W czwartym kwartale zdecydowanie wzrosła podaż obligacji na aukcjach Ministerstwa Finansów

0
forex waluty

Na aukcji zamiany obligacji MF zanotowany został wzrost podaży. Kolejny dzień konsolidacji kursu EUR/USD w okolicach 1,16.

Rynek walutowy i stopy procentowej

Czwartek 9 listopada 2017 roku był kolejnym dniem stabilizacji kursu EUR/USD, który oscylował wokół poziomu 1,16 oraz niewielkiego umocnienia kursu złotego wobec euro (kursu EUR/PLN zszedł z około 4,24 do około 4,23).

Głównym wydarzeniem na rynku EUR/USD była publikacja danych o handlu zagranicznym Niemiec za wrzesień. Eksport spadł mniej niż zakładał konsensus rynkowy (-0,4% w skali miesiąc do miesiąca vs. oczekiwania -1,1% oraz 2% w sierpniu po rewizji w dół z 3,1%) natomiast import znacznie mocniej (-1% w skali miesiąc do miesiąca vs. konsensus oczekiwań na poziomie 0,3% oraz 0,8% w sierpniu po rewizji w dół z 1,2%). Skutkiem tego był nieco lepszy od oczekiwań bilans handlowy (21,8 mld EUR vs. oczekiwania na poziomie 21,1 mld oraz 21,3 mld EUR poprzednio) jednak silny spadek importu, wskazujący na mniejszy popyt wewnętrzny spowodował, że dane te nie były w stanie wyraźnie wzmocnić wspólną walutę wobec dolara. Rynek EUR/USD czeka na rezultat prac na reformą podatkową w Kongresie USA i to prawdopodobnie z tego powodu w ostatnich dniach obserwujemy obniżoną zmienność na tej parze walutowej.

Dla rynku EUR/PLN, podobnie jak i dal innych par walut rynków wschodzących, najważniejszym wydarzeniem dnia była publikacja danych o inflacji CPI z Chin za październik, które okazały się dużo lepsze od oczekiwań rynkowych (1,9% w skali rok do roku, vs. oczekiwania na poziomie 1,8% oraz 1,6% poprzednio). Lesze dane CPI z Chin po gorszych danych o handlu zagranicznym Państwa Środka z dnia poprzedniego sprawiły, że złoty nieznacznie umocnił się wobec euro (ok. 1 gr), jednakże perspektywy dla największej gospodarki rynków wschodzących pozostają, naszym zdaniem, umiarkowanie negatywne, co w kolejnych tygodniach i miesiącach powinno negatywnie ważyć na sentymencie wobec całego koszyka walut rynków wschodzących, w tym i wobec złotego.

Czwartek przyniósł zauważalny wzrost rentowności na rynku stopy procentowej. Po tym jak w dużym stopniu zdyskontowany został relatywnie gołębi wydźwięk październikowego posiedzenia EBC (podczas którego zredukowano miesięczne skupu aktywów do 30 mld EUR), nie pojawiły się dalsze argumentu pozwalające na kontynuację spadków rentowności. Dodatkowo Benoît Cœuré z zarządu EBC uważa, że europejskie rynki nie potrzebują, aby programu skupu aktywów trwał w nieskończoność. W takim otoczeniu krzywe dochodowości w strefie euro przesunęły się zdecydowanie w górę, gdzie wzrosty na długim końcu przekraczały 5pb.

W Polsce również zanotowany został lekki spadek cen obligacji, co stanowiło odwrócenie ruchu z środy po tym jak RPP jedynie nieznacznie zmieniła swoją retorykę w komunikacie, a prezes Glapiński podtrzymał chęć utrzymania stóp procentowych bez zmian do końca 2018 roku. W trakcie sesji początkowo wyceny były jeszcze wspierane przez udaną aukcję zamiany Ministerstwa Finansów, w trakcie której uplasowane zostały papiery w kwocie 8,1 mld PLN przy popycie przekraczającym 11,5 mld PLN. W ofercie przeważały obligacje nowej serii WZ0528, które sprzedano za blisko 3,3 mld PLN. Zauważalny wzrost podaży w czwartym kwartale na aukcjach MF spowodował, że w 91% sfinansowane są przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe, natomiast już w 13,5% zapewnione finansowanie na przyszły rok.

podaż obligacji na aukcjach Ministerstwa FinansówAutorzy: Jarosław Kosaty, Arkadiusz Trzciołek – PKO Bank Polski