Rynek pracy 2018 roku. Gdzie kryją się dobre pieniądze i praca przyszłości?

0

– Rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Przed osobami pracującymi stawia wymóg dokształcania i poszerzania kwalifikacji, a od młodych wchodzących na rynek pracy wymaga wiedzy o trendach przyszłości – mówi Jolanta Mróz z Kredyt Inkaso.

Jeszcze dwa lata temu osoba, która zakomunikowałaby światu, że zostanie operatorem drona, mogłaby wywołać co najwyżej konsternację. Rynek pracy nie potrzebował takich ekspertów. Dziś droniarze są wynajmowani do produkcji YouTube i telewizyjnych. Robią zdjęcia, kręcą wideo relacje, obsługują imprezy plenerowe. Choć jeszcze nikt nie umieścił operatora drona wśród najbardziej poszukiwanych zawodów, to już z pewnością jest to profesja unikalna, pożądana i dobrze opłacana. A Polacy takiej pracy oczekują. Z badania Pensjometr.pl od Monster Polska wynika, że aż 65 proc. polskich pracowników przyznaje, że główną motywacją do zmiany pracy są właśnie pieniądze. Atrakcyjna ofert pracy to taka, która oznacza większe pieniądze. Badacze nie ukrywają, że najbliższy 2018 rok może być rokiem poszukiwań lepszej pracy, zwłaszcza że globalne perspektywy dla zatrudnienia są dobre. Rynek pracy jest w dobrej kondycji.

Crème de la crème, czyli dobre pieniądze i mała konkurencja

Według Baromertu ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia na 43 kraje tylko pracodawcy w Austrii i Włoszech nie planowali wzrostu zatrudnienia w I kwartale tego roku. W pozostałych państwach ten wzrost wahał się od 25 proc. w Tajwanie i 24 proc. w Japonii, poprzez po 11 proc. w Polsce i Turcji, Kanadzie i Izraelu, aż po 2 proc. we Francji i Belgii.

Z badań ManpowerGropup wynika także, że najwięcej planów, jeśli chodzi o zatrudnianie, mają duzi przedsiębiorcy (25 proc. planuje stworzenie nowych miejsc pracy), średni (14 proc.), mali (12 proc.) i mikro (6 proc). Dobrze opłacane profesje to te, które łączą się z zachodzącymi zmianami społecznymi. Praca jest tam, gdzie rozwój. I tak według Business Insider Polska, który oparł się na analizie firmy Hays, do najbardziej perspektywicznych zawodów w 2018 roku należą: programista, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, analityk finansowy/biznesowy, specjalista ds. e-commerce oraz inżynier badawczo-rozwojowy. Co więcej, ci eksperci mogą liczyć na dynamiczny wzrost płac. Rynek pracy jest dla nich łaskawy.

Czytaj również:  Zadłużenie przeciętnego Polaka to 5560 zł

Przykładowo programiści w Polsce w ciągu roku mieli 7 proc. podwyżkę płac. Z danych Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017, wynika, że najwyższe zarobki otrzymują starsi programiści pracujący w technologii JAVA. Ich zarobki wahają się pomiędzy 12,2 a 9,5 tys. zł. Na kolejnym miejscu znajdują się programiści aplikacji mobilnych z płacą od 13,5 zł do 8 tys. zł, oraz starsi programiści C/C++ z wynagrodzeniem między 11,6 tys. zł do 9,5 tys. zł. Dodatkowo na wyższe płace mogą liczyć osoby zatrudnione na kontraktach, które pracują w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie. Pulę dobrze zarabiających fachowców – według Pensjometr.pl Monster Polska – uzupełniają: dyrektor/kierownik marketingu – z zarobkami na poziomie 12,3 tys. zł, dyrektor/kierownik IT – 12,3 tys. zł, radca prawny, adwokat – 11,7 tys., dealer/trader – 11,2 tys. zł, analityk IT – 10,6 tys. zł. – Wyraźnie widać, że są to stanowiska specjalistyczne, na które jest zapotrzebowanie zwłaszcza w dużych korporacjach skupionych właśnie w Warszawie – oceniają twórcy raportu.