W Poznaniu powstaje najwięcej biur od dekady

Sebastian Bedekier, partner, dyrektor regionalny Colliers International w Poznaniu
Sebastian Bedekier, partner, dyrektor regionalny Colliers International w Poznaniu

Obecny rok ma być dla stolicy Wielkopolski rekordowy pod względem podaży nowej powierzchni biurowej. W budowie znajduje się ponad 80 tys. mkw. biur, czyli najwięcej od dekady. W 2018 roku w Poznaniu oddano ich do użytku ponad 21 tys. mkw.

Według szacunków Colliers International obecne zasoby biurowe Poznania przekroczą magicznie 0,5 miliona mkw., co plasuje miasto na piątym miejscu wśród rynków regionalnych, po Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach.

Sebastian Bedekier, partner, dyrektor regionalny Colliers International w Poznaniu
Sebastian Bedekier, partner, dyrektor regionalny Colliers International w Poznaniu

— Prawie 40% istniejącej powierzchni biurowej zlokalizowane jest w centrum między ulicami Solną, Małe Garbary, Matyi, Królowej Jadwigi, Roosevelta oraz rzeką Wartą. Jednocześnie właśnie w tej części miasta występuje luka podażowa, czyli przewaga popytu nad podażą. Pozostałe dwa obszary o dużej koncentracji biurowców to okolice Jeziora Maltańskiego oraz zachodnia część miasta, przy ul. Bułgarskiej, gdzie znajduje się kompleks Business Garden — mówi Sebastian Bedekier, partner, dyrektor regionalny Colliers International w Poznaniu.

Dwie największe realizowane w mieście inwestycje biurowe w Poznaniu to Nowy Rynek (Skanska Property) oraz Business Garden II (Vastint). Pozostałe inwestycje planowane do oddania do użytku w nadchodzących kwartałach to Giant Office (15,2 tys. mkw., Giant), Zajezdnia Poznań (6,5 tys. mkw., REF Eastern Opportunities) oraz rozbudowa projektu Mercator (6 tys. mkw., Mercator).

Najwięcej renegocjacji wśród miast regionalnych

W skali ostatnich 9 lat zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową było w ubiegłym roku wysokie, choć o 11% niższe niż w rekordowym pod tym względem roku 2017. Całkowity wolumen transakcji najmu wyniósł 70,4 tys. mkw.

— Cechą charakterystyczną rynku poznańskiego jest największy spośród wszystkich miast regionalnych udział renegocjacji w zawartych kontraktach (38%). Wśród największych najemców odnawiających swoje umowy, a zarazem naszych klientów, znalazł się Bank Santander w Poznań Business Garden (10,2 tys. mkw. plus ekspansja na 4,5 tys. mkw.), Carlsberg Shared Services w Nowych Garbarach (4 tys. mkw.) oraz Grant Thorton w Malta Office Park F (3,1 tys. mkw.). W 2018 roku Colliers International umocnił pozycję lidera na poznańskim rynku biurowym osiągając najwyższy wynik przeprowadzonych transakcji wśród firm doradczych — mówi Sebastian Bedekier.

Nowe kontrakty stanowiły w 2018 r. 44% najmów, a umowy typu pre-let odpowiadały za 17% całkowitego popytu. Poziom wynajęcia projektów oddanych do użytku wynosił 61%.

Czynsze wysokie, ale stabilne

Poznański rynek biurowy oferuje stabilne warunki najmu. W najnowszych projektach czynsze wywoławcze wynoszą średnio od 13,25 do 15,5 euro za mkw. miesięcznie. Tym samym stolica Wielkopolski pod względem stawek plasuje się na drugim miejscu wśród ośrodków regionalnych po Wrocławiu, który jest nieco droższy (od 13,25 do 15,5 euro za mkw. miesięcznie). Poznański rynek był do tej pory rynkiem wynajmującego, a prognozy dotyczące najbliższych kwartałów nie przewidują większych zmian w tym zakresie.

Współczynnik powierzchni niewynajętej pod koniec ubiegłego roku osiągnął najniższą wartość od 2010 r. i wyniósł 7,3%. Ten wynik oznacza zarazem spadek o 1,3% w porównaniu do IV kw. 2017 r. i wiąże się między innymi z faktem stopniowego wchłaniania oddawanej w ostatnich latach powierzchni biurowej. Zdaniem ekspertów Colliers International w kolejnych kwartałach bieżącego roku pustostany powinny utrzymywać się na poziomie zbliżonym do minionego roku. Obecnie w Poznaniu jest prawie 35 tys. mkw. wolnych biur – zarówno w klasie A, jak i B/B+.