Rynek czeka na impulsy

Roman Ziruk - Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk - Ebury
Roman Ziruk

Ubiegły dzień przyniósł kilka odczytów inflacji oraz „plotki” z EBC. Ostatecznie jednak główne pary walutowe po 24 godzinach niemal nie zmieniły swoich poziomów.

Pomimo podwyższonej zmienności w ciągu dnia, złoty w relacji do głównych walut zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie. Wczorajszy odczyt inflacji bazowej w kraju był minimalnie wyższy od oczekiwań. Bazowa dynamika cen w grudniu wyniosła 0,9% rok do roku, a nie 0,84%, jak szacował konsensus ekonomistów. Nie oznacza to jednak ożywienia – od marca 2014 r. inflacja bazowa w Polsce nie przekroczyła poziomu 1% r/r, a od połowy 2017 r. jest praktycznie płaska.  Dane utwierdzają nas w przekonaniu, że RPP w ciągu najbliższych kilku kwartałów nie podniesie stóp procentowych. Informacja o inflacji jest istotna, nie wywołała jednak dużej reakcji PLN. Cena polskiej waluty kształtowała się przede wszystkim w zależności od zmian na szerokim rynku.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Spis treści:

Kurs EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,17-4,19. Przesunięcie rynkowych oczekiwań wobec podwyżek stóp procentowych w strefie euro z połowy 2019 r. na koniec 2018 r. wzmacniało euro w ostatnich dniach, inwestorów zachęcały również optymistyczne komentarze części, bardziej jastrzębich członków banku centralnego. Widać to było chociażby po wzroście długich pozycji na EUR, których wartość pobiła kolejny rekord. Siła euro nie leży jednak w interesie EBC, którego głównym celem w tym momencie jest wspieranie inflacji. Źródła zbliżone do banku centralnego podały wczoraj, że podczas spotkania w przyszłym tygodniu Bank nie zmieni retoryki w kwestii prowadzonego skupu aktywów – być może “plotki” z EBC miały na celu ostudzenie rynkowych oczekiwań. Dzisiejsza rewizja danych inflacyjnych za grudzień nie pokazała żadnych zmian w stosunku do wcześniejszych szacunków. Inflacja CPI w grudniu rosła o 1,4% r/r, bazowa dynamika cen wynosiła z kolei 0,9% rocznie.

Kurs GBP

Kurs GBP/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,68-4,71. Zgodnie z oczekiwaniami inflacja CPI spadła z poziomu 3,1% w listopadzie do 3% rocznie w grudniu. Inflacja bazowa zaliczyła nieco głębszy spadek – z poziomu 2,7% do 2,5% rocznie (wobec oczekiwanych 2,6% rocznie). Na plus zaskoczyła natomiast inflacja producentów, wskaźnik wyprzedzający.

Kurs USD

Kurs USD/PLN we wtorek umocnił się o 0,1%, wahając się w widełkach 3,40-3,42. Amerykańska waluta zyskiwała wczoraj w relacji do głównych walut w pierwszej połowie dnia, traciła z kolei głównie w trakcie amerykańskiej sesji. Nie poznaliśmy żadnych istotnych danych gospodarczych ze Stanów Zjednoczonych, dosyć ciekawa informacja nadeszła jednak z Chin. Jedna z kluczowych agencji ratingowych Państwa Środka (Dagong) obniżyła wczoraj ocenę wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych z poziomu A- do BBB+, jako powód decyzji cytując reformę podatkową w USA oraz klimat polityczny. Według chińskiej agencji, w obecnej chwili wiarygodność kredytowa USA jest niższa niż wiarygodność Polski.

Dzisiejszy dzień nie przyniesie istotnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy prawdopodobnie skupią uwagę na decyzji Banku Kanady, który podczas dzisiejszego posiedzenia może podnieść stopy procentowe po raz trzeci w bieżącym (rozpoczętym w lipcu ubiegłego roku) cyklu normalizacji polityki pieniężnej.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

  • 12:45 – przemawia Michael Saunders z Banku Anglii
  • 14:00 – płace w sektorze korporacyjnym i wzrost zatrudnienia w Polsce w grudniu
  • 15:15 – dynamika produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych w grudniu
  • 16:00 – decyzja w sprawie stóp procentowych Banku Kanady
  • 21:00/23:00 – przemówienia członków FOMC

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska