Stopy procentowe w USA będą rosły szybciej niż oczekiwano

forex giełda

W kończącym się tygodniu rynki obserwowały przede wszystkim posiedzenie amerykańskiego Fed, który ze względu na wysoką inflację planuje przyspieszyć ograniczanie programu luzowania ilościowego o 30 mld USD miesięcznie. Oznaczałoby to, że QE zakończy się już w marcu przyszłego roku. Wkrótce potem w 2022 roku miałby nastąpić trzykrotny wzrost stóp procentowych, a w 2024 r. kolejny dwukrotny wzrost.

Fed postrzega stopę procentową na poziomie 2,5% jako długoterminową. Jednocześnie, zdaniem Jerome’a Powella, gospodarka nie potrzebuje już zwiększonego wsparcia ze strony polityki pieniężnej. Zjawisko inflacji jest nadal postrzegane przez szefa FOMC jako przejściowe. Taki rozwój polityki pieniężnej w USA może w konsekwencji doprowadzić do osłabienia euro w stosunku do dolara, ponieważ bardzo luźna polityka monetarna w dłuższej perspektywie szkodzi euro. Może to również prowadzić do osłabienia lub ograniczenia możliwości silniejszej aprecjacji wobec dolara dla walut regionalnych, takich jak złoty, które są silnie powiązane z euro.

Z polskich danych w tym tygodniu należy wspomnieć o ostatecznych wynikach indeksu cen towarów i usług konsumenckich, który w listopadzie wzrósł o 7,8% w skali roku. Wysoki wzrost cen jest jednak równoważony równie szybkim wzrostem wynagrodzeń polskich pracowników, który w skali roku wyniósł 8,9%.

Polska waluta osłabiła się nieznacznie w tym tygodniu, notując kurs PLN/EUR w piątek rano na poziomie 4,62. Natomiast eurodolar czwarty tydzień z rzędu oscylował na poziomie 1,13 USD/EUR.

AKCENTA CZ a.s.