EDP postawiło sobie nowy cel strategiczny w zakresie zielonego wodoru. Zgodnie z nim planuje zainwestować w projekty, które zaowocują dodatkowymi 1,5 GW mocy zainstalowanej do 2030 r. Wraz z przyjęciem tego strategicznego celu we wtorek 9 listopada, podczas konferencji ONZ poświęconej zmianom klimatu COP26 w Glasgow, EDP dołączyło do grona 28 wiodących spółek, który przyjęły na siebie zobowiązanie WBCSD (World Business Council for Sustainable Development) do zrealizowania założeń H2Zero z zamiarem przyspieszenia rozwoju technologii zielonego wodoru na skalę globalną.
To ważny krok, który wzmacnia ambicje spółki w tym zakresie. Do jego realizacji kluczowa jest obecność na rynkach strategicznych (takich jak Półwysep Iberyjski, USA czy Brazylia) a także w regionach, w których panują korzystne warunki do budowy instalacji do produkcji wodoru. Są to lokalizacje o dużych zasobach słonecznych i wiatrowych, sprzyjających uregulowaniach prawnych, z odpowiednim zapleczem infrastrukturalnym i zakładami odbiorców przemysłowych w pobliżu – aby wymienić tylko kilka kluczowych wymagań. Zapowiedziane nowe ambitne plany wpisują się w cele Planu Strategicznego EDP, który już zakładał inwestycje w hydrolizery do produkcji wodoru o mocy zainstalowanej 250 MW do 2025 r.
EDP jest przekonane, że realizacja celu odejścia od produkcji energii z węgla do 2025 r. i przejście w pełni na zielone źrodła energii do 2030 r. wymaga podejmowania zdecydowanych kroków i przyspieszenia procesu transformacji energetycznej.
„EDP jako lider transformacji energetycznej jest głęboko świadomy, że walka ze zmianami klimatu nie może czekać i wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Dlatego naszym celem jest zagwarantowanie produkcji energii ze źródeł w 100% odnawialnych do 2030 r. Podejmujemy również konkretne kroki na rzecz wsparcia dekarbonizacji wszystkich gałęzi gospodarki” zaznacza Miguel Stilwell d’Andrade, CEO EDP. „Zielony wodór będzie odgrywał istotną rolę w procesie zmian. Nie mamy czasu do stracenia. Odpowiedni moment na zwiększenie naszego zaangażowania i realizację ambitnych planów jest tu i teraz.”
Plan inwestycyjny zakłada przebudowę dawnych elektrowni węglowych na instalacje do produkcji wodoru, a także inwestycje w budowę nowych jednostek. Za sprawą zwiększonych nakładów EDP ma nadzieję przyczynić się do przyspieszenia i zwiększenia skali dekarbonizacji gospodarki, a w szczególności tych sektorów, które trudniej jest zelektryfikować. Proces ten, jak podkreśla WBCSD, wymaga bezprecedensowej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym, a także opracowania jasnej i stabilnej polityki regulacyjnej.
Według szacunków Hydrogen Council cele, które spółki przyjęły na siebie w ramach zobowiązania H2Zero, łącznie odpowiadają za 25% potencjału dekarbonizacji wynikającego z technologii wodorowej do końca bieżącej dekady. EDP znalazło się w gronie 28 spółek (wraz z innymi przedsiębiorstwami z sektora energii, m.in. Iberdrola, Enel, Engie, Shell i Total), których wkład będzie decydujący dla dekarbonizacji gospodarki. Zeroemisyjna gospodarka stanowi jeden z kluczowych tematów poruszanych podczas konferencji COP26. Paliwa wodorowe były jednym z zagadnień omawianych podczas konferencji zatytułowanej „Wodór a mapa drogowa do zerowej emisyjności netto” [„The Roadmap to Net-Zero with Hydrogen”], w której udział wziął Miguel Setas, członek rady zarządczej grupy EDP.