Waluta i gospodarka faworyta Mistrzostw Świata w piłce nożnej

0

Brazylijska piłka nożna od dziesięcioleci jest światową potęgą. Z gospodarką tego kraju – na przestrzeni choćby ostatnich lat – już nie jest tak dobrze. Ale perspektywy są dobre. Jest to o tyle ważne, że Brazylia jest jednym z największych partnerów biznesowych Polski w Ameryce Łacińskiej.

Na początku 2018 roku, jak i przez cały poprzedni rok, real brazylijski (BRL) był poddany stosunkowo niewielkim zmianom kursu – w przeciwieństwie do dwóch poprzednich lat, kiedy był jedną z najbardziej zmiennych światowych walut. Na początku kwietnia waluta Brazylii uległa jednak wyprzedaży i okazała się być jedną z bardziej wrażliwych na umocnienie dolara amerykańskiego. Kurs reala do dolara amerykańskiego spadł w okolice najniższych poziomów od marca 2016 r., a sama waluta osłabiła się o ok. 15% od początku roku.

Kurs USD/BRL (czerwiec ‘17-czerwiec ‘18)

brazyliaŹródło: Thomsons Reuters Datastream Data: 07/06/18

Ryzyko polityczne

W związku z faktem, iż w październiku bieżącego roku Brazylię czekają kolejne wybory, niestabilność polityczna również ma obecnie istotny wpływ na kurs reala. Wyniki sondaży wskazują silne poparcie dla uznawanego za praworządnego, kongresmana Jaira Bolsonaro. Jego nieprzewidywalność w kontekście polityki gospodarczej i fiskalnej niepokoi jednak inwestorów. Nie uwzględniając kandydatury byłego prezydenta Brazylii, Luiza Inacio Luli de Silvy, który najpewniej nie będzie mógł jednak wystartować w wyborach ze względu na odsiadywany wyrok, Bolsonaro jawi się liderem zestawienia. Wyprzedza obecnie większość kontrkandydatów, jednak pozostali pretendenci już teraz próbują formować koalicje. Obawy związane z wyborami związane są m.in. ze sporym ryzykiem, że administracja państwowa nie będzie kontynuować reform fiskalnych zapoczątkowanych przez urzędującego prezydenta Michela Temera.

Niestabilność polityczna jest nieobca Brazylii. Szereg skandali z udziałem wysokich rangą urzędników negatywnie wpływał na wartość reala na przestrzeni ostatnich lat. Byłą prezydent kraju, Dilmę Rousseff, poddano impeachmentowi w kwietniu 2016 r, a obecnie urzędującego prezydenta, Michela Temera, oskarża się o udział w tuszowaniu korupcji – w tym odpowiedzialności byłego marszałka parlamentu, Eduardo Cunhę. Oskarżenia nie doprowadziły dotychczas do jego dymisji. W październiku prezydent stanął przed Kongresem Narodowym, jednak utrzymał stanowisko.

Czytaj również:  Kurs dolara, euro, funta i franka - Analiza techniczna 06.08.2018

Poprawa w gospodarce

Inwestorów ostatnimi czasy niepokoi również stan brazylijskiej gospodarki. Po dwóch latach recesji, kraj wynurzył się z jednego z najgłębszych kryzysów od dziesięcioleci. W ubiegłym roku wreszcie zaczęły rosnąć wydatki gospodarstw domowych, które stymulowały m.in. środki rządowe. Specjalny fundusz umożliwia pracownikom pobieranie środków z tytułu odprawy. W ten sposób gospodarka otrzymała zastrzyk o wartości około 14 mld USD. Tempo ożywienia mimo wszystko pozostaje jednak stosunkowo niskie. Roczny wzrost PKB wyniósł 2,1% w ostatnim kwartale ubiegłego roku, obniżył się jednak do 1,2% rocznie w pierwszym kwartale 2018 r. – w tym przypadku negatywnie zaważyła statystyka, niemniej dane nie imponują.

Roczny wzrost PKB w Brazylii (2006-2018)

Roczny wzrost PKB w BrazyliiŹródło: Thomsons Reuters Datastream Data: 07/06/18