Druga twarz kobiet polskiego świata finansów

Agnieszka Strzelczyk
Agnieszka Strzelczyk

Im wyższe stanowisko, tym mniej kobiet. W świecie finansów i inwestycji taki pogląd często znajduje odbicie. Piękna płeć nadal spotyka się ze „szklanym sufitem”, będącym podstawowym hamulcem w rozwoju kariery zawodowej. Są jednak wyjątki, które potwierdzają regułę. Cztery finansistki – Anna Pałejko, Iwona Wojtczak, Monika Wrzodak i Agnieszka Strzelczyk od kilku lat konsekwentnie rozwijają swoje zawodowe kariery w strukturach jednego z największych, polskich funduszy inwestycyjnych – Quercus TFI.

Agnieszka Strzelczyk
Agnieszka Strzelczyk

‘’To, że większość znanych na świecie traderów to mężczyżni, nie znaczy, że w szeregach finansistów nie ma miejsca dla kobiet. Oczywiście wymaga to od nas ogromnego poświęcenia i często dodatkowego wysiłku, aby udowodnić swoją wartość‘’ – podkreśla Agnieszka Strzelczyk, która oprócz certyfikatu księgowego i 13 lat pracy w sektorze finansowym (teraz w departamencie Operacyjnym funduszu), nadal pokazuje kobiecą siłę z powodzeniem pokonując kolejne półmaratony.

Badania organizacji Association of Accounting Technicians (AAT) pokazują, że wśród barier, które blokują sektor finansowy w uzyskaniu „równowagi” pomiędzy płciami, wymienia się m.in. męską solidarność, dominację mężczyzn na stanowiskach seniorskich oraz przypisywanie kobietom wyłącznie roli przyszłych matek.

Europa i Polska stara się sukcesywnie wprowadzać politykę parytetową w tym zakresie. Za wzór może służyć przykład Norwegii, której rząd przed kilkunastu laty wprowadził ustawę zakładającą promowanie kobiet w zarządach spółek. W literaturze anglosaskiej istnieje nawet określenie „inteligencja genderowa” (ang. gender intelligence), którego mianem określa się przedsiębiorstwa stawiające właśnie na równość szans pomiędzy kobietami a mężczyznami.

Anna Połejko
Anna Połejko

Quercus TFI wydaje się należeć do grona takich firm. Wraz z rozwojem organizacji obecność kobiet stała się normą. Począwszy od zarządzania sprawami administracyjnymi, nadzorem nad aspektami prawnymi aż po część inwestycyjną – kobiety w funduszu Quercus na stałe wpisały się w obraz firmy. Anna Połejko, zanim pojawiła się w dziale prawnym Quercus TFI, była laureatką XII edycji konkursu organizowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami na najlepsze prace dotyczące tematyki funduszy inwestycyjnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała świadcząc usługi prawne na rzecz domu maklerskiego i towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Teraz oprócz pracy zawodowej redaguje blog dotyczący tematyki rynku kapitałowego.

Iwona Wojtczak
Iwona Wojtczak

Iwona Wojtczak, odpowiedzialna za zapewnienie właściwego funkcjonowania zaplecza administracyjnego funduszu, od 10 lat pracuje w zdominowanym przez mężczyzn świecie finansów. Ale – jak twierdzi – wolę walki i siłę charakteru ukształtował w niej sport. ‘’Wieloletnie treningi KravMagi, pływania i udział w zawodach w klubie strzelectwa sportowego przyzwyczaiły mnie do konkurencji w męskim gronie’’ – podkreśla.  Prywatnie Iwona jest feministką, zwolenniczką równouprawnienia i pacyfistką.

Monika Wrzodak
Monika Wrzodak

Dzisiaj kobiety są równorzędnym partnerem biznesowym. Istnieje wiele organizacji, które wprowadzają różnorodne programy wspierające rozwój ich karier w miejscu pracy, dążąc jednocześnie do wyrównywania szans i znoszenia nierówności. Niektóre zawody utożsamiane tylko z płcią męska, dziś wykonywane są przez kobiety. Tak jak nadzór nad agentem transferowym w funduszu inwestycyjnym, która dziś leży w gestii Moniki Wrzodak, Dyrektora ds. Obsługi Operacyjnej Quercus TFI. ‘’10 lat temu pracowałam praktycznie wyłącznie z mężczyznami. Teraz mam coraz więcej koleżanek po fachu’’– potwierdza Monika Wrzodak.

Zgodnie z założeniami strategii rozwoju „Europa 2020” przyjętej przez Komisję Europejską, Polska ma w planach zwiększenie udziału kobiet na rynku pracy również na stanowiskach kierowniczych. ‘’Najistotniejsze jest ułatwienie kobietom utrzymania równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym i wprowadzenie przyjaznych dla codziennego życia rozwiązań w pracy’’ – dodaje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.