Udział inwestorów w obrotach instrumentami finansowymi na GPW w I połowie 2023 r.

gpw
  • W I półroczu 2023 r. inwestorzy zagraniczni wygenerowali 65 proc. obrotów na Głównym Rynku akcji GPW (+2 pp. rdr) – to rekordowy udział za pierwsze półrocze w ciągu ostatniej dekady. Krajowi inwestorzy indywidualni odpowiadali za 17 proc. obrotów (-1 pp. rdr), a instytucjonalni – za 18 proc. (-1 pp. rdr)
  • Na rynku NewConnect prym nadal wiodą inwestorzy indywidualni, których udział w obrotach wyniósł 85 proc. (+2 pp. rdr). Zmalał udział inwestorów instytucjonalnych do 9 proc. (-2 pp. rdr). Udział inwestorów zagranicznych, w porównaniu do I połowy 2022 r. nie zmienił się i wyniósł 6 proc.
  • Na rynku kontraktów terminowych w I połowie 2023 r. udział inwestorów indywidualnych zmalał o 3 pp. rdr i wyniósł 32 proc. obrotów, a instytucjonalnych wzrósł o 3 pp. i wyniósł 32 proc. Udział inwestorów zagranicznych, w porównaniu do I połowy 2022 r. nie zmienił się i wyniósł 36 proc.

Główny Rynek GPW

W I połowie 2023 r. na Głównym Rynku akcji GPW największy udział w obrocie mieli inwestorzy zagraniczni. Wyniósł on 65 proc., o 2 pp. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Był to najwyższy udział w pierwszym półroczu w ciągu ostatnich 10 lat. Krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali 17 proc. obrotów, co stanowiło spadek o 1 pp. w stosunku do poprzedniego roku. Krajowi inwestorzy instytucjonalni wygenerowali 18 proc. obrotów, o 1 pp. mniej niż w I połowie 2022 r. W I półroczu 2023 r. wśród krajowych instytucji na pierwszym miejscu były inne podmioty instytucjonalne[1] z udziałem na poziomie 28,4 proc., na drugim miejscu z wynikiem 25,8 proc. znaleźli się animatorzy oraz na trzecim miejscu uplasowały się TFI (18,8 proc.).

Tabela 1. Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji (w proc.)Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji

Źródło: Dane GPW, na podstawie zleceń maklerskich Członków Giełdy

NewConnect

Na rynku NewConnect największą rolę odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni. W I połowie tego roku odpowiadali za 85 proc. obrotów, co stanowi wzrost o 2 p. rdr. Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 6 proc. obrotów, tyle samo co przed rokiem. Instytucje odpowiadały za 9 proc. obrotów, o 2 pp. mniej niż w tym okresie przed rokiem. Wśród inwestorów instytucjonalnych handlujących na NewConnect w I półroczu 2023 r. firmy osiągnęły 41,0 proc. udziału w obrocie. Animatorzy wygenerowali 34,5 proc., a inne podmioty instytucjonalne 17,9 proc.

Tabela 2. Struktura inwestorów na rynku NewConnect (w proc.)Struktura inwestorów na rynku NewConnect

Źródło: Dane GPW, na podstawie zleceń maklerskich Członków Giełdy

Rynek Instrumentów Pochodnych

W I połowie 2023 r. udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 32 proc. (-3 pp. rdr), a opcjami na poziomie 40 proc. (-4 pp. rdr). Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 36 proc. udziału w obrotach kontraktami, czyli tyle samo co przed rokiem. Natomiast udział inwestorów zagranicznych na opcjach nie zmienił się i utrzymał najwyższy poziom osiągany w I półroczu w ciągu ostatnich lat tj. 35 proc. Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych wzrósł w I półroczu br. do 32 proc. (+3 pp. rdr), podobnie jak na rynku opcji, gdzie wzrósł o 4 pp. rdr i wyniósł 25 proc. Udział inwestorów zagranicznych i indywidualnych na rynku produktów strukturyzowanych wyniósł równo po 50 proc., tak samo jak w I poł. 2022 r.

Tabela 3. Struktura inwestorów na rynku kontraktów terminowych (w proc.)Struktura inwestorów na rynku kontraktów terminowych

Źródło: Dane GPW, na podstawie zleceń maklerskich Członków Giełdy

Tabela 4. Struktura inwestorów na rynku opcji (w proc.)Struktura inwestorów na rynku opcji

Źródło: Dane GPW, na podstawie zleceń maklerskich Członków Giełdy 

Tabela 5. Struktura inwestorów na rynku produktów strukturyzowanych (w proc.)Struktura inwestorów na rynku produktów strukturyzowanych

Źródło: Dane GPW, na podstawie zleceń maklerskich Członków Giełdy

Catalyst

Udział krajowych inwestorów indywidualnych w obrocie obligacjami na rynku Catalyst spadł o 4 pp. rdr do 38 proc. w I połowie 2023 r. Udział inwestorów zagranicznych pozostał na tym samym 1 proc. poziomie. Wzrósł natomiast udział inwestorów instytucjonalnych do 61 proc. (+4 pp. rdr).

Tabela 6. Struktura inwestorów na rynku obligacji (w proc.)Struktura inwestorów na rynku obligacji

Źródło: Dane GPW, na podstawie zleceń maklerskich Członków Giełdy

W 2021 r. GPW zmieniła sposób pozyskiwania danych do wyliczania udziału poszczególnych grup inwestorów w obrotach giełdowych. Obecnie informacje te pochodzą ze zleceń maklerskich przekazywanych do systemu transakcyjnego Giełdy. Z tego względu modyfikacji uległ sposób agregowania i prezentacji danych dotyczących struktury procentowej krajowych inwestorów indywidualnych. Informacje o liczbie rachunków internetowych pochodzą z ankiet wysyłanych przez GPW do krajowych domów maklerskich. Natomiast informacja o liczbie aktywnych rachunków inwestycyjnych pochodzi z systemu transakcyjnego Giełdy – jest to liczba rachunków, z których w badanym okresie złożono co najmniej jedno zlecenie na GPW.

[1] Kategoria INNE: Inne podmioty instytucjonalne nie zaliczone do żadnej z pozostałych kategorii – w szczególności instytucje i przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego, a także KDPW oraz transakcje zawarte na podstawie zleceń zbiorczych i zleceń oczekujących alokacji, o których mowa w art. 2 ust. 3. Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/580.