Fundusz Simpact inwestuje 1 milion złotych w Glaze Prosthetics

Fundusz Simpact inwestuje 1 milion złotych w Glaze Prosthetics, polską firmę drukującą w 3D spersonalizowane protezy kończyn górnych.

0
Krzysztof Grochowski
Krzysztof Grochowski - CEO funduszu Simpact

Pierwszy w Polsce fundusz oparty na idei impact investing – Simpact zainwestował w innowacyjny projekt protetyczny Glaze Prosthetics. Wartość inwestycji wynosi 1 milion złotych. Dzięki nowatorskiemu podejściu, designerskim produktom i  konsekwentnie realizowanej misji, spółka ma potencjał by zrewolucjonizować branżę protetyczną nie tylko w Polsce, lecz również za granicą.

Caitlin Michelle i Piotr SajdakW Polsce każdego roku dokonuje się około 10 tysięcy amputacji rozległych i dużych czyli dotyczących kończyny górnej lub dolnej.[1]  Z kolei według szacunków organizacji Amputee Coalition, w USA żyje około 2,1 miliona osób po amputacji a co roku przeprowadza się około 185 tysięcy nowych zabiegów. Prognozy wskazują, że do 2050 roku populacja amerykanów żyjących po amputacji wzrośnie do 3,6 milionów.[2]  Znaczna liczba osób pozbawionych kończyny górnej wcale nie używa rozwiązań protetycznych lub korzysta z nich jedynie przez krótki czas po czym rezygnuje. Główne przyczyny tego stanu rzeczy to: wysoka cena, wysoka waga, trudna i czasochłonna nauka użytkownia oraz niska estetyka.  Innowacyjne protezy Glaze produkowane w technologii druku 3D metodą SLS rozwiązują wszystkie wymienione problemy dotyczące tradycyjnych rozwiązań protetycznych. Posiadają bardzo konkurencyjną cenę, ważą 350 gram przedramię, 700 gram ramię. Mają system wymienialnych końcówek umożliwiający odpięcie protezy w bardzo prosty sposób a nauka funkcjonowania w protezie Glaze trwa zaledwie kilka dni. Wszystkie szczegóły estetyczne są starannie dopracowane oferując bardzo stylowy wygląd.

Proteza – nowy modny gadżet

Protezy projektowane przez Glaze Prosthetics mają nie tylko pomagać użytkownikowi w codziennym funkcjonowaniu ale również dobrze wyglądać. Produkt ma być elementem wizerunku danej osoby, wyrażać osobowość i styl. O swojej wizji mówi CEO spółki Grzegorz Kosch: „Problem wyglądu protezy pozornie może wydawać się drugorzędny, jednak w większości przypadków ma on podstawowe znaczenie dla pacjenta. Większość protez charakteryzuje się bardzo niską estetyką. Do niedawna protezy były tematem tabu, czymś co użytkownicy starali się ukryć a inni ludzie starali się nie widzieć. Przez ostatnie lata ludzie coraz częściej pokazują swoje protezy, nie wybierają pokryć kosmetycznych zostawiając elementy mechaniczne na zewnątrz, personalizują swoje protezy. Konwencjonalne metody technologiczne nie dają jednak satysfakcjonujących rezultatów. Glaze Prosthetics stawia mocny nacisk w swoich projektach na stylowy design. Daje możliwość pełnej personalizacji protezy, wybrania różnych kolorów i sposobów wykończenia, zachęca użytkowników do posiadania wielu protez o różnym wyglądzie i przeznaczeniu. Dzięki temu projekt zmienia postrzeganie protez z tematu tabu na przedmiot codziennego użytku który pozwala wyrażać siebie, jest estetyczny i staje się modnym elementem ubioru. Protezy Glaze produkowane w technologii druku 3D minimalizują stopień niepełnosprawności użytkowników, przywracają poczucie własnej wartości dzięki możliwie jak najlepszej estetyce wykonania oraz zwiększają wrażliwość społeczeństwa. Chcemy pozytywnie wpływać na pewność siebie ludzi po amputacji oraz ogólną świadomość społeczną.”

Hybrydowy model biznesowy

Projekt Glaze Prosthetics rozwijany jest w oparciu o innowacyjny model biznesowy, który jest hybrydą modelu B2C i B2B. Podstawą wdrożenia produktu na rynek jest strona internetowa, która jest platformą komunikacji z klientem a także umożliwia klientowi wybór wzoru, koloru, kształtu oraz sposobu wykończenia protezy. Strona internetowa jest głównym kanałem dystrybucji ale sprzedaż odbywa się również w oparciu o bezpośredni kontakt z zakładami protetycznymi w różnych krajach. Spółka współpracuje z zakładami protetycznymi, które pobierają miarę kikuta i są odpowiedzialne za produkcję i dopasowanie leja protezowego. Na podstawie skanu kształtu leja oraz projektu klienta Glaze Prosthetics tworzy protezę idealnie dopasowaną do potrzeb i gustu użytkownika. Dzięki opracowanej technologii i standaryzacji całego procesu przygotowania leja przez zakład protetyczny, klient zmuszony jest odwiedzić protetyka tylko przy wykonaniu pierwszego zamówienia. Po pobraniu pierwszej miary, możliwe jest zamówienie wielu różnych protez korzystając z już tylko z platformy e-commerce i dostępnego na niej specjalnego konfiguratora. Glaze Prosthetics jest już obecne na kilku rynkach międzynarodowych. Spółka posiada partnerów między innymi w USA, Australii, Nowej Zelandii, Belgii oraz Hiszpanii.

Czytaj również:  ITMAGINATION: W 2019 r. wzrost zysku o 88 proc., zdecydowana większość z rynku globalnego

Inwestycja funduszu Simpact

Krzysztof Grochowski
Krzysztof Grochowski – CEO funduszu Simpact

Fundusz Simpact zainwestował w projekt 1 milion złotych. Zainwestowane środki zostaną przeznaczone na prace rozwojowe, realizację modelu biznesowego, rozbudowę platformy internetowej oraz ekspansję zagraniczną. Ambitne plany rozwojowe, m.in.  wprowadzenie do oferty protezy Glaze kompatybilnej z mioelektryczną dłonią oraz nowej wersji protezy, która umożliwia sterowanie urządzeniami elektronicznymi komentuje CEO funduszu Simpact – Krzysztof Grochowski.

„Dotychczasowe dokonania Glaze Prosthetics, udowadniają, że zespół potrafi realizować ambitne plany rozwoju i z powodzeniem działać na rynku zdominowanym przez dużych, międzynarodowych graczy, jednocześnie pozostając wierny swojej misji i konsekwentnie realizując obraną strategię. Spółka wpisuje się w najnowsze trendy rynkowe takie jak coraz szersze zastosowanie technologii druku 3D w branży medycznej, personalizacja produktów, sprzedaż e-commerce. Przeprowadzone badania rynku wykazały, że klienci na rynku protetycznym są otwarci na zupełnie nowe, niespotykane do tej pory funkcjonalności protez, które dalece wykraczają poza naturalne funkcjonalności ludzkiej ręki. Zespół Glaze stawia sobie ambitny cel by sprostać tym wymaganiom i my, jako fundusz Simpact, chcemy ich w tych działaniach wpierać.”

Celem funduszu jest wspieranie technologicznych projektów, które posiadają potencjał by generować przychody finansowe i jednocześnie mają realną szansę by zmieniać świat na lepsze. Projekt Glaze Prosthetics idealnie wpisuje się w kryteria określone w strategii inwestycyjnej Simpact. Rozwijana przez spółkę technologia przekłada się na przewagi konkurencyjne oferowanego produktu. Protezy sprzedawane są w oparciu o nowoczesny, hybrydowy model dystrybucji  bazujący na platformie e-commerce i współpracy z parterami. Dzięki czemu potencjał skalowania sprzedaży jest znacznie wyższy niż u pozostałych firmy funkcjonujących na rynku protetycznym. A do tego Glaze Prosthetics posiada bardzo silnie zarysowaną i konsekwentnie realizowaną misję społeczną, którą jest wzmacnianie poczucia własnej wartości osób po amputacji i walka ze stereotypami dotyczącymi osób niepełnosprawnych. Udoskonalenie właściwości użytkowych protez, w tym zwiększenie wytrzymałości, ergonomii i estetyki produktu pozytywnie wpływają na powrót osób po amputacji do normalnego funkcjonowania w życiu społecznym.

[1] Narodowy Fundusz Zdrowia, Katalog: H-Choroby układu mięśniowo-szkieletowego, H27 Amputacje rozległe i duże, dane z lat 2013-2016, https://prog.nfz.gov.pl/app-jgp/Grupa.aspx?id=NZWlnd3pQHI%3D

[2] https://www.advancedamputees.com/amputee-statistics-you-ought-know