Ranking najlepszych lokat w lutym

Choć mamy coraz większą świadomość konieczności zabezpieczenia przyszłości, większość Polaków nie tylko nie oszczędza, ale żyje na kredyt. Mimo rosnącej świadomości potrzeby odkładania środków na przyszłość, większości z nas nie udało się zgromadzić żadnych oszczędności. Co więcej, systematycznie rośnie liczba zaciąganych kredytów oraz poziom zadłużenia gospodarstw domowych. Podczas tegorocznej konferencji WallStreet, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, FAST FINANCE S.A., partner wydarzenia, postanowiła rozpoznać, jak plasują swoje środki uczestnicy konferencji. Przeprowadzona ankieta wykazała, że zadeklarowani aktywni inwestorzy najchętniej lokują swój kapitał na rynku akcji – tak odpowiedziało 29 proc. ankietowanych, w następnej kolejności korzystają z ofert banków – 17 proc. odpowiedzi, a na trzecim miejscu znalazły się inwestycje na rynku Forex – 13 proc. ankietowanych. Z kolei według badania przeprowadzonego w październiku 2014 roku przez TNS Polska, za najbardziej opłacalną, a zarazem najbezpieczniejszą formę lokowania oszczędności uznawana jest lokata bankowa. Jak wynika z przygotowanego przez BIG InfoMonitor i Związek Banków Polskich raportu, długi Polaków na koniec 2014 roku były warte aż 40,94 mld i wzrosły w stosunku do stanu sprzed 5 lat o blisko 45 proc. Obecnie na liście dłużników znajduje się 2,4 mln osób, tak więc średnio na jedną osobę przypada ponad 17 tysięcy złotych długu. Te dane dopełniają obrazu kondycji polskiego społeczeństwa, w którym wciąż bardziej pożyczamy, na bieżące wydatki, niż inwestujemy w trosce o przyszłość. Rynek wierzytelności detalicznych, na którym od ponad 10 lat działa FAST FINANCE jest nie tylko wtórny wobec rynku kredytów, ale także następczy. Oznacza to, że tempo zaciągania przez Polaków kredytów wyznacza jutrzejszy stan rynku windykacji – komentuje Jacek Daroszewski, Prezes Zarządu FAST FINANCE.Dlatego śledzimy na bieżąco akcję kredytową banków i szeroko interesujemy się kondycją gospodarstw domowych. Nasza rola polega na restrukturyzacji dłużników, którzy po uregulowaniu swoich zobowiązań w wykonalnym dla siebie tempie odzyskują zdolność kredytową – dodaje Jacek Daroszewski.  

Trudno dziś znaleźć atrakcyjny depozyt. Niegdyś dobrze oprocentowane lokaty, dziś nie dają tak dużych zysków. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl przygotowali ranking najlepszych lokat w lutym.

Obecnie średnie oprocentowanie lokat bankowych wynosi ok. 1,50 proc. w skali roku. Na rynku oczywiście można znaleźć depozyty oferujące wyższe oprocentowanie, jednak produkty te wymagają od oszczędzających spełnienia szeregu warunków, jak m.in. obowiązek założenia konta, zasilania go odpowiednią kwotą, czy też ulokowania w banku zupełnie nowych środków. – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk Comperia.pl. – Duża część tych instytucji wprowadza ograniczenia – dają wysokie oprocentowanie, ale do określonej kwoty np. 10 tys. zł – dodaje.

Gdzie ulokować pieniądze?

Poniższy ranking najlepszych lokat w lutym br. uwzględnia kwotę 10 001 zł, czyli stanowi zbiór produktów po odrzuceniu tzw. ofert promocyjnych z wysokim oprocentowaniem na kwotę do 10 tys. zł. Okres deponowania środków zawiera się w przedziale od 3 do 6 miesięcy.

Najlepsze lokaty na 10001 zł, okres oszczędzania od 3 do 6 m-cy
Bank Nazwa oferty/czas trwania lokaty Oprocentowanie Maksymalna kwota Wymagane konto
Bank Zachodni WBK Lokata powitalna 1I2I3 (3 miesiące) 3,35% 20 tys. zł, ale nowy klient tak
Idea Bank Lokata HAPPY Plus

(3 miesiące)

3,25% 100 tys. zł, ale nowy klient nie
BGŻOptima Lokata Bezkarna

(3 miesiące)

3,20% 100 tys. zł, ale nowy klient tak
Eurobank Lokata 3 razy lepsza

(3 miesięcy)

3,00% 30 tys. zł, ale nowy klient tak
BOŚ EKOlokata SUPERprocentująca

(6 miesięcy)

2,80% bez ograniczeń, ale nowe środki tak
Getin Noble Bank e-Lokata / Lokata na Nowe Środki

(3 miesięce)

2,80% bez ograniczeń, ale nowe środki nie
BGŻOptima Lokata Deklasująca V

(4 miesiące)

2,70% 100 tys. zł, ale nowe środki tak
Bank Zachodni WBK Lokata Swobodnie Zarabiająca

(4 miesiące)

2,60% 200 tys. zł, ale nowe środki tak, oszczędnościowe
Raiffeisen Polbank Lokata VIDEO

(3 miesiące)

2,60% 50 tys. zł, ale dostępna przez Video Doradcę tak
Bank SMART Smart Lokata Wariant specjalny z Plusem (3,4,6 miesięcy) 2,60% 2 mln zł, ale nowy klient tak
Źródło: Comperia.pl

 

Obecnie najlepszą lokatę na wskazaną kwotę można znaleźć w Banku Zachodnim WBK. Trzymiesięczna „Lokata powitalna 1I2I3” jest oprocentowana na 3,35 proc. w skali roku, a maksymalna kwota, jaką można na niej ulokować, to 20 tys. zł. Niestety, by móc skorzystać z tego produktu potrzebne jest posiadanie otwartego konta osobistego.

Drugie miejsce przypadło kwartalnej „Lokacie HAPPY Plus”, dostępnej w Idea Banku. Instrument ten nie dość, że charakteryzuje się wysokim oprocentowaniem wynoszącym 3,25 proc. w skali roku, to jeszcze daje możliwość ulokowania kwoty w przedziale 10-100 tys. zł. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak obowiązku zakładania ROR. Trzeba jednak pamiętać, że oferta ta jest skierowana wyłącznie do nowych klientów.

Ostatnie miejsce na podium zajmuje „Lokata Bezkarna”, oferowana przez BGŻOptima. Produkt ten jest oprocentowany na 3,20 proc. w skali roku. To trzymiesięczny instrument adresowany wyłącznie do nowych klientów, na którym maksymalnie można ulokować kwotę 100 tys. zł. Niestety, rozwiązanie to, podobnie jak i zwycięzca, wymaga założenia konta.

Tuż za podium znalazły się lokaty dostępne w Banku SMART, BZWBK, Raiffeisen Polbank, BGŻOptima (z produktem „Lokata Deklasująca V”), Getin Noble Bank, BOŚ oraz Eurobanku. Oprocentowanie tych instrumentów przyjmuje wartości od 2,60 do 3,00 proc. w skali roku. Co ważne, praktycznie każdy z nich (oprócz oferty Raiffeisen Polbank) jest skierowany do nowych klientów albo wymaga od klienta założenia konta lub wpłacenia do banku nowych środków.

Pomnażanie oszczędności stało się ostatnio dość trudną operacją. Niskie stopy procentowe obowiązujące w naszym kraju sprawiły, że obecne oprocentowanie lokat pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście, są na rynku rozwiązania, które po spełnieniu kilku wymagań dają całkiem atrakcyjne warunki – komentuje Jacek Kasperczyk, Comperia.pl.