Handel papierosami może zostać wstrzymany

0
Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów (PGS)
Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów (PGS)

System rejestrujący podmioty sprzedające wyroby tytoniowe nie działa, tymczasem sprzedawcy i producenci muszą dokonać w nim rejestracji najpóźniej do 20 maja br. Handel wyrobami tytoniowymi może zostać zatrzymany, alarmuje Polska Grupa Supermarketów!

Przygotowywany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych system track&trace, pozwalający na precyzyjne kontrolowanie obrotem wyrobów tytoniowych wciąż nie działa, choć rejestracja w nim ma być warunkiem koniecznym m.in. dla sklepów prowadzących handel.

Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów (PGS)
Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów (PGS)

– Wyrażamy obawy, że 10-dniowy okres na rejestrację w systemie może być niewystarczający. W przyszłym tygodniu dziesiątki tysięcy sklepów i podmiotów gospodarczych będzie rejestrować swoją działalność, co może doprowadzić do przeciążenia nieprzetestowanego jeszcze systemu – tłumaczy Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, system nie jest jeszcze gotowy, ponieważ musi zostać dostosowany do unijnego systemu integrującego dane z wszystkich krajów członkowskich, a w tym wprowadzane są zmiany przez tworzącą go szwajcarską firmę.

Polska Grupa Supermarketów oraz inne podmioty funkcjonujące na rynku wyrażają głęboką obawę, że serwery obsługujące system mogą nie wytrzymać obciążenia ponad stu tysięcy rejestrujących się użytkowników. Zdaniem PGS, tryb wprowadzenia nowego rozwiązania jest zbyt szybki i nieuwzględniający czynników losowych, co może przełożyć się na możliwość handlu wyrobami tytoniowymi.