Kurs EUR/USD atakuje poziom swego maksimum z lutego br.

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W pierwszej części wczorajszej sesji S&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa osiągnęły najwyższe od 1,5 miesiąca poziomy, ale nie zdołały utrzymać zysków kończąc wtorkową sesję spadkami o odpowiednio 0,58 proc. i 0,59 proc. Spadł również wczoraj Nasdaq Composite (-0,52 proc.). Dziś rano zmiana ceny kontraktów na S&P 500 była minimalna (+0,06 proc. ok. godz. 9:25).

Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś jakieś dominującej tendencji. Największy spadek zanotował japoński Nikkei 225 (-1,68 proc.), który poprzednio podejmował kolejną próbę ataku na strefę oporu wyznaczaną przez swe maksima z okresu marzec 2022-marzec 2023.

Zmiany głównych indeksów na rynkach akcji w Europie były dziś rano niewielkie (DAX +0,14 proc., CAC 40 +0,19 proc.). Oba wspomniane indeksy przebywają nadal w okolicach swoich maksimów z początku marca. W przypadku francuskiego indeksu był to najwyższy poziom w jego historii.

Na GPW WIG-20 spadał ok. godz. 9:35 o 0,33 proc. Swój najwyższy od stycznia 2022 poziom osiągnął dziś rano sWIG-80. Wśród składników sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji spółek Mostostal Zabrze, Rainbow Tours i Witchen.
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych atakowała wczoraj poziom swoich półrocznych minimów, ale na razie pozostawała powyżej poziomu wewnątrzsesyjnych minimów ustanowionych w marcu br.

Cena kontraktów na złoto wyszła wczoraj na jeden z dwu najwyższych poziomów w swej historii. Dwa poprzednie przypadki kiedy cena tego metalu szlachetnego na COMEX-ie osiągała poziom przynajmniej 2043 USD za uncję to „covidowa” panika z sierpnia 2020 (2078 USD w szczycie) oraz reakcja na wojskową inwazję Rosji na Ukrainę w marcu 2022 (2078,8 USD). Dziś rano ok. godz. 8:40 cena uncji złota wynosiła 2040,4 USD (+0,14 proc.).

W poniedziałek cena ropy naftowej podskoczyła o ponad 6 proc. po ogłoszeniu decyzji krajów OPEC+ o ograniczeniu w okresie od maja do końca br. wydobycia ropy naftowej. Cena nie zdołała jednak przełamać strefy opory wyznaczonej w okresie grudzień 2022-marzec 2023 w strefie 80,6-83,3 USD/baryłkę przez szereg lokalnych szczytów. Dziś ok. godz. 8:45 wynosiła 81,05 USD/baryłkę. Na to ostatnie ożywienie na rynku ropy naftowej nie reagowały ceny kontraktów na gaz ziemny. Cena kontraktów na ten surowiec energetycznych notowanych na NYMEX-ie spadła w ostatnich dniach poniżej poziomu minimum z lutego br. osiągając najniższy poziom od września 2020. Kurs kontraktów na pszenicę na ICE osiągnął wczoraj najwyższy poziom od lipca 2012, a dziś rano lekko korygowała ten wzrost (-0,63 proc. ok. godz. 9:15).

Wczoraj kurs EUR/USD wyszedł na najwyższy poziom od 2 miesięcy przekraczając poziom 1,095 USD. Dziś ok. godz. 8:53 zmiana kursu tej pary walutowej była niewielka (-0,03 proc.). Gdyby ta zwyżka była kontynuowana i przekroczyła poziom szczytu z początku lutego br. (1,1033 USD), to kurs EUR/USD osiągnąłby najwyższy poziom od marca ub.r. Kurs amerykańskiego dolara osiągnął wczoraj i dziś rano najniższe od sierpnia 2021 poziomy względem szwajcarskiego franka.

Podobnie do euro zachowywał się polski złoty, którego kurs względem amerykańskiego dolara przebywał dziś rano w okolicach swego wczorajszego zamknięcia tuż powyżej swego minimum z 2 lutego br., które zostało ustanowione na poziomie 4,26345 PLN. Warto przypomnieć, że to okolice ważnego poziomu wsparcia wyznaczanego przez szczyty kursu USD/PLN z grudnia 2016 (4,2792) i marca 2020 (4,29943).

Kurs BTC/USD w połowie marca przełamał kluczowy poziom oporu wyznaczany w okolicach 25000 USD przez jego lokalne maksima z sierpnia ub.r. i lutego br. Nasuwa się kusząca myśl, że było to wyłamanie z tworzonej od czerwca ub.r. formacji „odwróconej głowy z ramionami” rozciągającej się od okolic poziomu 15000 USD do okolic 25000 USD. Od ponad 2 tygodni cena tego instrumentu znajduje się w konsolidacji w wąskiej strefie pomiędzy 26640-29187. Dziś rano kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara ponawiał próbę wyłamania się w górę z tej konsolidacji osiągając ok. godz. 8:30 poziom 28488 USD.

Autor Wojciech Białek, OANDA TMS Brokers

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Cięcia budżetowe w USA uderzają w gigantów. Europa zbroi się na nowo i przyciąga inwestorów

W ostatnich miesiącach drastyczne ograniczenie wydatków budżetowych w USA...

Inwestorzy wycofują kapitał z USA. Czy Trump wywoła kryzys na giełdach?

Niepewność związana z polityką celną nowej administracji USA powoduje,...

Rynek pracy w USA słabnie, inflacja nie ustępuje – co zrobi Fed?

Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na dzisiejszym...

Kurs dolara pod presją – kapitał odpływa z USA, EUR/USD wraca powyżej 1,08

Wczorajszy przepływ kapitału za Atlantyk odcisnął swoje piętno na...

“America first” przyciąga fabryki, ale zniechęca inwestorów kapitałowych

Dlaczego rynki finansowe nie kupują obietnic "America First" i...
Wiadomości

Inwestorzy wycofują kapitał z USA. Czy Trump wywoła kryzys na giełdach?

Niepewność związana z polityką celną nowej administracji USA powoduje,...

Rekordowe wyniki finansowe BYD – szybkie ładowanie i jeszcze szybszy wzrost

BYD nabiera globalnego rozpędu, osiągając rekordowe zyski, szybko rozszerzając...

Kurs dolara pod presją – kapitał odpływa z USA, EUR/USD wraca powyżej 1,08

Wczorajszy przepływ kapitału za Atlantyk odcisnął swoje piętno na...

Cięcia budżetowe w USA uderzają w gigantów. Europa zbroi się na nowo i przyciąga inwestorów

W ostatnich miesiącach drastyczne ograniczenie wydatków budżetowych w USA...

Novo Nordisk podpisuje umowę z chińską firmą biotechnologiczną zajmującą się otyłością

Novo Nordisk ogłosił dziś rano porozumienie z chińską firmą...

Czy NBP zdecyduje się na cięcia? Słabe dane z Polski zwiększają presję

Rezerwa Federalna w ubiegłym tygodniu utrzymała stopy procentowe na...

“America first” przyciąga fabryki, ale zniechęca inwestorów kapitałowych

Dlaczego rynki finansowe nie kupują obietnic "America First" i...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie