Theresa May przed kolejną próbą

Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

W środę inwestorzy powinni obserwować wotum nieufności przeciwko premier May oraz odczyty amerykańskiej inflacji.

Dziś uwaga inwestorów skupia się przede wszystkim na sytuacji w Wielkiej Brytanii. Ostatecznie przeciwnikom Theresy May udało się zebrać wymaganą liczbę 48 podpisów pod wnioskiem uruchamiającym proces głosowania nad wotum nieufności wobec premier Wielkiej Brytanii. Głosowanie ma odbyć się dziś wieczorem (po godzinie 18). Aby pozostać na stanowisku, May musi uzyskać poparcie co najmniej 158 z 315 Torysów. W obecnej chwili wygląda na to, że premier powinna wyjść z sytuacji obronną ręką, tak przynajmniej sugerują wyceny bukmacherów i zachowanie funta brytyjskiego, który mimo, iż znajduje się na niskich poziomach, tak pozostaje dość stabilny.

Jeśli Theresa May przetrwa dzisiejsze głosowanie nie będzie można uruchomić wobec niej analogicznej procedury przez rok. Jeśli z kolei nie uzyskałaby wystarczającej liczby głosów, w ciągu kilku tygodni doszłoby do wyboru jej następcy. W kontekście Brexitu jednak raczej niewiele by to zmieniło: strona europejska twardo obstaje przy swoim i wyraźnie stwierdza, że nie będzie podejmować prób renegocjacji porozumienia z Wielką Brytanią.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,29-4,30. Euro w ostatnim czasie pozostaje nieco słabsze, co ma związek m.in. z zamieszaniem wokół Brexitu oraz siłą dolara amerykańskiego. Informacje płynące ze strefy euro nie są bowiem wcale złe: wczorajsze dane ZEW o nastrojach ekonomicznych w Niemczech wprawdzie nadal wskazywały na słaby sentyment, tak jednak były lepsze od oczekiwań. Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w krajach wspólnego bloku w październiku również zaskoczyły na plus: dynamika wyniosła 1,2% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanego poziomu 0,7%. Mimo, iż względnie niska, tak roczna dynamika produkcji pozostaje obecnie wyższa niż w trzech poprzedzających miesiącach.

GBP

Kurs GBP/PLN we wtorek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,74-4,78. Wczorajsze dane z brytyjskiego rynku pracy zaskoczyły na plus. Stopa bezrobocia w październiku wprawdzie zgodnie z oczekiwaniami pozostała na niezmienionym poziomie 4,1%, wyraźnie przyspieszyła jednak dynamika płac, która zarówno w przypadku wskaźnika mierzącego sam wzrost, jak i tego mierzącego wzrost uwzględniający bonusy pokazała poziom 3,3% w ujęciu rocznym. W przypadku indeksu nieuwzględniającego premii jest to najwyższa nominalna dynamika płac w Wielkiej Brytanii od ok. dekady. W przypadku bardziej wahliwego indeksu uwzględniającego bonusy jest to najwyższa dynamika od ponad ośmiu lat. Wyższe płace powinny wspierać brytyjską gospodarkę oraz przekładać się na wyższe perspektywy podwyżek stóp ze strony BoE. Jednak wpływ odczytów na rynek walutowy był ograniczony – inwestorzy cały czas skupiają się przede wszystkim na kwestiach związanych z Brexitem, a te nie napawają optymizmem i raczej nie sprzyjają brytyjskiej walucie

Wczoraj premier Theresa May spotkała się z Angelą Merkel. Kanclerz Niemiec, podobnie jak inni europejscy liderzy (Donald Tusk, czy Jean-Claude Juncker) odrzuciła możliwość renegocjacji porozumienia z Wielką Brytanią. Niezależnie od tego, jaki będzie dzisiejszy rezultat wotum nieufności wobec May, mało prawdopodobne wydaje się, żeby europejscy oficjele zmienili nastawienie w kwestii negocjacji.

USD

Kurs USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,4%, wahając się w widełkach 3,77-3,80. Dolar amerykański w ostatnim czasie nieco zyskuje. Oprócz zamieszania w Europie w związku z Brexitem, amerykańskiej walucie mogło pomóc odbicie rentowności amerykańskich papierów dłużnych po serii ostatnich spadków.

Dziś istotne dla dolara będą odczyty amerykańskiej inflacji CPI i bazowej inflacji CPI w USA w listopadzie, które poznamy w drugiej części dnia. Wczorajsze listopadowe odczyty inflacji producentów pokazały wyższy odczyt od oczekiwań (2,7% wobec 2,5% rocznie), budząc lekki optymizm. Niewykluczone, że dzisiejszy odczyt CPI pokaże mniejszy od oczekiwanego spadek (dynamika cen konsumpcyjnych w listopadzie ma wynieść 2,2% wobec 2,5% rocznie miesiąc wcześniej). Możliwy wyższy odczyt mógłby nieco wpłynąć na oczekiwania względem działań Rezerwy Federalnej w przyszłym roku i tym samym wesprzeć amerykańską walutę w drugiej części dnia.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

  • 14:30 – inflacja CPI i bazowa inflacja CPI w USA w listopadzie
  • po 18:00 – głosowanie nad wotum nieufności wobec premier Wielkiej Brytanii

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska