dr Maciej Kawecki
  • Piotr Psyllos
  • Magdalena Jabłońska
  • Piotr Kosiak
  • dr Kamil Gemra

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Wiadomości

Protesty klimatyczne Ostatniego Pokolenia: Medialne sukcesy kontra społeczne porażki

Od początku roku protesty organizowane przez ruch Ostatnie Pokolenie...

Dzieci uczą dzieci: darmowy ebook o zaufaniu, pożyczaniu i oddawaniu

Co czujesz, kiedy ktoś nie dotrzymuje słowa? Jak ważne...

Nowe władze Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Odbyło się walne zgromadzenie delegatów Północnej Izby Gospodarczej w...

Beata Drzazga Główną Laureatką „Top Charity 2024”

Beata Drzazga, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop, została uhonorowana podczas...

PSPA to teraz PSNM – Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności

PSPA, największa organizacja branżowa kreująca rynek zrównoważonego transportu w...

Polscy producenci żywności roślinnej powołują organizację branżową

O interesy i dalszy rozwój branży produktów roślinnych zatroszczy...

Rok 2022 przyniósł rekordowy poziom wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego

W 2023 roku wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego...

Maciej Borowiak nowym Prezesem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, zrzeszające ponad 80 podmiotów,...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie