Studia początkiem kariery zawodowej

0
Dobra pensja tuż po studiach? To możliwe.

Jak wynika z danych Pracuj.pl, 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo. Dziś studia to nie tylko czas zdobywania wiedzy, ale i doświadczenia zawodowego. Co jednak napisać w rubryce „doświadczenie”, gdy szuka się pracy po raz pierwszy? Eksperci Pracuj.pl przekonują, że nawet bez zawodowej praktyki możemy przygotować dokument, który będzie naszą przepustką do kariery.

Dobrze przygotowane CV – pierwszy krok do sukcesu

Pierwszy krok to analiza ogłoszenia o pracę, które nas zainteresowało. Warto sprawdzić, jakich kompetencji i umiejętności oczekuje pracodawca i zastanowić się, czy w naszym życiu licealnym lub studenckim ich nie zdobyliśmy.

– Warto pamiętać, że w trakcie studiów, działając w kołach naukowych, organizacjach studenckich, czy jako wolontariusz w stowarzyszeniach pozarządowych, zdobywamy doświadczenie, które także ma znaczenie dla pracodawców. Dorywcza praca np. hostessy czy barmana również może być warta pokazania w CV. Opiszmy wtedy jak takie doświadczenie przełożyło się na rozwój naszych umiejętności cenionych przez pracodawców np. obsługa  klienta, umiejętność pracy pod presją czasu czy wielozadaniowość – doradza Agnieszka Bieniak, Dyrektor HR w Grupie Pracuj.

W przygotowaniu profesjonalnego CV pomocne są narzędzia takie jak Kreator CV dostępny bezpłatnie na portalu Pracuj.pl. Umożliwia on przygotowanie czytelnego CV, ale i „podpowiada” nam kolejne kroki i punkty, które powinniśmy zawrzeć w naszym profesjonalnym życiorysie. Przy korzystaniu z Kreatora CV na Pracuj.pl generowany jest automatycznie profil zawodowy, który możemy na bieżąco uzupełniać o nowe doświadczenia i – bez potrzeby tworzenia wszystkich dokumentów od nowa – generować zaktualizowane CV. Dodatkowo, włączając opcje polecania naszego profilu pracodawcy, zwiększamy swoje szanse w poszukiwaniu pracy. Dzięki technologii Pracuj Select profil może być polecany  pracodawcom, którzy poszukują kandydatów odpowiadającym naszym kwalifikacjom i doświadczeniu.

Czytaj również:  Co trzeci nastolatek uważa siebie za uzależnionego od mediów społecznościowych. Rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożeń

Aktywnie na rynku pracy

Kiedy mamy już profesjonalne  CV, czas na kolejny krok czyli złożenie aplikacji. Obecnie na portalu Pracuj.pl opublikowanych jest ponad 2 300 ofert pracy dedykowanych asystentom i stażystom. Najczęściej pracowników z krótkim stażem poszukuje się w administracji biurowej, sprzedaży, obsłudze klienta i finansach/ekonomii.

Co dodatkowo przydatne, po wysłaniu pierwszej aplikacji system rekomendacji Pracuj.pl będzie podpowiadał nam dopasowane dla nas oferty pracy, dzięki czemu wyłowienie odpowiednich ogłoszeń będzie jeszcze prostsze.

Po wiedzę na targi pracy

Aby skonfrontować swoje oczekiwania i wyobrażenia dotyczące rynku pracy z ekspertami i pracodawcami, można odwiedzić targi pracy. Na targach Absolvent Talent Days, których w tym roku partnerem strategicznym jest Pracuj.pl, w specjalnie przygotowanych przez Pracuj.pl Strefach Konsultacji CV studenci i absolwenci będą mogli skorzystać z porad ekspertów, porozmawiać o możliwościach rozwoju zawodowego czy wykonać profesjonalne zdjęcie do CV.  Pracuj.pl przygotowuje dla uczestników targów także wiele prelekcji i szkoleń dotyczących nie tylko poszukiwania pracy, ale i edukujących w obszarach związanych z przebiegiem rekrutacji np. tego jak powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna, jakie pytania mogą na niej paść, a jakie paść nie powinny.

Przewodnik Pracodawcy

Szukając wiedzy na temat pracodawców warto także korzystać z kompendiów, w których zawarte są wizytówki kluczowych pracodawców, a także porady czy case study prezentujące rozwój zawodowy wybitnych menadżerów. Takie publikacje dostarczają zarówno konkretnej wiedzy, jak i inspiracji do rozwoju. Jedną z takich publikacji, jest przygotowywany co roku w październiku przewodnik „Pracodawcy”. Przewodnik, wydawany przez Pracuj.pl, dostępny jest na targach pracy, w  studenckich biurach karier, na uczelniach i w akademikach.