Rynek pracy 2018 roku. Gdzie kryją się dobre pieniądze i praca przyszłości?

0
startup pracownik informatyk

– Rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Przed osobami pracującymi stawia wymóg dokształcania i poszerzania kwalifikacji, a od młodych wchodzących na rynek pracy wymaga wiedzy o trendach przyszłości – mówi Jolanta Mróz z Kredyt Inkaso.

Jeszcze dwa lata temu osoba, która zakomunikowałaby światu, że zostanie operatorem drona, mogłaby wywołać co najwyżej konsternację. Rynek pracy nie potrzebował takich ekspertów. Dziś droniarze są wynajmowani do produkcji YouTube i telewizyjnych. Robią zdjęcia, kręcą wideo relacje, obsługują imprezy plenerowe. Choć jeszcze nikt nie umieścił operatora drona wśród najbardziej poszukiwanych zawodów, to już z pewnością jest to profesja unikalna, pożądana i dobrze opłacana. A Polacy takiej pracy oczekują. Z badania Pensjometr.pl od Monster Polska wynika, że aż 65 proc. polskich pracowników przyznaje, że główną motywacją do zmiany pracy są właśnie pieniądze. Atrakcyjna ofert pracy to taka, która oznacza większe pieniądze. Badacze nie ukrywają, że najbliższy 2018 rok może być rokiem poszukiwań lepszej pracy, zwłaszcza że globalne perspektywy dla zatrudnienia są dobre. Rynek pracy jest w dobrej kondycji.

Crème de la crème, czyli dobre pieniądze i mała konkurencja

Według Baromertu ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia na 43 kraje tylko pracodawcy w Austrii i Włoszech nie planowali wzrostu zatrudnienia w I kwartale tego roku. W pozostałych państwach ten wzrost wahał się od 25 proc. w Tajwanie i 24 proc. w Japonii, poprzez po 11 proc. w Polsce i Turcji, Kanadzie i Izraelu, aż po 2 proc. we Francji i Belgii.

Z badań ManpowerGropup wynika także, że najwięcej planów, jeśli chodzi o zatrudnianie, mają duzi przedsiębiorcy (25 proc. planuje stworzenie nowych miejsc pracy), średni (14 proc.), mali (12 proc.) i mikro (6 proc). Dobrze opłacane profesje to te, które łączą się z zachodzącymi zmianami społecznymi. Praca jest tam, gdzie rozwój. I tak według Business Insider Polska, który oparł się na analizie firmy Hays, do najbardziej perspektywicznych zawodów w 2018 roku należą: programista, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, analityk finansowy/biznesowy, specjalista ds. e-commerce oraz inżynier badawczo-rozwojowy. Co więcej, ci eksperci mogą liczyć na dynamiczny wzrost płac. Rynek pracy jest dla nich łaskawy.

Przykładowo programiści w Polsce w ciągu roku mieli 7 proc. podwyżkę płac. Z danych Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017, wynika, że najwyższe zarobki otrzymują starsi programiści pracujący w technologii JAVA. Ich zarobki wahają się pomiędzy 12,2 a 9,5 tys. zł. Na kolejnym miejscu znajdują się programiści aplikacji mobilnych z płacą od 13,5 zł do 8 tys. zł, oraz starsi programiści C/C++ z wynagrodzeniem między 11,6 tys. zł do 9,5 tys. zł. Dodatkowo na wyższe płace mogą liczyć osoby zatrudnione na kontraktach, które pracują w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie. Pulę dobrze zarabiających fachowców – według Pensjometr.pl Monster Polska – uzupełniają: dyrektor/kierownik marketingu – z zarobkami na poziomie 12,3 tys. zł, dyrektor/kierownik IT – 12,3 tys. zł, radca prawny, adwokat – 11,7 tys., dealer/trader – 11,2 tys. zł, analityk IT – 10,6 tys. zł. – Wyraźnie widać, że są to stanowiska specjalistyczne, na które jest zapotrzebowanie zwłaszcza w dużych korporacjach skupionych właśnie w Warszawie – oceniają twórcy raportu.

Wzrost płac na średniej półce

Sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w Polsce sprzyja podwyżkom także w innych sektorach. Pracodawcy poszukują osób, które mają umiejętności sprzedażowe, a także znają języki obce. Wśród zawodów, w których płace się zwiększają i zależą od zajmowanego stanowiska, a tym samym pozwalają na ścieżkę kariery, są handlowcy. Zgodnie z danymi Wynagrodzenia.pl osoby zajmujące się sprzedażą stacjonarną zarabiają 3 745 zł, specjaliści ds. wsparcia sprzedaży 4 255 zł, a handlowcy pracujący w terenie już 4 500 zł. Podobną dynamikę płac obserwuje się także u osób, które znają języki obce. Im wyższy poziom znajomości języków, tym większa płaca. Poza tym na lepsze zarobki mogą liczyć osoby znające język angielski plus inny, oryginalny język. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pracownicy o średnio-zaawansowanej znajomości języka angielskiego zarabiali 4 210 zł, podczas gdy mediana wynagrodzeń całkowitych pracowników z zaawansowaną znajomością języka angielskiego (C1/C2) wynosiła 6 076 zł.

Rynek pracy, według badania „Barometr zawodów” realizowanego na zlecenie MRPiPS, w 2018 roku wciąż będzie potrzebował m.in. kierowców samochodów ciężarowych, spawaczy, murarzy i tynkarzy, piekarzy, ale też kucharzy. I choć rąk do pracy brakuje, to zarobki części z wymienionych specjalistów nie zawsze są satysfakcjonujące.

Rynek pracy dla młodych

Poza raportami i analizami, gdyż w tej branży brakuje wciąż dogłębnych badań, najbliższy rok przyniesie także rozwój stanowisk związanych z przenoszeniem wielu sfer życia do internetu. Można się spodziewać, że przybędzie influencerów, ambasadorów marek, osób prowadzących własne kanały podróżnicze i promujące zdrowy styl życia. Zawody będą powstawać w tych obszarach, w których będzie znajdować się społeczeństwo. Właśnie dlatego równie silnie, będzie rozwijać się sektor związany z usługami dla seniorów. Oznacza to, że na pracę nie będą musieli narzekać rehabilitanci, opiekunowie osób starszych czy specjaliści zajmujący się zdrowym żywieniem.

Osoby poszukujące dla siebie dobrze płatnej niszy, muszą patrzeć na rynek pracy całościowo, zwłaszcza przez pryzmat zmian zachodzących w społeczeństwie.