Warszawski rynek biurowy w świetnej kondycji

0

Pozytywne nastroje najemców, deweloperów i inwestorów znajdują odzwierciedlenie w spektakularnym popycie na biura i obniżającym się wskaźniku pustostanów. Rynek się zmienia, a rosnąca aktywność firm coworkingowych jest tego najlepszym przykładem.

Popyt wciąż w górę

Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

„Warszawski rynek biurowy po raz kolejny osiągnął świetne wyniki.  Zarówno fundusze inwestycyjne, jak i firmy poszukujące nowych lokalizacji na swoją działalność, coraz częściej wybierają właśnie stolicę. Pozytywne nastroje są poparte spektakularnym popytem na biura, obniżającym się wskaźnikiem pustostanów i coraz większą różnorodnością produktu dostępnego na rynku. Od stycznia do końca września aktywność najemców osiągnęła blisko 632 000 mkw”,  wyjaśnia Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Tradycyjnie już największą popularnością wśród firm cieszyło się Centrum z podpisanymi umowami na ponad 178 000 mkw., następnie Mokotów – prawie 138 000 mkw. oraz Centralny Obszar Biznesu, gdzie wynajęto blisko 136 000 mkw.

Jakub Sylwestrowicz
Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL

“Jedną z najciekawszych umów najmu w tym roku było odnowienie i ekspansja Deloitte w Q22. Transakcja ta potwierdza, że najemcy coraz częściej będą zwracać uwagę na lokalizację nieruchomości, jej cechy funkcjonalne, udogodnienia w okolicy, jak również na długofalowe możliwości powiększania biura w danym budynku. Co warto odnotować, oprócz międzynarodowych firm, które wchodzą na polski rynek, istotnym źródłem popytu na biura w Warszawie są również podmioty z sektora publicznego, coraz częściej wybierające na swoje siedziby nieruchomości komercyjne. Przykładem takiej transakcji jest umowa Komisji Nadzoru Finansowego w budynku Piękna 2.0”, podkreśla Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL.

Coworkingi polubiły Warszawę

Najgorętszym trendem w Warszawie jest dynamiczny rozwój operatorów przestrzeni elastycznych, a do najbardziej aktywnych należą Regus, Spaces i WeWork.

“Łącznie, do końca III kwartału operatorzy elastycznych przestrzeni biurowych wynajęli aż 86 000 mkw. Te koncepty wzbogacają ofertę warszawskiego rynku oraz są świetnym uzupełnieniem tradycyjnych umów najmu. Współczesny model pracy ewoluuje, a nieruchomości komercyjne dostosowują się do zmian, jak i czerpią korzyści z nowych trendów”, dodaje Jakub Sylwestrowicz.

Czytaj również:  Podsumowanie sytuacji na polskim rynku biurowym na koniec III kwartału 2018 r.

Podaż – wielkie projekty przed nami

„Na rosnące zapotrzebowanie na biura odpowiadają deweloperzy realizując projekty, które zmieniają panoramę współczesnej biznesowej Warszawy. W tym roku rynek wzbogacił się o 190 000 mkw., a w realizacji pozostaje kolejne 740 000 mkw. Należy przy tym zauważyć, że Warszawa jest jednym z najbardziej chłonnych rynków biurowych w Europie, co oznacza, że realizowane projekty nie zachwieją równowagi pomiędzy podażą a popytem”, tłumaczy Mateusz Polkowski.

Do największych nowych obiektów oddanych w tym roku należały Proximo II, Equator IV i Koneser.

Pustostany i czynsze