Praca w weekendy: popularne stawki godzinowe „na rękę”

pieniadze

Zarobki w Polsce, to ściśle tajna kwestia oficjalnie, pracodawcy niechętnie chwalą się tym ile płacą, ale nieoficjalnie mówią o nich otwarcie. Podobnie pracownicy. Jakie pieniądze pozwala zarobić praca w weekendy? Oto przegląd stawek.

Od kilkuset złotych do około 2 tys. zł – tyle można dorobić w miesiąc, pracując w każdy weekend. Pracowników, tylko na weekendy, rekrutują najczęściej branże: gastronomia, handel, ale też inne branże stricte usługowe. Chcąc znaleźć pracę jedynie na sobotę lub niedzielę, należy podążać właśnie tym tropem.

Pracodawcy często oferują pracę zmianową (rano, popołudnie) np. kasjerów. Inni szukają osób jedynie na nocne zmiany np. do pracy w piekarniach czy na magazynie. Zdarzają się oferty pracy, głównie do restauracji, gdzie trzeba liczyć się z pracą po 12 godzin, od rana do wieczora.

Praca w weekendy może być stałą, atrakcyjną formą zarobku. Oto popularne stawki na podstawie rozmów z pracownikami, pracodawcami i w oparciu o aktualne ogłoszenia.

Uwaga. Od 1 stycznia 2017 roku, stawki godzinowe nie mogą być niższe niż 13 zł. Wciąż jednak można natknąć się zarówno na oferty pracy poniżej średniej, jak i pracowników, którzy pracują za niższe pieniądze od ustawowych.

Praca w weekendy: popularne stawki godzinowe na rękę

od 9 zł (plus napiwki) – na tyle wyceniana jest praca w weekendy kelnera; ofert pracy będzie coraz więcej już od kwietnia, kiedy restauracje rozstawią ogródki;

od 9 zł – pomoc kuchenna w restauracji; praca w weekendy wiąże się tu z pracą od otwarcia do zamknięcia lokalu;

od 10 zł – osoba do roznoszenia ulotek;

od 10 zł – stawka dla recepcjonisty w hotelu w dużym mieście, praca zmianowa;

od 10 do 12 zł – stawka dla kasjera w butiku w centrum handlowym (praca w systemie porannym lub popołudniowym);

od 11 do 18 zł– stawka oferowana hostessom;

od 12 do 16 zł – pakowacz, magazynier; możliwe są zmiany nocne i te są wówczas lepiej płatne;

od 13 do 15 zł – tyle może zarobić pracownik call centre, odbierający połączenia przychodzące;

od 13 zł – pomocnik piekarza, nocna zmiana;

od 15 do 20 zł – praca na recepcji w SPA;

16 zł– praca w weekendy dla animatora imprez dziecięcych na sezon wiosenno-letni;

od 10 do 20 zł – płaca dla opiekunek, które opiekują się dziećmi kilka godzin w trakcie weekendu; na wyższą stawkę mogą liczyć osoby, których praca polega na wyjściu np. z dzieckiem na basen;

nawet 25 zł – tyle może zarobić sprzedawca stron www on-line (tak wysoka stawka jest możliwa jedynie dla efektywnych pracowników);

od 13 do 17 zł merchandiserzy, czyli osoby wystawiające towar na półkach w hipermarketach

od 25 zł  – kelner obsługujący wesela; takich osób poszukują sale weselne lub firmy, które współpracują z organizatorami wesel;

– Praca na weekend jest o tyle atrakcyjna, że można ją połączyć np. ze studiami dziennymi albo z inną dorywczą pracą – mówi Jolanta Mróz z Kredyt Inkaso – to dobry czas na poszukiwania, gdyż rozpoczynają się rekrutacje pracowników na sezon wiosenno-letni. W tym czasie wiele branż potrzebuje więcej osób do pracy…, zwłaszcza na weekendy.