Katowice to jeden z najdynamiczniej rozwijających się biurowych rynków regionalnych w Polsce

Barbara Pryszcz, dyrektor regionalny Colliers International w Katowicach
Barbara Pryszcz, dyrektor regionalny Colliers International w Katowicach

Katowice to jeden z najdynamiczniej rozwijających się biurowych rynków regionalnych w Polsce. Na etapie budowy znajduje się tu obecnie 80 tys. mkw., natomiast rekordowy wolumen powierzchni – ponad 250 tys. mkw. – ma trafić na rynek do końca 2022 roku.

Zasoby biurowe Katowic przekroczyły już próg pół miliona metrów kwadratowych powierzchni i wynoszą obecnie 520 tys. mkw. To piąty co do wielkości rynek biurowy w Polsce.  W minionym roku do użytku oddano 51 tys. mkw. biur, co było wynikiem trzykrotnie wyższym niż w 2017 roku. Wśród największych oddanych w ubiegłym roku projektów znalazły się .KTW I (18,2 tys. mkw.) oraz czwarty etap kompleksu Silesia Business Park (10,7 tys. mkw.).

Barbara Pryszcz, dyrektor regionalny Colliers International w Katowicach
Barbara Pryszcz, dyrektor regionalny Colliers International w Katowicach

– Rozwój podaży ma własną dynamikę – zazwyczaj po roku obfitującym w nowe otwarcia budynków następuje obniżenie aktywności deweloperów pozwalające na absorpcję istniejącej powierzchni biurowej. Obecnie w Katowicach w budowie jest rekordowa ilość powierzchni biurowej. Apetyty deweloperów nie maleją. Kolejni lokalni i międzynarodowi gracze, jak Cavatina, DL Invest, Ghelamco, GTC, Opal Maksimum, TriGranit czy Vastint, deklarują rozpoczęcie swoich inwestycji w najbliższym czasie – mówi Barbara Pryszcz, dyrektor regionalny Colliers International w Katowicach.

Rynek się rozkręca

Na koniec 2018 roku wolumen transakcji najmu podpisanych przez najemców na rynku katowickim wyniósł 38 tys. mkw. i po słabszym roku 2017 wskazuje na powrót do osiąganych wcześniej poziomów rocznego popytu 40-45 tys. mkw.

– W 2018 r. eksperci Colliers International doradzali przy wynajmie blisko 16 tys. mkw. powierzchni biurowej w 17 transakcjach na obszarze województwa śląskiego, osiągając udział w rynku na poziomie 39%. To najlepszy wynik spośród wszystkich działających w tym regionie firm doradczych. Umocniliśmy tym samym naszą pozycję lidera – mówi Barbara Pryszcz.

Przeciętna wielkość transakcji na katowickim rynku biurowym była w ubiegłym roku najniższa wśród wszystkich miast regionalnych i wyniosła 970 mkw., nie odnotowano też kontraktów powyżej 10 tys. mkw. Do największych należała umowa podpisana przez Fujitsu Global Delivery Center Poland w budynku .KTW I (6,3 tys. mkw.), relokacja Eurofins do Katowice Business Point (1,7 tys. mkw.) oraz podnajem Perform Media Poland w A4 Business Park II (3,1 tys. mkw.). Prawie 70% zawartych kontraktów dotyczyło modułów poniżej 1 tys. mkw.

– Najwięcej powierzchni w 2018 r. wynajęły firmy z sektora IT i telekomunikacji oraz usług profesjonalnych, odpowiednio 37% i 17%. To właśnie one są dziś motorem napędowym rynku biurowego w Katowicach – mówi Barbara Pryszcz.

Pustostany w dół, czynsze bez zmian

O dynamicznym rozwoju sektora biurowego w stolicy Górnego Śląska świadczy wysokość współczynnika powierzchni niewynajętej, który w ostatnich kwartałach wykazywał trend spadkowy, by na koniec 2018 r. osiągnąć poziom 8,8% (spadek o 2,5 p.p. w porównaniu do IV kw. 2017 r.). To najniższa wartość tego wskaźnika w ciągu ostatnich czterech lat. W przeliczeniu na mkw. podaż wolnej powierzchni biurowej w Katowicach w grudniu ubiegłego roku wynosiła 45,7 mkw. Obecnie, z powodu ograniczonych zasobów w budowie, można zaobserwować stopniowe wchłanianie się powierzchni biurowej. Tendencja ta utrzyma się w nadchodzących kwartałach.

Natomiast biorąc pod uwagę wysokość czynszów, Katowice stanowią konkurencyjny rynek najmu z dużym potencjałem. Stawki w najlepszych budynkach w mieście wahają się od 12,2 do 14,5 euro za mkw. miesięcznie, zaś w projektach klasy B czynsze kształtują się na poziomie 9-12 euro za mkw. miesięcznie. Prognoza dotycząca stawek czynszu pozostaje stabilna.