Złoty odreagowuje ostatnie umocnienie

forex waluty

Rentowności obligacji skarbowych rosną wraz z solidnymi danymi makro. Złoty odreagowuje ostatnie umocnienie. W poniedziałek kurs EURPLN zbliżył się do poziomu 4,15.

Rynek walutowy i stopy procentowej

Poniedziałek na krajowym rynku walutowym przyniósł niewielkie osłabienie złotego (kurs EURPLN podszedł pod 4,15 wobec 4,13 testowane zaraz po otwarciu sesji), do czego przyczyniła się stabilizacja kursu EURUSD w okolicach 1,24 pod koniec sesji europejskiej przekształcająca się już w wyraźną aprecjację dolara. Po silnych ruchach w ostatnich dniach (w zeszłym tygodniu złoty osiągnął najwyższy poziom wobec euro od lipca 2015 roku, a wobec dolara od października 2014 roku) korekta wręcz prosiła się. Zmiany na złotym nie są jednak duże, inwestorzy koncentrują się na wtorkowej publikacji PKB dla Polski za 2017 (ekonomiści PKO zakładają wzrost o 4,6% wobec 4,5% szacowanych przez rynek) oraz czwartkowych danych dla styczniowego PMI i publikacji protokołu ze styczniowego posiedzenia RPP. W międzyczasie na rynek napłyną ważne informacje ze świata (w tym: inflacja bazowa PCE i raport NFP z USA oraz decyzje Fed dot. polityki monetarnej). W tym tygodniu prezydent D. Trump wygłosi też w Kongresie swoje coroczne orędzie, w którym będzie zapewne chciał w jak najlepszym świetle przedstawić perspektywy dla gospodarki amerykańskiej i nawiąże do ostatniej reformy podatkowej. Również J. Yellen (ostatni raz w roli prezesa Fed) powinna potwierdzić dobry stan gospodarki podczas kończącego się w środę posiedzenia amerykańskiego banku centralnego i nie jest wykluczone, że nakreśli plany odnośnie marcowej podwyżki stóp, która przez rynek jest obecnie wyceniana w ponad 80%, a tym samym może wzmocnić zaufanie inwestorów do dolara. Dolar stanie więc przed szansą na dalszy wzrost względem głównych walut, co powinno deprecjonująco wpływać na złotego. Jednakże PLN w najbliższych dniach pozostawać może jednocześnie pod pozytywnym wpływem wspomnianych publikacji krajowych. Raporty potwierdzające mocne fundamenty polskiej gospodarki, mogą więc ograniczać potencjalnie możliwą skalę przeceny naszej waluty.

Na rynku stopy procentowej początek nowego tygodnia stanowił kontynuację trendu wzrostowego rentowności obligacji. Na krajowym rynku stopy w dalszym ciągu dochodzi do wzrostu nachylenia krzywej dochodowości, gdzie krótki koniec krzywej utrzymywany jest nisko w związku z gołębią retoryką RPP (na zmianę której ciężko liczyć w minutes ze styczniowego spotkania, które zostaną opublikowane w czwartek). Z kolei rentowności papierów z dłuższym terminem do wykupu przekroczyły 2,75% w przypadku 5-letnich oraz 3,50% dla 10-letnich, na co w dużym stopniu wpływ mają czynniki zagraniczne. Lokalnie, rentowności obligacji znajdują się też pod wpływem danych gospodarczych, gdzie oczekiwane przyspieszenie PKB w 2017 r. (z 2,9% w 2016 r.) daje paliwo do ich wzrostu. W najbliższym czasie czynnikiem powstrzymującym dalsze przesunięcie się krzywej dochodowości w górę może być wyhamowanie wzrostu inflacji, gdzie w grudniu polskie CPI spadło do 2,1% r/r z 2,5%. Wraz z brakiem publikacji flasha za styczeń przez GUS (w związku ze zmianą koszyka wag), uwagę będą przyciągały wtorkowe dane z Niemiec, gdzie oczekuje się, że CPI za styczeń utrzyma poziom 1,6% r/r.

Na rynkach globalnych przecena obligacji przekraczająca 5pb była kierowana oczekiwaniami na działania władz monetarnych. Zeszłotygodniowe posiedzenie EBC nie rozwiało oczekiwań na normalizację polityki monetarnej w strefie euro, a obecnie pierwsza podwyżka stóp procentowych jest już w pełni wyceniona w pierwszym kwartale 2019 roku. W takim otoczeniu zmniejsza się pula aktywów z ujemnymi rentownościami, gdzie niemieckie obligacje 5-letnie po raz pierwszy od ponad 2 lat znalazły się powyżej 0%. Zdecydowanie wyżej znajdują się też notowania rentowności obligacji w USA, gdzie 10-letnie papiery przekroczyły poziom 2,70%. Przecenie papierów towarzyszy rosnąca liczba zajmowanych przez inwestorów krótkich pozycji w kontraktach na amerykańskie papiery skarbowe. pobrane (2)Autorzy: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek – PKO Bank Polski